top of page
Szukaj
  • lcyran

Z czego wynika rosnąca popularność druku 3D?

Coraz częściej w mediach masowych słyszymy o konieczności poszukiwania wydajnych i ekologicznych metod produkowania przedmiotów. Jedną z nich, coraz częściej pojawiającą się w mediach masowych jest druk 3D. Z czego wynika rosnąca popularność druku 3D i jaka przyszłość czeka tą nowoczesną metodę produkcji? O tym w naszym dzisiejszym artykule.


Druk 3D – dlaczego jego popularność ciągle rośnie?

Najważniejszym argumentem, stojącym za wzrostem popularności druku 3D jest jego dostępność. Niskie koszty produkcji, w połączeniu z coraz częściej pojawiającymi się profesjonalnymi drukarniami 3D, świadczącymi usługi w zakresie druku 3D to pierwsze zwiastuny coraz większej popularności tej metodologii produkcji. Warto także zauważyć, że druk 3D to nie tylko sam proces wykonywania konkretnych obiektów, przy pomocy drukarki 3D, ale także kwestie związane z wykonywaniem projektowania modelu, przystosowanych do wydruków 3D. Jest to kolejna „gałąź” tego procesu, która powoduje, że coraz częściej mamy do czynienia np. z grafikami 3D wyspecjalizowanymi w przygotowywaniu projektów, dostosowanych do wymogów druku 3D.

Jednocześnie kolejnym argumentem stojącym za wzrostem popularności druku 3D jest elastyczność tej metody produkcji. W zakresie przedmiotowym jedynym ograniczeniem co do wykonalności danego obiektu, przy pomocy druku 3D jest nasza wyobraźnia. To powoduje, że wielu konstruktorów i podmiotów prototypujących – druk 3D jest jedną z najbardziej atrakcyjnych technik produkcji, właśnie ze względu na możliwość wykonywania szybkich iteracji i kolejnych prób wykonywania elementów, bez ponoszenia zbędnych kosztów w tym zakresie.

Druk 3D – czy to wydajna i ekologiczna metoda produkcji?

Sceptycy twierdzą, że druk 3D to ciągle technika tworzenia przedmiotów, która jest na etapie rozwoju i niwelowania wad tak zwanego wieku dziecięcego. Nic bardziej mylnego. Zdaniem ekspertów w dziedzinie rozwoju technik produkcyjnych, wydruki 3D wkrótce będą zastępowały coraz większą liczbę klasycznych metod produkcyjnych dzięki swojej elastyczności i wydajności materiałowej. Dzieje się tak, ze względu na intensywny rozwój tej metodologii produkcji, która mimo swojej niezbyt długiej obecności na rynku wywalczyła sobie miano jednych z najlepszych sposobów na wytwarzanie przedmiotów w formie produkcji średnio i nisko seryjnej, a także wytwarzania pojedynczych egzemplarzy przedmiotów.


druk 3d cena

Jednocześnie, przy zachowaniu swojej elastyczności druk 3D jest także niezwykle wydajny. Sposób wykorzystania materiału (najczęściej tworzywa) do wykonania druku 3D pozwala na zużycie dokładnie tej ilości, która jest niezbędna do wykonania danego obiektu. Dodatkowo sama drukarka 3D nie emituje żadnych szkodliwych substancji, a więc nie stanowi większego zagrożenia dla środowiska naturalnego. Powoduje to, że druk 3D poza argumentacją dotyczącą optymalizacji procesów produkcyjnych posiada także pro ekologiczne zaplecze, związane z niskoemisyjnym charakterem tego rodzaju produkcji.

Druk 3D – jaką ma przyszłość ? Co będzie stanowiło o rozwoju druku 3D?

Biorąc pod uwagę coraz większe wyzwania, przed jakimi stoi współczesna gospodarka oraz technologie produkcyjne, druk 3D wydaje się idealnym rozwiązaniem na większość współczesnych bolączek, które ich dotyczą. Po pierwsze druk 3D rozwiązuje problem związany z wysoką barierą wejścia, związaną z kosztami uruchomienia produkcji masowej przedmiotu. Dzięki zastosowaniu tak zwanej cyfrowej matrycy jaką jest w tym konkretnym przypadku model 3D, druk 3D umożliwia uruchomienie produkcji, bez konieczności ponoszenia nakładów na formę produkcyjną. Przekłada się to na niższy koszt wytworzenia każdego egzemplarza przedmiotu.

Jednocześnie powyższy argument stojący za świetlaną przyszłością druku 3D, łączy się z dostępnością wydruku 3D i łatwością jego wykonywania. Dzięki zastosowaniu coraz szybciej rozwijających się technologii zawartych w drukarkach 3D, ta metoda produkcji zdaje się coraz prostsza w ogólnym zastosowaniu. Przekłada się to na coraz większą liczbę osób, która chcą wykonać w prosty sposób np. pojedynczy egzemplarz przedmiotu, decyduje się właśnie na zastosowanie do tego technologii druku 3D. To powoduje, że druk 3D coraz częściej przyjmuje rolę najłatwiejszej w zastosowaniu metodologii produkcji dla niestandardowych potrzeb wytwórczych.

Podsumowanie – z czego wynika rosnąca popularność druku 3D?

Podsumowując, rosnąca popularność druku 3D wynika w dużej mierze ze znacznej elastyczności tej metody produkcyjnej w odniesieniu do potrzeb różnych segmentów rynku. Zarówno dla użytkowników prywatnych jak i tych, chcących wykorzystać druk 3D komercyjnie przedmioty wytworzone przy pomocy drukarki 3D posiadają niemożliwe do przecenienia zalety. Największą z nich jest z pewnością cena – niezależna od liczby sztuk wytworzonych w jednej serii przedmiotów.

Kolejną przyczyną wzrostu popularności druku 3D jest jego dostępność. Coraz więcej podmiotów – drukarni 3D, świadczy profesjonalne usługi w zakresie wydruków 3D z projektu Klienta, lub posiadają także studia graficzne, odpowiedzialne za dostarczanie wsparcia w zakresie projektowania pod druk 3D. Powoduje to, że kompletny proces druku 3D może odbyć się w wyspecjalizowanym podmiocie, co obniża „barierę wejścia” dla wszystkich chcących rozpocząć eksperymentowanie z technologią 3D. Dzięki coraz wyższej widoczności drukarni 3D na rynku usług produkcyjnych rośnie też świadomość potencjalnych Klientów o dostępności tego rodzaju technologii. Jej wykorzystanie ograniczone jest jedynie przez poprawnie wykonany projekt i wyobraźnię!

#druk3D #druk3Dcena #wydruki3D #zaletydruku3d

0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie