top of page
Szukaj
  • lcyran

Rakieta kosmiczna z drukarki 3d – to nie jest żart

To, że druk 3d można wykorzystać praktycznie w każdej dziedzinie. Doskonale widać to po naszych realizacjach (możecie je śledzić na bieżąco w social mediach np. na Facebooku Drukujemy prototypy nowych urządzeń dla przemysłu, figurki i gadżety z gier i seriali. Drukujemy gadżety reklamowe, lampy, meble oraz elementy scenografii reklam. Można się zmęczyć od samego wymieniania … 😊

Z naszych maszyn wychodzą elementy zarówno bardzo małe i szczegółowe jak i ogromne, 4 metrowe pojazdy.

Jednak do tej pory nie udało nam się wydrukować niczego – co opuściłoby orbitę ziemską.

A okazuje się, że można i to nawet całe rakiety. Zapraszamy na przegląd newsów o „kosmicznych” wydrukach.
Kosmiczny Startup i drukowanie 3d

Natrafiliśmy na ciekawy artykuł na temat Startupu Relativity Space. Firma ta, ma zamiar połączyć korzyści wynikające ze sztucznej inteligencji, robotów oraz druku 3D. Startup ma na wyposażeniu jedne z największych na świecie metalowych drukarek przestrzennych. Suma tych wszystkich elementów ma pomóc w stworzeniu rakiety, która będzie mogła polecieć w kosmos.

Relativity Space ma zamiar stworzyć (dzięki robotom) rakiety, które mają być „zupełnie inne”. Co to znaczy? W założeniu będą mogły przenieść na orbitę średniej wielkości satelity. Dodatkowo jeśli uda się ludzkiej rasie skolonizować Marsa, będą mogły służyć jako środek transportowy. Czy te plany się powiodą? Dowiemy się wkrótce, ponieważ pierwszy start ma się odbyć pod koniec 2021 roku. Elementy wydrukowane w 3d przeszły pomyślnie pierwsze testy ciśnieniowe.

Firma podpisała wiążący kontrakt na kilka startów rakiety Terran R z „głównym klientem”, którego nazwa nie została jeszcze ujawniona. Według agencji Reuters, start Terran 1 to wydatek rzędu 12 mln $, podczas gdy ceny Terran R nie zostały jeszcze ujawnione. Według startupu czas, który jest potrzebny na wyprodukowanie rakiety to tylko 60 dni.
NASA również drukuje 3d

Na razie co prawda tylko elementy rakiet, jednak pierwsze testy są obiecujące. Wprowadzenie nowej technologii produkcji wynika z potrzeby oszczędności – zarówno czasu jak i pieniędzy. Dodatkowo drukarki mogłyby zostać zabierane na misje w celu szybkiego wyprodukowania potrzebnych części.

Przeprowadzono również testy drukowania paliwa rakietowego oraz… jedzenia dla astronautów.

Wszystkie projekty pozostają w sferze testów.


W Chinach również chcą drukować coś dużego

Tylko, że domy na księżycu. W 2019 roku podczas konferencji prasowej SCIO w Beijing został przedstawiony plan wykorzystania drukarek 3d do budowania pierwszej bazy na księżycu. Jako materiał budulcowy miałby zostać wykorzystany księżycowy pył. Projekt został przerwany przez epidemię Covid, jednak są plany na jej wznowienie.


0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie