top of page
Szukaj
  • lcyran

Wydruk 3D wycena online – o czym należy pamiętać przygotowując się do takiej wyceny druku 3D?

Jedną z najważniejszych kwestii, jaką wskazują nasi Klienci podczas kontaktu z naszą drukarnią 3D jest czas, który jest potrzebny na wykonanie druku 3D. Wydruk 3D wycena online to także popularny slogan kampanii reklamowych większości podmiotów wykonujących druki 3D komercyjnie. Jednak jej efektywność czasowa nie zależy wyłącznie od drukarni 3D. W dzisiejszym artykule podpowiemy w jaki sposób należy przygotować się do szybkiej wyceny druku 3D online. Zapraszamy do lektury!


Krok pierwszy – do wyceny online wydruku 3D potrzebny jest model 3D

Najważniejszym elementem wyceny druku 3D jest jego „cyfrowa matryca” jaką jest model 3D, na podstawie którego drukarka 3D odtworzy go w formie przestrzennego wydruku 3D. O sposobach na właściwe przygotowanie modelu 3D do druku 3D pisaliśmy już w jednym z naszych wcześniejszych wpisów. W kontekście szybkiej wyceny online wydruku 3D należy pamiętać przede wszystkim o poprawnie wykonanym modelu zapisanym w poprawnym formacie (najczęściej będzie to format STL – odczytywany przez większość drukarek 3D dostępnych na rynku)

Poprawne wykonanie modelu 3D jest kluczowe w kontekście szybkiej wyceny online. W ten sposób specjalista pracujący w drukarni 3D jest w stanie szybko zweryfikować model i wykonać wycenę druku 3D takiego obiektu. Dzięki temu czas od wysłania zapytania do poznania realnej oferty i parametrów druku 3D znacząco się skraca.

Krok drugi – przygotuj brief, niezbędny do prawidłowej oceny wydruku 3D

Często pomijany, a bardzo ważny krok w wycenie online druku 3D. Wielokrotnie widzimy maile z załączonym modelem 3D i prośbą o wycenę. Nie posiadając kontekstu dotyczącego kwestii takich jak:

  1. Cel stworzenia danego obiektu

  2. Konieczne wymagania dotyczące odporności np. na temperatury lub wodę

  3. Wymagania dotyczące użytego tworzywa lub jego ogólnej wytrzymałości fizycznej

Trudnym zadaniem będzie szybka wycena online takiego zapytania. Dlatego wraz z wysyłką danego modelu do wyceny online wydruku 3D, warto zastanowić się nad opisaniem docelowego zastosowania przedmiotu. Opis, nawet pozbawiony szczegółów technicznych pomoże drukarni 3D dużo precyzyjniej podać parametry wyceny kosztowej i czasowej druku. Warto o tym pamiętać wyceniając online wydruk 3D.

Krok trzeci – pamiętaj o podaniu ilości egzemplarzy do druku 3D

To dość często pomijana informacja w kontekście szybkich wycen druku 3D. Każdorazowo, liczba egzemplarzy nawet najmniejszego druku 3D ma zasadniczy wpływ na cenę i czas wydruku 3D. Brak podanej informacji o liczbie sztuk będzie skutkowało wyceną pojedynczego detalu danego typu, a co za tym idzie zaburzeniem obrazu na temat parametrów wyceny takiego druku 3D. Liczba egzemplarzy będzie także implikowała cały proces logistyczny związany z przygotowaniem wystarczającej liczby materiałów (tworzyw) to stworzenia zamówienia.


druk 3d cena

Warto już w trakcie wyceny online druku 3D przygotować informację dotyczącą wymaganej liczby egzemplarzy elementu, który chcemy wytworzyć przy pomocy drukarki 3D. Ta informacja może mieć kluczowe znaczenie i wpływ na cenę pojedynczego elementu do druku 3D, a także czas ich wytworzenia. Większość drukarni 3D wyceni większe ilości w oparciu o cenę jednostkową w odniesieniu do progów nakładu, więc po złożeniu zapytania otrzymamy wycenę z progami nakładowymi i zmieniającą się ceną druku 3D.

Krok czwarty – bądź responsywny na pytania drukarni 3D o ewentualne szczegóły związane z wydrukiem 3D

Jak w każdym procesie wyceny istnieją nieprzewidziane wcześniej kwestie, które zazwyczaj „wychodzą” w trakcie wyceny druku 3D. Nawet gdy mamy do czynienia z doświadczoną drukarnią 3D często w szczególności specyficzne zlecenia mogą generować konieczność zadania dodatkowych pytań poza przesłanymi uprzednio informacjami. W takiej sytuacji krytycznie ważna staje się ciągła i stabilna komunikacja z Klientem i jego gotowość do odpowiedzi na wszelkie, pojawiające się w trakcie wyceny pytania.

To szczególnie ważne w przypadku średnich i większych zleceń, oraz projektów średnio i wysoko wolumenowych. Wiele szczegółów, które należy omówić w procesie wyceny druku 3D może mieć wpływ na jego końcową cenę oraz czas realizacji wydruku 3D.

Krok piąty – bądź otwarty na sugestie drukarni 3D

To kolejny, a często pomijany element podczas wyceny online druku 3D. Często drukarnia 3D doradza w zakresie zarówno optymalizacji ceny jak i czasu druku 3D, przedstawiając kilka opcji na wydruk 3D danego elementu. Najczęściej optymalizacje polegają na zmniejszeniu/zwiększeniu dokładności wydruku 3D poprzez manipulację grubością warstwy, a także zmiany lub modyfikacji rekomendacji dotyczącej użytego materiału do druku 3D. Dzięki temu może zmienić się zarówno parametr ceny wydruku 3D jak również terminu jego wykonania.

Warto być otwartym na sugestię drukarni 3D. Specjaliści, pracujący w takim miejscu mają często wieloletnie doświadczenie w doradztwie Klientom i są w stanie wybrać najlepsze możliwe rozwiązania, które docelowo przełożą się na najlepszą cenę i czas wydruku 3D. Warto zaufać w takiej sytuacji i wziąć pod uwagę tego rodzaju informację zwrotną.

Podsumowanie – Wydruk 3D wycena online – o czym należy pamiętać ?

Podsumowując, w sytuacji szybkiej wyceny druku 3D online, najważniejsze jest dostarczenie jak najwcześniej kompletu informacji na temat zlecenia. Brak konieczności dopytywania o szczegóły związane z danym przypadkiem z pewnością przełożą się na sprawna informację dotyczącą ceny wydruku 3D jak i czasu potrzebnego na jego wykonanie. Dodatkowo właściwy brief, dotyczący późniejszego wykorzystania wydruku 3D oraz liczby potrzebnych egzemplarzy ułatwi bezproblemowe przeprowadzenie procesu.

Zachęcamy jednocześnie do kontaktu wstępnego z drukarnią 3D taką jak Plastcore. Planując druk 3D i np. zlecając projekt do wykonania, jesteśmy w stanie uzyskać wiele porad, które pomogą nam w ominięciu wielu często spotykanych błędów, a także znaczącej oszczędności czasu na ich poprawę. Po tego typu konsultacji, późniejsze dostarczenie projektu wydruku 3D do wyceny online staje się znacznie prostsze i obarczone o wiele niższym ryzykiem błędu.

#wydruki3D #drukarnia3d #druk3D #drukarka3d #cenadruku3D