top of page
Szukaj
  • lcyran

Zastosowanie druku 3D w produkcji seryjnej – czy warto?

Czy druk 3D może mieć jedynie zastosowanie w produkcji indywidualnych przedmiotów i krótkich serii produkcyjnych? A może istnieją branże lub przedmioty, które można produkować przy pomocy drukarek 3D w większych seriach egzemplarzy. W dzisiejszym artykule postaramy się odnaleźć odpowiedź na to pytanie i wskazać, dlaczego w określonych przypadkach warto rozpatrywać druk 3D jako sposób na produkcję seryjną. Zapraszamy do lektury!


Druk 3D a produkcja seryjna – analiza

Analizując możliwość wykorzystania druku 3D do celów produkcji seryjnej przedmiotów należy wziąć pod uwagę kilka czynników:

  1. Liczba produktów, które mamy zamiar wytworzyć w ramach serii

  2. Czas, który jesteśmy w stanie przeznaczyć na produkcję

  3. Możliwość wykonania modelu dopasowanego do potrzeb druku 3D

  4. Maksymalny kompromis jakościowy w stosunku do finalnego obiektu

Biorąc pod uwagę powyższe czynniki, możemy zastanowić się czy druk 3D może pomóc nam w osiągnięciu zamierzonego efektu. Aby móc przeprowadzić skuteczną analizę wykonalności produkcji seryjnej w oparciu o druk 3D należy zastanowić się przede wszystkim nad tym, czy pojedynczy wydruk przedmiotu z drukarki 3D spełni nasze oczekiwania jakościowe/wytrzymałościowe/estetyczne. Jeżeli odpowiedź jest twierdząca, możemy rozpocząć przygotowania do próbnej serii pryz użyciu drukarni 3D. Jednak zanim to nastąpi musimy wziąć pod uwagę pewne określone czynności, które będą stanowiły przygotowanie do wydruku 3D.

Jak przygotować się do produkcji seryjnej przy pomocy drukarki 3D?

Z pewnością pierwszym krokiem, w przygotowaniu do produkcji seryjnej przy pomocy drukarki 3D jest właściwie przygotowany model 3D, przystosowany do potrzeb druku 3D. Wysoka szczegółowość detalu ma wpływ na finalną jakość końcową modelu, a biorąc pod uwagę zwiększoną prędkość wydruku w wypadku produkcji seryjnej (będziemy o tym pisać w kolejnym akapicie) może mieć to szczególnie duże znaczenie.


druk 3d cena

Kolejnym etapem przygotowań jest kontakt z wybraną przez siebie drukarnią 3D. Kluczowe czynniki w wyborze właściwego wykonawcy to wielkość i jakość parku maszynowego (czyli liczba drukarek 3D), doświadczenie drukarni 3D w podobnych projektach, a także wycena czasu i ceny realizacji w oparciu o powyższe. Oczywistością jest fakt, że wraz z większa liczbą egzemplarzy produktu, drukarnie 3D będą obniżać cenę jednostkową, natomiast sygnałem alarmowym będą nadnaturalne obniżki cen druku 3D oraz nieliniowo wydłużane terminu finalnych wydruków 3D.

Kiedy warto zastosować druk 3D w produkcji seryjnej?

Biorąc pod uwagę, że zdecydowaliśmy się już na zbadanie możliwości wykonywania produkcji seryjnej przy pomocy druku 3D, należy rozpatrzeć jakie obiekty i przedmioty nadają się do produkcji seryjnej przy pomocy druku 3D. Analiza ta rozpoczyna się od sposobu działania drukarek 3D. Każda z nich opiera się na zasadach związanych z produkcją przyrostową. Oznacza, to że drukarka 3D wykonuje obiekt w sposób kompletny, (lub określoną jego separatną część) poprzez warstwowe nakładanie tworzywa stanowiącego jego budulec. W zależności od szybkości pracy ekstrudera i głowicy (elementów odpowiedzialnych za nakładanie kolejnych warstw) mamy możliwość sterowania prędkością wydruku 3D kosztem jego jakości. Oznacza to, że im szybciej drukarka 3D drukuje element, tym mniej dokładne odwzorowanie będzie on posiadał.

Jest to oczywiście założenie czysto teoretyczne, gdyż na rynku istnieją drukarki 3D, które potrafią łączyć wysokie prędkości wydruku 3D z odpowiednio staranną jego dokładnością. Jednak są to przypadki jednostkowe i większość drukarek 3D istniejących na rynku w większości warunków operuje na zasadach zbliżonych do opisanych powyżej.

Przykłady zastosowania druku 3D do produkcji seryjnej w Plastcore

Wbrew ograniczeniom opisanym powyżej, drukarnie 3D takie jak Plastcore stosunkowo często otrzymują zapytania o produkcję seryjną przy wykorzystaniu druku 3D. Najczęściej zapytania te dotyczą produkcji nisko seryjnej – np. serii próbnych nowych elementów, lub koncepcji produkcyjnych, ale coraz częściej, wraz ze wzrostem popularności druku 3D mamy do czynienia z zainteresowaniem produkcją na masową skalę przy wykorzystaniu druku 3D.

Najczęściej mamy do czynienia z zapytaniami bezpośrednio dotyczącymi niewielkich elementów mechanicznych, obudów do elektroniki, a także średnich serii różnego rodzaju akcesoriów do telefonów komórkowych. Są to przedmioty, które idealnie wpasowują się w ideę wykorzystania druku 3D do produkcji średnio i wysoko seryjnej, gdyż spełniają wspomniane wcześniej kryteria dotyczące prędkości druku 3D w tego typu zleceniach.

Podsumowanie – zastosowanie druku 3D w produkcji seryjnej – czy na pewno warto?

Podsumowując druk 3D jest jedną z metod, którą stanowczo można rozpatrywać w kontekście produkcji seryjnej przedmiotów, które wytwarzane są szybko, z dużymi prędkościami wydruku, a więc elementów niewielkiej wielkości, lub większych, ale o niższym poziomie szczegółowości. Biorąc pod uwagę powyższe, druk 3D może być stanowczo alternatywą do klasycznych metod produkcyjnych takich elementów. Jednocześnie druk 3D ma w tej kwestii swoje atuty, o których pisaliśmy powyżej i z pewnością warto je wziąć pod uwagę.

Biorąc pod uwagę powyższe argumenty, zapraszamy Państwa do kontaktu z naszą drukarnią 3D w celu analizy i zbadania możliwości produkcji seryjnej przy pomocy druku 3D. Dysponując szerokim parkiem maszynowym – drukarkami 3D o różnej wielkości z pewnością znajdziemy rozwiązanie, które pozwoli na uruchomienie produkcji seryjnej przy jednoczesnym zachowaniu wysokiej jakości wytwarzanych przez nas przedmiotów.

#drukarnia3dwarszawa #zaletydruku3d #drukarnia3d #druk3D #Plastcore

0 komentarzy