top of page
Szukaj
  • lcyran

Pięć składników sukcesu udanego druku 3D

Wielu Klientów pyta nas o to, co należy zrobić, aby druk 3D „wyszedł” na zadowalającym poziomie. Co stanowi o sukcesie druku 3D i na co należy zwrócić uwagę gdy podejmujemy się wykonania przedmiotu przy pomocy tej technologii. W dzisiejszym artykule sprawdzimy jakie jest pięć głównych składników sukcesu udanego druku 3D. Zapraszamy do lektury!Składnik Pierwszy: Odpowiedź na pytanie czy druk 3D jest dla Twojego projektu dobrym rozwiązaniem

To pierwsze i najważniejsze pytanie, jakie należy sobie postawić, decydując się wytworzenie przedmiotu. Ogólnie rzecz ujmując, druk 3D jest idealną techniką produkcyjną dla większości typów projektów, jednak ma również swoje ograniczenia. Największą z nich może być rozmiar jednorodnego obiektu, który zmieści się na drukarce 3D. Jego wielkość jest ograniczona wielkością samej drukarki 3D, jednakże część producentów tego sprzętu oferuje już urządzenia wielkogabarytowe, więc ten problem jest coraz bardziej niwelowany przez rozwój technologii.

Z drugiej strony wydruk 3D może też mieć ograniczone zastosowanie w sytuacji bardzo specyficznych i ekstremalnych wymagań w dziedzinie oddziaływania sił fizycznych na przedmiot. W takiej sytuacji bardzo często należy rozpatrzeć wytrzymałość poszczególnych tworzyć, oraz konieczność wykonania dodatkowych wzmocnień w modelu, tak by umożliwić drukarce 3D odpowiednie zabezpieczenie wydruku 3D poprzez umieszczenie ich w obiekcie.

Składnik Drugi: Poprawnie wykonany projekt modelu 3D, do druku 3D

Zanim przejdziemy do realizacji samego druku 3D musimy wykonać tak zwaną „cyfrową matrycę” – czyli model 3D, który będzie stanowił naszą podstawę do wykonania druku 3D. Nie każdy model 3D będzie się jednak nadawał do użycia w kontekście wydruku 3D. Właściwie przygotowany model pod druku 3D musi posiadać przede wszystkim prawidłowy format zapisu (preferowanym będzie format .STL), właściwie wykonane płaszczyzny i jednolitą przemyślaną strukturę, która zminimalizuje ryzyko błędu w procesie wykonywania druku 3D.

Błędnie wykonany model 3D może skutkować przede wszystkim złą jakością wydruku 3D, lub wręcz jego nieprawidłowym wykonaniem. Należy przyłożyć szczególną uwagę do procesu wykonywania modelu do druku 3D i najlepiej zlecić tą pracę profesjonalnemu grafikowi, który świadczy usługi w tym zakresie.

Składnik Trzeci: Wybór właściwego materiału surowcowego do druku 3D

Często krytycznym elementem, decydującym o sukcesie druku 3D jest wybór surowca z którego będziemy wykonywać nasz projekt. Niejednokrotnie zły dobór materiału potrafił zniszczyć dobrze zapowiadający się projekt, nie tylko pod względem wizualnym, ale także na poziomie odporności na siłę fizyczną, warunki atmosferyczne lub inne czynniki, założone wcześniej w projekcie. To ważna decyzja projektowa, której złą konsekwencją może być wytworzenie przedmiotu nie spełniającego pierwotnych założeń.

W jaki sposób zatem wybrać właściwie materiał do druku 3D? Przede wszystkim poprzez systematyzację wymagań, które nasz druk 3D będzie musiał spełnić, aby jego wykonanie uznać za sukces. Takie kwestie jak łamliwość, elastyczność czy odwzorowanie szczegółów, powinny zostać wzięte pod uwagę w kontekście wyboru materiału, ponieważ każdy z nich ma inną charakterystykę w kontekście wyżej wspomnianych cech.

Składnik Czwarty: Wybór drukarni 3D, która zrealizuje projekt

Czwartym składnikiem sukcesu w wykonywaniu druku 3D jest wybór właściwego wykonawcy projektu. Oczywiście, biorąc pod uwagę wyceny druku 3D możemy swoje kroki skierować w kierunku amatorskiego druku 3D, lub samodzielnie zakupić drukarkę 3D. Jeżeli jednak chcemy od samego początku uzyskać wysoką jakość druku 3D, zalecamy skorzystanie z usług profesjonalnej drukarni 3D, która wspomoże nas w całym procesie wykonywania druku 3D.


druk 3d cena

Duże drukarnie 3D, poza posiadaniem zdywersyfikowanego parku maszynowego, ma ogromne doświadczenie w zastosowaniu druku 3D w skrajnie różnych przypadkach. Oznacza to, że będą w stanie skonsultować nam projekt druku 3D jak również zaoferować profesjonalne doradztwo w tym obszarze. Obniża to ryzyko naszego projektu i pozwala uzyskać najlepszy możliwy rezultat na finalnym już wydruku 3D.

Składnik Piąty: Decyzja o post procesingu druku 3D, po jego wydrukowaniu

To kolejny z istotnych składników sukcesu jakim jest udany wydruk 3D. Wielokrotnie jednym z kryteriów uznania druku 3D za sukces jest wysoka jakość wizualna wytworzonego przedmiotu. Sam druk 3D w postaci surowej, może posiadać pewne niedoskonałości, które najczęściej wynikają z prędkości wydruku 3D lub samej jakości drukarki 3D. Te kwestie można całkowicie zniwelować stosując tak zwany post processing druku 3D, czyli jego wykończenie.

Najczęstszymi technikami, które są wykorzystywane w post processingu druku 3D to szlifowanie, szpachlowanie i lakierowanie druku 3D. Dzięki zastosowaniu tych technik druk 3D będzie praktycznie nie do odróżnienia w stosunku do standardowego przedmiotu. Większość wspominanych wyżej profesjonalnych drukarni 3D ofertuje również post processing wydruku 3D, wykonywany przez profesjonalnych specjalistów w tej dziedzinie.

Podsumowanie – co stanowi o sukcesie udanego druku 3D?

Podsumowując istnieje wiele czynników składających się na sukces w postaci udanego wydruku 3D. Aby móc go zapewnić, należy wziąć pod uwagę je wszystkie. Poprawny proces przygotowania modelu 3D, czy wybór właściwego wykonawcy mogą zaważyć o tym, czy nasz druk 3D będzie spełniał nasze oczekiwania jakościowe, a także czy nadal będziemy wykorzystywali tą technologię w przyszłości. Osobna kwestia to także sama jakość wytworzonego wydruku 3D i możliwość jego wykorzystania zgodnie z przyjętymi pierwotnie założeniami.

Aby móc osiągnąć sukces należy wybierać bezpieczne rozwiązania. Stąd niejednokrotnie warto cały proces przejść wspólnie z profesjonalną drukarnią 3D. Pracujący tam ludzie z pewnością posłużą radą i doświadczeniem w zakresie przygotowania modelu, czy wyboru materiału. Finalnie wezmą także odpowiedzialność za jakość wydruku 3D, co może przełożyć się na wysoką jakość finalnego produktu. Warto wziąć to pod uwagę wybierając wykonawcę naszego druku 3D.

#drukarnia3dwarszawa #drukarnia3d #projektowaniedodruku3D #druk3D #drukarka3d

0 komentarzy