top of page
Szukaj
  • lcyran

Szybszy druk 3D bez utraty jakości?

Zaktualizowano: 17 lis 2020

Nowa wersja GrabCAD Print pozwala zmniejszyć czas trwania wydruku nawet o 24%


Producenci i programiści odpowiedzialni za oprogramowanie do drukarek 3D tzw. slicery prześcigają się w usprawnianiu i optymalizacji swoich produktów, nie każdy nadąża za tempem rozwoju jednak niektórzy wyraźnie w tym przodują. Mowa tu między innymi o twórcach oprogramowania GrabCAD - firmie Stratasys. Udostępniła ona ostatnio aktualizację swojego programu o numerze 1.45. Co w niej rewolucyjnego? Chodzi o dodatkową funkcję jaka znalazła się na wyposażeniu GrabCAD'a, Adaptive Slice.
Funkcja ta pozwala na skrócenie czasu potrzebnego na przeprowadzenie druku 3D w technologii FDM. Po jej włączeniu, oprogramowanie optymalizuje parametry druku w sposób pozwalający na jego przyspieszenie z zachowaniem jakości i wytrzymałości finalnego obiektu. Jak to działa? Algorytmy Adaptive Slice odpowiednio przeliczają geometrię obiektu a następnie odpowiednio ustalają wysokość warstw. Dla przykładu ściany poziome wydruku drukowane są z większą wysokością warstwy ponieważ nie wpływa ona w tym przypadku na jakość, wszelkie wypukłości, zaokrąglenia i pochyłe ścianki są jednak drukowane ze znacznie niższych warstw. Dzięki temu czas wydruku może zostać zredukowany nawet o 24%.


Model drukowany ze standardowymi ustawieniami - czas druku: 2 dni 13 godzin i 15 minut

Model drukowany z zastosowaniem Adaptive Slice - czas druku: 1 dzień 20 godzin i 41 minut

Podgląd projektu w programie GrabCAD
Na podglądzie możemy zobaczyć zmienną wysokość poszczególnych warstw reprezentowanych różnymi odcieniami danego koloru

Aby uruchomić wspomnianą funkcję w naszym oprogramowaniu, należy odszukać opcję zmiennej wysokości warstwy w menu edycji warstw. Algorytm automatycznie ustali optymalne wysokości zależne od geometrii naszego modelu. Wszelkie różnice w warstwach zostaną oczywiście zaprezentowane za pomocą zdefiniowanych kolorów na podglądzie wydruku.


Wszyscy, którzy chcieliby przetestować możliwości GrabCAD'a oraz jego najnowsze funkcje mogą znaleźć wersję demo na stronie producenta.


---

źródło: www.centrumdruku3d.pl


0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie