top of page
Szukaj
  • lcyran

Wspólny sukces medycyny i druku 3D. Udało się wydrukować działające, zawierające naczynia serce!

O druku 3D dla medycyny pisaliśmy już w jednym z poprzednich wpisów. Jednak ostatnio obecne w mediach doniesienia powodują, że druk 3D jest postrzegany jako jedna z technologii stanowiącej o przyszłości medycyny. Czy wydruki 3D wkrótce będą znacząco wspomagały transplantologię?Serce z druku 3D – jak do tego doszło?

Za całość przedsięwzięcia odpowiedzialny jest zespół prof. Tal’a Dvira z Uniwersytetu w Tel Awiwie. Pracujący w Laboratorium Inżynierii Tkanek i Medycyny Regeneracyjnej lekarz już od dawna zajmuje się badaniem inżynierii tkankowej również z wykorzystaniem technologii wydruku 3D. Mimo, że do tej pory druk 3D znalazł zastosowanie w medycynie, nikomu przedtem nie udało się wytworzyć żywego, a tym bardziej tak kluczowego organu przy pomocy tej technologii. Sama procedura wykonania „żywego serca” przy pomocy druku 3D jest równie niezwykła co efekt końcowy.

Żywe serce z druku 3D – wykonanie precedensowego obiektu przy pomocy drukarki 3D

Żywe serce powstało jako prototyp w miniaturowej skali. Do jego konstrukcji użyto tkanki tłuszczowej, którą uzyskano od pacjentów. Po dokonaniu oddzielenia żywych komórek od pozostałego materiału, zaprogramowano je w celu umożliwienia przekształcenia ich w pluripotencjalne komórki macierzyste. Z kolei pozostały materiał biologiczny przekształcono w hydrożel, który spersonalizowany pod pacjenta stanowił coś w rodzaju tuszu do drukarki 3D.

Następnie komórki macierzyste, po zmieszaniu z hydrożelem zaczęły różnicować się w składniki, które stanowią docelowo serce człowieka – czyli wyściółkę naczyń krwionośnych, komórki śródbłonka i kardiomiocytów. Pozwoliło to na dopasowanie łatek z naczyniami krwionośnymi i zbudować w ten sposób serce przy użyciu drukarki 3D.

druk 3D

Gdy serce już powstało przy pomocy druku 3D profesor Divir z zespołem będzie uczył serce zachowań właściwych dla tego organu czyli synchronicznego kurczenia się i pompowania krwi. W tej chwili trwają prace nad tym procesem, co spowodowało, że wszystkie wydrukowane w ten sposób serca mają mniejszą, niż naturalna skala. Są one wielkości serca mniejszych ssaków. Kolejna faza badań zakładana wszczepienie „nauczonych” serc zwierzętom w celach testów praktycznych. Ta faza planowana jest w ciągu jednego roku pod warunkiem właściwego przebiegu fazy „nauki” serc.

Czy żywe serce z druku 3D jest przyszłością medycyny?

Z pewnością ta metodologia pozyskiwania organów, w pełni kompatybilnych z ciałem pacjenta ma przed sobą świetlaną przyszłość. Oczywiście samo serce z pewnością będzie jednym z ostatnich, które będą wytwarzane przy pomocy druku 3D. Natomiast całkiem realne jest w ciągu kilku lat umożliwienie wykorzystania drukarki 3D przy np. wykonywaniu mniej skomplikowanych organów, lub ich fragmentów. Pomoże to np. chirurgom w zastępowaniu uszkodzonych lub zmienionych przez chorobę tkanek tymi, będącymi wydrukami 3D.

Szacuje się, że samo rozpowszechnienie technologii druku 3D jako formy wsparcia w zakresie budowania tkanek zastępczych szacuje się na okres 10 lat.

Aktualne użycie druku 3D w medycynie

Samo wykorzystanie druku 3D w medycynie współcześnie jest już czymś, co dziwi lub jest niespotykane. Stosuje się je na przykład w protetyce, o czym pisaliśmy w jednym z naszych poprzednich wpisów. Niemniej każda ze współcześnie stosowanych metod opiera się na stosowaniu tworzyw sztucznych, co powoduje pewne ograniczenia np. co do stosowania druku 3D internistycznie – wewnątrz ludzkiego ciała.


druk 3d cena

Niemniej, stopniowo druk 3D, również w takiej dziedzinie jak medycyna pokazuje swoje szerokie spectrum możliwości, zarówno w kwestii użytkowanych materiałów jak również coraz szerszej palety zastosowań.

#wydruki3D #zaletydruku3d #druk3ddlamedycyny #druk3D #drukarka3d #sercezdruku3D

0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie