top of page

Produkcja niskoseryjna

Produkcja z zastosowaniem druku 3D

Specyfika technologii produkcji adytywnej znanej jako druk 3D, pozwala osiągnąć niesamowite efekty. Jedną z jej niezaprzeczalnych zalet jest jednak nie jakość i możliwości odtworzenia wybranych obiektów a fakt, że nie wymaga ona tworzenia kosztownych szablonów czy matryc przed wdrożeniem produkcji.
Wszystko czego potrzeba to projekt lub skan 3D. Mając to, jesteśmy w stanie stworzyć pierwsze prototypy produktu, zobaczyć jak działa i czy odpowiada naszym wymaganiom.
Możliwość ta pozwala oczywiście nie tylko na tworzenie prototypów ale również niemal natychmiastowe wdrożenie produkcji niezależnie od nakładu.

 

DSC_3101 22222.jpg

Produkcja jednostkowa, niskoseryjna czy wielkoseryjna?

 W przypadku druku 3D nakład produkcyjny nie ma większego wpływu na koszt.
Jeśli potrzebujemy stworzyć obiekty w nakładzie 10, 100 czy 1000 sztuk, nic nie stoi na przeszkodzie.
Jedynym kosztem jaki poniesiemy to realny koszt produkcji jednego obiektu.
Również zatrzymanie, wznowienie czy przestawienie produkcji na inny obiekt nie jest żadnym wyzwaniem, ot wystarczy przesłać do drukarek inny, przygotowany wcześniej plik.
Tradycyjne metody produkcji takie jak formy wtryskowe są pod tym względem nie tyle ograniczone co kosztowne.
Oczywiście przy odpowiednim budżecie można pozwolić sobie na produkcję nawet 1 elementu przy pomocy wtryskarki, jednak koszt przygotowania matrycy będzie ogromny a mowa tu o kwotach sięgających nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych.
Ta kwota w przypadku wielkoseryjnej produkcji oczywiście rozkłada się na każdy z produktów, tym samym im większe zamówienie tym wdrożenie takiej produkcji bardziej opłacalne.

W przypadku tradycyjnych metod, zmiana linii produkcyjnej wymaga przygotowania nowej matrycy, generując tym samym kolejne koszty.
Wszelkie poprawki w geometrii obiektu również stanowią problem i wymagają czasu.

Oczywiście druk 3D nie jest wolny od wad, zależnie od wybranej technologii, finalny produkt będzie wymagał różnego rodzaju obróbki aby osiągnąć zadowalający efekt lub rodzaj powierzchni.
Pomagają w tym różnego rodzaju zautomatyzowane metody postprodukcji jak obróbka wibro-ścierna.
Pozwala ona na jednoczesne, dokładne wygładzanie nawet setek obiektów.

Produkcja przy pomocy druku 3D nie jest również tak szybka jak klasyczne metody produkcji,
wytworzenie jednego elementu może zająć kilkadziesiąt minut w przypadku niewielkich, kilkucentymetrowych brył, aż do kilu dni jeśli oczekujemy większych obiektów.

Forma wtryskowa pozwala na stworzenie tego samego w kilka do kilkunastu minut.

DSC_3055.JPG
DSC_3071.JPG
DSC_3086.JPG

Podsumowując, jeśli oczekujesz szybkiej produkcji w niewielkim nakładzie, druk 3D jest właśnie dla Ciebie. Nie wymaga znacznych nakładów finansowych do wdrożenia produkcji i pozwala wprowadzać poprawki natychmiastowo, nawet w trakcie jej trwania. Umożliwia także personalizację poszczególnych obiektów tak aby każdy z nich był unikalny.
Produkcja wielkoseryjna zależnie od oczekiwań to zadanie dla tradycyjnych metod produkcji ze względu na pewne ograniczenia technologii 3D, jednak wdrożenie ich wiąże się z wysokim kosztem i niesie ze sobą ryzyko związane z błędami w przygotowanym projekcie.

 

bottom of page