top of page
Szukaj
  • lcyran

Tężnia solankowa z drukarni 3d – poznaj SalBreath

Plastcore jest drukarnią 3d, która w swoim parku maszyn posiada jedne z największych na świecie drukarek. Pozwala nam to na druk wielkoformatowy i realizacje nawet najbardziej zwariowanych idei. Naszym autorskim pomysłem jest tężnia SalBreath, w której zastosowano metodę druku 3d do stworzenia obudowy oraz ławki. Wielkość inhalatorium oraz układ siedzisk (lub ich brak) możemy modyfikować. Tężnia SalBreath nie musi być wolnostojącym obiektem. Równie dobrze sprawdzi się „przystawiona” do ściany lub wręcz na niej zawieszona. Prosta bryła zachwyca nowoczesną formą, łatwo też dopasowuje się do przestrzeni, w której zostanie umieszczona. Nie ingerujący w środowisko układ sprawia, że możemy wypocząć przy naszej tężni w kameralnej atmosferze ciesząc się pięknem otaczającej nas przyrody. Tężnia wydrukowana na drukarce 3d świetnie sprawdzi się również we wnętrzach. Może prowadzisz gabinet kosmetyczny, siłownię lub jakiekolwiek inne miejsce, w którym Twoi goście czekają na dalszą usługę. Wyobraź sobie, że cieszą się tym czasem wdychając cenny dla zdrowia aerozol. A co jeśli najdzie Cię ochota na zmianę wystroju? Spokojnie – przestrzeń wokół inhalatorium możesz dowolnie zmieniać np. oklejając ją specjalnymi foliami. Daje nam to też nowe możliwości reklamowania się i umieszczenia właśnie na tężni swojego logo. Może warto zainwestować w taką formę promocji i pokazać się w miejscu odwiedzanym, przez Twoją grupę docelową? A przy okazji zadbać o jej zdrowie.JAK DZIAŁA TĘŻNIA SOLANKOWA?

Wodny roztwór soli kamiennej zwanej solanką o zagęszczeniu min 8-9% NaCl jest pompowany na górę tężni i stamtąd systemem rynien i zaworów rozprowadzony na górną powierzchnię tarniny. Spływające w dół strugi solanki rozbijając się wielokrotnie na krzakach tarniny oddają część wody w drodze parowania, zwiększając tym samym zawartość soli w wodzie. Wydajność tego procesu zależy od temperatury powietrza, siły i kierunku wiatru. Parująca woda unosi część stałych elementów solanki i tworzy, ten tak pożądany dziś, aerozol.

Ściany tężni mają idealną, równą długość i są ułożone w pakiety - co ma na celu zwiększenie skuteczności procesu zagęszczania solanki, gdyż spadające na kolejne gałęzie krople cieczy odchylają swój bieg od pionu i gdyby nie trafiały na niżej położone gałęzie, spadałyby bezpośrednio na dół nie parując. Nachylenia ścian to efekt historycznie wypracowanych najbardziej optymalnych form obiektu ze względu na pozyskiwanie soli, jednak nie zabezpiecza całkowicie przed drobnymi kroplami, które spadają poza zarysem ścian i których ponowny spływ do zbiornika umożliwia odpowiednio szeroka dolna niecka tężni.

Generalna zasada jest taka, że im tężnia wyższa, tym skuteczniej zagęszcza solankę i wytwarza więcej aerozolu solankowego.

W celu stworzenia lepszych warunków na koncentrację aerozolu solankowego, współczesne tężnie, zasadniczo niższe niż historyczne, przyjmują różne formy architektoniczne i urbanistyczne.
CO TO JEST TĘŻNIA SOLANKOWA?

Tężnia solankowa to instalacja służąca do odparowania solanki. Jest to jeden z etapów uzyskania soli spożywczej z rozpuszczonej w wodzie soli kamiennej. Ubocznym efektem pracy tężni jest nasycenie powietrza wokół związkami i mikroelementami zawartymi w solance.

Tężnie mają kilkusetletnią tradycję. Największą tężnią w Europie jest tężnia w Ciechocinku, zrealizowana w XIX w. z inicjatywy Stanisława Staszica.

Już parędziesiąt lat temu zauważono korzystny wpływ mikroklimatu wokół tężni na zdrowie człowieka. Współcześnie tężnia solankowa to instalacja służąca już tylko celom uzdrowiskowym.

0 komentarzy