top of page
Szukaj
  • lcyran

SEAT przechodzi na druk 3D.

Producent samochodów SEAT ogłosił w ubiegłym tygodniu uruchomienie własnego laboratorium druku 3D.

Laboratorium znajduje się w centrum rozwoju prototypów SEAT-a w ich głównym zakładzie w Martorell w Barcelonie. Podobnie jak inni producenci samochodów, którzy przeszli na druk 3D, SEAT ma nadzieję na rozszerzenie swojej działalności produkcyjnej w celu ochrony prototypów, szybkiego wytwarzania narzędzi, a także części do zastosowań końcowych.


Jeśli chodzi o możliwości, SEAT wyposażył się w 9 drukarek pracujących w oparciu o zróżnicowane technologie. Ten zbiór różnych typów maszyn powinien zapewniać szeroką gamę funkcjonalnych i estetycznych części do produkcji. Laboratorium druku pracuje przez 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, a obecnie produkuje 50 części dziennie, co daje ponad 80 kg nylonowej mocy i 12 rolek filamentu miesięcznie.
„Jedną z zalet jest to, że możemy zastosować nieograniczoną geometrię i wykonać każdy rodzaj precyzyjnego projektu we wszystkich obszarach fabryki, niezależnie od tego, jak skomplikowane może się to wydawać”.

powiedział Norbert Martín, szef laboratorium druku 3D.

„A wszystko to w czasie, którego nie da się osiągnąć w normalnym procesie produkcyjnym”.

SEAT podkreśla, że jedną z głównych zalet jest skrócenie czasu realizacji prototypowych części w porównaniu z tradycyjnym procesem formowania wtryskowego.

„Przy użyciu tradycyjnych technologii otrzymanie części zajęłoby tygodnie, a dzięki drukowaniu 3D jest ona gotowa z dnia na dzień”
„Dzięki temu możemy stworzyć kilka wersji w tym samym tygodniu, które można przetestować i ponownie zmodyfikować, aby je ulepszyć”.


Chociaż przewiduje się, że 80% czasu maszynowego będzie poświęcone na produkcję prototypowych części samochodowych i niestandardowych, niewielkich części na potrzeby targów branżowych, zakład pomagał również w walce z koronawirusem. Podobnie jak wielu producentów samochodów, SEAT ma również cały katalog części, które nie są już produkowane z powodu upływu czasu. Firma chce również wykorzystać druk 3D do pomocy przy produkcji starszych części. Można się zastanawiać „dlaczego teraz?”. Czy SEAT właśnie odkrył drukowanie 3D? Nie wiemy dokładnie dlaczego teraz. Jednak na początku tego roku SEAT ogłosił, że jego samochód wyścigowy CUPRA Leon Competición będzie wyposażony w różnorodne komponenty wytwarzane metodą przyrostową. Elementy wydrukowane w 3D w samochodzie wyścigowym obejmują lusterka boczne, centralny moduł sterujący kierownicy, otwory wentylacyjne na masce oraz łączniki układu hamulcowego i chłodzenia wodnego. W przypadku tych części SEAT zastosował technologię HP Multi Jet Fusion. Oprócz lekkich komponentów i szybkiego czasu realizacji oczekiwanego po drukowaniu 3D, SEAT dodał również funkcjonalność do lusterek zewnętrznych: dodali otwory wlotowe, aby skierować dodatkowe powietrze do kabiny.

Czy w przyszłości zobaczymy części drukowane w 3D w modelach produkcyjnych? Na razie wydaje się to mało prawdopodobne, biorąc pod uwagę niską prędkość druku 3D w porównaniu z dużą przepustowością linii produkcyjnych w branży motoryzacyjnej.---

źródło; www.3dprinting.com

0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie