top of page
Szukaj
  • lcyran

Skąd pozyskiwać projekty do druku 3D?

Często spotykamy się z Klientami, którzy poszukują ogólnego detalu, a nie mają czasu lub umiejętności i budżetu na samodzielne projektowanie detalu pod druk 3D, a mają określone potrzeby w zakresie wykonania druku 3D. W dzisiejszym artykule wskażemy najlepsze metody na bezpłatne lub niedrogie pozyskanie projektu pod wydruk 3D. Czy jest to możliwe? Zapraszamy do lektury!


Druk 3D, a projekt 3D – zasada działania. Czy model 3D jest niezbędny do druku 3D?

Choć sama nazwa druku 3D nie jest bezpośrednio powiązana z modelem 3D – gdyż odnosi się do metodologii tzw. Druku przyrostowego, który odbywa się przestrzennie. Jednak w związku z cyklem technologicznym tej metodologii produkcji posiadanie własnego modelu 3D, stanowiącego cyfrowy wzornik jest niezbędne do realizacji druku 3D.

Jedną z metod ich uzyskania jest wykonanie tak zwanego skanowania 3D wybranego obiektu. Umożliwia on w konkretnych warunkach uzyskania obiektu 3D poprzez skanowanie realnego obiektu. Dzięki tej technice istnieje możliwość uzyskania dowolnego obiektu ze świata rzeczywistego, który po koniecznej obróbce i oczyszczenia z tak zwanych artefaktów może stanowi wzór do wykonania obiektu przy pomocy druku 3D.

Cały czas jednak najbardziej popularną metodą na uzyskanie wzornika do druku 3D jest posiadanie własnego modelu 3D wybranego przez siebie obiektu. Skąd zatem go wziąć, jeżeli samemu nie posiada się zdolności do jego wykonania? Poniżej przedstawiamy kilka metod na jego wykonanie.

Bezpłatne modele do druku 3D – wady i zalety

Gdy mamy ograniczony budżet na wykonanie druku 3D z pomocą przychodzą bezpłatne serwisy, posiadające w swoich zasobach niedrogie, oraz niekiedy przystosowane do druku 3D obiekty. Gdy nie mamy konkretnych i sprecyzowanych wymagań, co do finalnego wyglądu modelu, a chcemy jedynie uzyskać określony przedmiot z już dostępnych obiektów, (np. obudowę konkretnej elektroniki, lub element cosplay, o którym pisaliśmy w jednym z poprzednich artykułów) to tego typu rozwiązanie może być odpowiednie. Za finalny model nie zapłacimy więcej niż kilka dolarów, a wybór w Internecie jest naprawdę duży.


druk 3d cena

Wadą takiego rozwiązania jest trudna do zdiagnozowania dla laika jakość modelu 3D w kontekście zarówno wykonania, jak i dostosowania do potrzeb druku 3D. Oczywiście posiadając podstawową wiedzę, jesteśmy w stanie przy użyciu popularnego oprogramowania do odczytu modeli 3D, sprawdzić ogólną jakość wybranego modelu 3D. Niemniej klasyczne modele 3D, w przeciwieństwie do tych dostosowanych pod wymogi druku 3D mogą nie mieć zastosowania do wykorzystania jako materiał do wydruku 3D. Warto przed wykonaniem zlecenia, poprosić o wykonanie weryfikacji przez pracownika drukarni 3D. Profesjonalna drukarnia 3D, nie podejmie się druku 3D wadliwego modelu, tylko poinformuje o wadach modelu.

Niedrogie metody na zaprojektowanie własnego detalu pod druk 3D

Oczywiście istnieją sytuacje, gdzie zastosowanie ogólnie dostępnego pliku, przeznaczonego do druku 3D – niestety nie może mieć miejsca, ze względu na określone potrzeby Zleceniodawcy. W takiej sytuacji należy rozważyć przygotowanie własnego projektu graficznego. Jednakże nie musi być on tak drogi, jak może się pierwotnie wydawać. Istnieją sposoby, pozwalające na racjonalizację kosztu projektu do druku 3D do akceptowalnego w skali całości projektu poziomu.

Jednym z nich jest połączenie usługi druki 3D z projektowaniem pod druk 3D. Znając założenia naszego detalu i wybierając odpowiednią drukarnię 3D możemy zaoszczędzić na całkowitym koszcie wykonania, łącząc obie usługi. Dobre drukarnie 3D, takie jak Plastcore, posiadają zatrudnionych projektantów 3D, którzy są w stanie wykonać dowolny detal do druku 3D, gotowy do wydruku 3D. Taka usługa, w wypadku decyzji o druku 3D w drukarni 3D będzie znacznie tańsza, niż standardowa godzina pracy grafika. Przy większych projektach, drukarnie 3D czasem dokładają usługę projektowania jako gratis do usługi druku 3D. Warto o taką opcję i warunki jej realizacji zapytać – gdyż może się okazać, że kwota, którą przyjdzie nam zapłacić za projekt 3D wykonany w drukarni 3D pozytywnie nas zaskoczy.

Podsumowanie – czy projekt, do zastosowania w druku 3D musi być drogi? Jak najlepiej przygotować się do druku 3D?

Podsumowując, przygotowując się do wykonania detalu przy pomocy druku 3D musimy posiadać jego projekt wykonany w środowisku 3D. Metod na jego pozyskanie, jest co najmniej kilka – tak jak przedstawiliśmy w dzisiejszym artykule. Biorąc pod uwagę szeroki zakres wyboru źródła takiego projektu – jest to główny czynnik, obok zaplecza sprzętowego drukarni 3D, który będzie stanowił o zadowalającym efekcie finalnego wydruku, wykonanego przy pomocy drukarki 3D.

Oczywiście najlepszą metodą uzyskania profesjonalnego doradztwa w tej dziedzinie, jest kontakt z wybraną przez siebie drukarnią 3D w celu bezpośredniej konsultacji projektu do druku 3D w zakresie jego poprawności oraz finalnych oczekiwań w zakresie gotowego detalu – z pewnością ominiemy w ten sposób niepotrzebne rozczarowania, które w dużej mierze będą wynikały z nieprawidłowego podejścia do projektu do druku 3D.

#drukarnia3dwarszawa #model3D #wydruki3D #prototypowanie #drukarnia3d #projektowaniedodruku3D #druk3D #drukarka3d #Plastcore

0 komentarzy