top of page
Szukaj
  • lcyran

Profesjonalny druk 3D, a domowe wydruki 3D – najważniejsze różnice

Dostępność druku 3D rośnie z każdym miesiącem. Coraz większa liczba producentów drukarek 3D, dostawców filamentu, a także  drukarni 3D – które świadczą tego typu usługi w sposób zorganizowany. Jednak równolegle z powstawaniem drukarni 3D, coraz większa liczba osób prywatnie rozpoczyna swoją przygodę z drukiem 3D. Jakie są najważniejsze różnice w druku 3D prywatnym, a tym z drukarni 3D? O tym w dzisiejszym artykule.


Druk 3D w domowym zaciszu – czy zawsze warto?

Ceny drukarek 3D wraz z rozwojem tej technologii są coraz niższe. Obecnie przeciętny koszt drukarki 3D niższej klasy nie przekracza kilku tysięcy złotych. Skłania to prywatnych użytkowników, zainteresowanych drukiem 3D do zakupu takiej drukarki 3D i rozpoczęcia samodzielnego wytwarzania przedmiotów. O ile metoda ta ma zastosowanie w wypadku potrzeby wykonywania prostych i nieskomplikowanych elementów, o tyle, gdy w grę wchodzi konieczność wykonania precyzyjnego wydruku 3D – wtedy możliwości domowych drukarek 3D mogą nie wystarczyć.

Inną kwestią jest wielkość pola roboczego domowych drukarek 3D. W domowej przestrzeni, drukarki 3D przemysłowe nie mają racji bytu, bo w większości przypadków zajęłyby większość pomieszczenia. Powierzchnia robocza drukarki 3D może mieć znaczenie w sytuacji, gdy chcemy wydrukować obiekt o znacznych rozmiarach i trwałej strukturze. W takich przypadku domowa drukarka 3D nie wystarczy do osiągnięcia zadowalających efektów.

Wady i zalety domowego druku 3D

Domowy druk 3D, to najczęściej pierwszy kontakt z tą technologią dla przeciętnego użytkownika. Zakup własnej drukarki 3D to często pierwszy praktyczny kontakt użytkownika z techniką druku przyrostowego. Wraz z zakupem drukarki 3D pojawia się konieczność nauki oraz ewentualnego zakupu jednego z programów do wykonywania modeli 3D (o najpopularniejszych programach pisaliśmy w jednym z naszych poprzednich wpisów). W zasadzie na tym kończy się lista inwestycji i po ich dokonaniu możemy już cieszyć się możliwością samodzielnego wykonywania druku 3D we własnym domu lub mieszkaniu.

Jednak przy całym entuzjazmie związanym z rozpoczęciem domowego druku 3D, to rozwiązanie posiada również istotne wady. Są nimi wspomniany już wcześniej całościowy koszt „domowej” drukarni 3D. Kompaktowa drukarka 3D to wydatek co najmniej kilku tysięcy złotych, do tego dochodzi koszt materiału i wymieniony wyżej koszt licencji na oprogramowanie. (choć oczywiście można go wykluczyć, wykorzystując jeden z bezpłatnych programów do tworzenia modeli 3D jak np. Blender) W wypadku druku 3D wyłącznie na prywatny użytek, może wydawać się to dość kosztownym hobby.

Przewagi i zastosowania profesjonalnego druku 3D

Jaka jest zatem alternatywa względem domowego druku 3D? Jest to oczywiście możliwość skorzystania z coraz liczniej występujących profesjonalnych drukarni 3D. Są one szczególnie chętnie wybierane przez firmy, które nie chcą inwestować we własny park maszynowy, ale również odbiorców prywatnych, którzy chcą wydrukować jedynie kilka przedmiotów bez angażowania większych środków w budowanie własnego zaplecza.

Decydując się na komercyjny druk 3D z pewnością uzyskamy dostęp do wyższej jakości parku maszynowego. Drukarnie 3D inwestują w swoje drukarki 3D, a najlepsze z nich udoskonalają te urządzenia w celu maksymalizacji ich efektywności i jakości wydruków 3D. To powoduje, że oddając nasz model do renomowanej drukarni 3D mamy pewność, że zajmie się nim zespół specjalistów, którzy spełnią większość naszych oczekiwań, a także będą w stanie doradzić w zakresie uzyskania maksymalnie wysokiego efektu naszego wydruku 3D.

Poza samą usługą wydruku 3D, drukarnie 3D często posiadają własne działy zajmujące się post procesingiem druku 3D (czyli jego wykończeniem) o którym pisaliśmy w jednym z naszych poprzednich wpisów. Dzięki temu jesteśmy w stanie nie tylko wydrukować dany obiekt w drukarni 3D, ale także doprowadzić go w tym samym miejscu do finalnego, oczekiwanego wyglądu.

Podsumowanie – czy domowy druk 3D spełni wszystkie potrzeby prywatnego użytkownika w zakresie druku 3D?

Podsumowując druk 3D w domowym zaciszu dla większości osób jest ciekawym wyborem i opcją na możliwość szybkiej realizacji własnych potrzeb i projektów w sposób ciągły. Zakup drukarki 3D i niezbędnego oprogramowania, mimo że dość kosztowny, kusi jako środek na uniezależnienie się w procesie produkcyjnym na niewielką skalę. Jednak z czasem mogą przyjść ograniczenia, które z kolei skłonią do skorzystania w konkretnych przypadkach z drukarni 3D, która może zastąpić, lub być uzupełnieniem domowego druku 3D.

Osobną kwestią są zlecenia dotyczące produkcji niskoseryjnej, gdzie domowa drukarka 3D nie będzie w stanie efektywnie wykonywać większych partii obiektów. Do obsługi takich zleceń niezbędny jest szerszy park maszynowy. Takie posiada drukarnia 3D, a to w połączeniu z wyższą jakością drukarek 3D powoduje, że w takich sytuacjach to właśnie drukarnia 3D zapewni wyższą efektywność, a także i jakość samego druku 3D.

#drukarnia3dwarszawa #zaletydruku3d #drukarnia3d #druk3D #drukarka3d #Plastcore

0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie