top of page
Szukaj
  • lcyran

Sposoby na zoptymalizowanie ceny wydruku 3D – poradnik dla początkujących

Technologia druku 3D staje się coraz popularniejszą metodą wytwarzania przedmiotów. Wiele osób, podchodząc do tematu druku 3D nie rozumie z czego wynika cena druku 3D i jak przygotować się do wydruku 3D, tak by był on racjonalny finansowo. W dzisiejszym artykule opowiemy o czym należy pamiętać, przygotowując swój projekt do druku 3D w drukarni 3D takiej jak Plastcore. Serdecznie zapraszamy do lektury!


Jak przygotować się do wyceny druku 3D?

Spośród klientów, przygotowujących się do wyceny druku 3D i składających zapytania ofertowe, znamienita większość z nich ma do czynienia z tą techniką produkcyjną po raz pierwszy. Stąd często spotykamy się z brakiem odniesienia co do parametrów takiego zlecenia, jakim jest cena, czas potrzebny na wykonanie wydruku, czy szczegółów technicznych niezbędnych do rozpoczęcia druku 3D takim jak np. projekt.

W zależności od zaawansowania technicznego Klienta istnieje kilka możliwości rozwiązania tego problemu. Drukarnie 3D takiej jak Plastcore, często zatrudniają w swoich zakładach grafików 3D, którzy są w stanie dostosować istniejący model do wymogów druku 3D, lub wręcz stworzyć go na podstawie referencji takich jak np. zdjęcie lub szkic techniczny. Oczywiście finalnie podwyższa on koszt samego druku 3d, natomiast nie zamyka możliwości wykonania druku 3D dla osób nie posiadających możliwości technicznych do wykonania własnego druku 3D.

Przygotuj spełniający kryteria projekt do druku 3D i zapisz go we właściwym formacie

Jeżeli jednak chcesz uniknąć kosztów związanych z drukiem 3D i koniecznością zlecenia przygotowania projektu drukarni 3D należy zastanowić się nad samodzielnym jego przygotowaniem. W jednym z poprzednich artykułów wspominaliśmy o najbardziej popularnych programach wykorzystywanych do projektowania modeli do druku 3D. Warto zapoznać się z jego funkcjonalnościami chociażby na poziomie modyfikacji gotowych już modeli, przygotowując je do druku 3D.

Najważniejsze kwestie dotyczące projektowania do druku 3D to właściwy format zapisu modelu, integralność wszystkich płaszczyzn, a także odpowiedni poziom szczegółowości siatki modelu. Te czynniki umożliwiają wydruk 3D na właściwym poziomie. Jeżeli natomiast nie posiadasz wystarczającej wiedzy, możesz zlecić projektowanie drukarni 3D – jednak wtedy cena druku 3d wzrośnie.

Zadecyduj jak istotnym jest końcowa jakość wizualna druku 3D

Podejmując temat jakości końcowej druku 3D, z pewnością należy zastanowić się jakiej finalnej jakości druku 3D oczekujemy. Parametr jakości druku 3D jest mierzony zarówno grubością nakładanej warstwy tworzywa przez ekstruder, jak również użytego materiału lub szybkości pracy drukarki 3D. Komentując powyższe, im wyższa prędkość wydruku 3D i grubsza warstwa, tym niższa jakość końcowa samego detalu

Czy potrzebujesz post processingu druku 3D? Jak bardzo będzie on zaawansowany?

Kolejnym czynnikiem, który istotnie wpływa na cenę druku 3D jest jego późniejsza obróbka. Większość drukarni 3D oferuje tego rodzaju usługi jako pakiet, wraz z drukiem 3D. Obróbka może sprowadzać się jedynie do usunięcia podpór i wstępnego oczyszczenia wydruku 3d. Jednak możliwości jest znacznie więcej, od szlifowania i szpachlowania detalu, poprzez jego malowanie i lakierowanie. Każda z tych czynności wiąże się z czasem pracy określonego specjalisty, a co za tym idzie generuje określony koszt, dopisywany do rachunku za druk 3D.

Przygotowując się do zlecenia druku 3D, warto się zastanowić jakiego rodzaju usługi w dziedzinie post processingu będą nam potrzebne. Biorąc pod uwagę takie kwestie jak cosplay czy modelarstwo, z pewnością będzie potrzebna wysoka jakość wizualna, ze względu na reprezentacyjny charakter samego wydruku 3D. Jednak gdy przedmiotem zlecenia jest część montażowa, lub obudowa do elektroniki, czasem samo usunięcie podpór i artefaktów, stanowi wystarczającą obróbkę i nie ma potrzeby inwestowanie w większe koszty, poprawiające jakość wizualną takiego detalu z druku 3D.

Liczba sztuk danego detalu do druku 3D ma znaczenie. Czy na pewno potrzebujesz jedynie pojedynczej sztuki?

Kolejnym istotnym pytaniem, które należy sobie zadać, przygotowując się do zlecenia druku 3D jest pytanie o liczbę sztuk finalnego projektu. Oczywistością jest fakt, że nie za każdym razem multiplikacja druku 3D jest możliwa, niemniej planując np. docelowo większą serię wydruków 3D warto wziąć pod uwagę zakomunikowanie tego faktu drukarni 3D, w celu optymalizacji kosztu wydruku 3D.

Otrzymując taką informację drukarnia 3D jest w stanie zaoferować optymalizację kosztu druku 3D przy wolumenowo większym zleceniu. Wynika to z korzyści jaką uzyskuje drukarnia 3D w zakresie optymalizacji pracy  drukarek 3D – dłuższe zlecenia oznaczają lepszą optymalizację pracy.  Dodatkowo oczywistością jest możliwość lepszej manipulacji marżą na wydruku 3D, dzięki wyższemu kwotowo zamówieniu. Warto wziąć te czynniki pod uwagę planując własny wydruk 3D.

Podsumowanie – właściwa optymalizacja kosztu druku 3D podstawą efektywnej produkcji detali

Podsumowując – odpowiedzi na powyższe pytania są kluczowe w kontekście właściwej optymalizacji druku 3D. Zarówno biorąc pod uwagę fazę projektowania i właściwego przygotowania modelu 3D, jak również wybór kompromisu pomiędzy ceną druku 3D, a jego jakością. Dodatkowo istotnym składnikiem każdej wyceny druku 3D będzie liczba egzemplarzy danego projektu, jak również usługi dodatkowe takie jak obróbka druku 3D nazywana post processingiem.

Z pewnością do każdej wyceny druku 3D należy podejść z „otwartą” głową. Profesjonalna drukarnia 3D jaką jest np. Plastcore z pewnością objaśni szczegóły wyceny druku 3D, a także zaprezentuje warianty, które optymalizują koszty druku 3D. Gorąco zachęcamy do bezpośredniego kontaktu w celu zapoznania się ze szczegółami wyceny druku 3D jak również jego finalnym kosztem dla Państwa projektu lub pomysłu.

#drukarnia3dwarszawa #wydruki3D #drukarnia3d #druk3Dcena #projektowaniedodruku3D #druk3D #Plastcore

0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie