top of page
Szukaj
  • lcyran

Pięć najczęściej powielanych mitów wokół druku 3D – okiem drukarni 3D Plastcore

Wraz z rozwojem druku 3D, wokół tej technologii wytwórczej narosło wiele mitów i błędnych przekonań. W dzisiejszym artykule postanowiliśmy wymienić pięć najczęściej powielanych nieprawdziwych przekonań o druku 3D. Dlaczego? Ponieważ jedną z podstaw misji naszej działalności jest propagowanie druku 3D jako transparentnej i innowacyjnej metodologii wytwarzania przedmiotów i obiektów. Zapraszamy do lektury dzisiejszego artykułu.


Mit 1 – Druk 3D można wykonać z każdego modelu 3D bez uprzedniego przystosowania

To główny mit mający na celu wzmocnienie poglądu o łatwości wykonywania modeli do druku 3D. O ile prawdą jest, że każdy model może stać się wzorem do wykonania detalu przez drukarkę 3D, o ile stwierdzenie, że można go użyć bez przygotowania jest nieprawdą. O tym jak przygotować model do druku 3D, oraz przy użyciu jakich programów można to wykonać, pisaliśmy w jednym z naszych poprzednich wpisów.

Najważniejszymi kwestiami w kontekście wykonania lub przygotowania modelu do druku 3D są:

  1. Prawidłowy format pliku do druku 3D, umożliwiający odczyt takiego pliku przez drukarkę 3D

  2. Brak „szpar” pomiędzy płaszczyznami druku – czyli pełna integralność drukowanego obiektu

  3. Z góry przewidziane miejsca na tzw. podpory, ułatwiające druk 3D w formie przestrzennej

  4. Właściwa szczegółowość krawędzi obiektu, oraz wysoki poziom dokładności płaszczyzn.


Mit 2 – Druk 3D to najszybsza metoda na wytworzenie każdego przedmiotu

Wiele osób mówi o tym, że druk 3D to najszybsza metoda na stworzenie gotowego przedmiotu. Biorąc pod uwagę brak konieczności budowania form lub tworzenia drogich prototypów jest to prawda. Jednak sam proces druku 3D i czas jego trwania jest zależny od przyjętej przez operatora drukarki 3D dokładności – może więc trwać bardzo krótko w wypadku małych modeli, które nie wymagają wiernego odwzorowania jak i długo – w kontekście dużych i wymagających detali modeli.

Tak jak napisaliśmy powyżej, czas druku 3D jest zależny od dokładności i wielkości detalu. Konieczność uzyskania wyższej dokładności druku 3D, będzie wpływała na prędkość druku, a co za tym idzie finalny czas potrzebny do wykonania druku 3D. Logiczną konsekwencję widać również w wielkości detalu – im większy tym czas druku 3D będzie wyższy – i może zająć nawet kilkaset godzin.

Mit 3 – Każdy posiadając drukarkę 3D wydrukuje dowolny obiekt

Kolejny mit, który znajduje szerokie grono zwolenników. Sam fakt posiadania drukarki 3D nie spowoduje, że nasze wydruki od razu będą uzyskiwały wysoką jakość. Wymaga to wykonania testów, zapoznania się z możliwościami drukarki, czy zwyczajnego nabrania doświadczenia w dziedzinie druku 3D. Branża druku przyrostowego (jakim jest druk 3D) w Polsce jest stosunkowo młoda, więc liczba ekspertów w tej dziedzinie dość szybko rośnie.

W związku z powyższym, jeżeli zastanawiamy się czy dla kilku potrzebnych nam przedmiotów powinniśmy zakupić drukarkę 3D odpowiedź jest negatywna – dużo bardziej opłacalne będzie złożenie zapytania o druk 3D do wyspecjalizowanej drukarni 3D – w celu wykonania wydruku 3D bez konieczności ponoszenia kosztu zakupu drukarki 3D.

Mit 4 – Druk 3D jest drogą metodą na wykonywanie przedmiotów

Jest to jeden z mitów skorelowanych bezpośrednio z brakiem znajomości druku 3D jest stwierdzenie, że druk 3D jest drogą metodą wytwórczą. Pogląd ten wynika pośrednio z tego o czym pisaliśmy powyżej – czyli konieczności zakupu drukarki 3D. Świadomość w naszym kraju istnienia drukarni 3D, które są w stanie wykonywać wydruki 3D jest ciągle niewielka. Jest to najlepszy sposób na wykonanie druku 3D bez konieczności angażowania znaczących środków potrzebnych do zakupu drukarki 3D.

Jednocześnie biorąc pod uwagę koszt prototypowania, wykonywania form i uruchomienia produkcji masowej druk 3D jest najtańszą metodą wytwórczą wykonania pojedynczego obiektu, zaprojektowanego przy użyciu oprogramowania do grafiki 3D na komputerze.

Mit 5 – Przedmioty wytworzone przy pomocy druku 3D są delikatne

Ten mit wynika z faktu, iż najbardziej popularnym tworzywem wykorzystywanym do druku 3D jest filament. W określonych warunkach, przy odpowiednio cienkiej warstwie występuje w nim łamliwość, a co za tym idzie stereotypowo produkty wykonane przy pomocy druku 3D uchodzą za delikatne. Jest to prawda jedynie w bardzo wąskim zakresie detali wykonanych przy pomocy druku 3D.

Trwałość druku 3D wynika przede wszystkim z grubości ścian detalu oraz użytych materiałów. O trwałości i możliwościach materiałów do druku 3D pisaliśmy w jednym z naszych poprzednich wpisów i przy tej okazji, gorąco zachęcamy do jego lektury. Jeżeli chodzi zaś o grubość warstwy nakładanej przez ekstruder podczas druku 3D – jest to parametr konfigurowalny – ma on wpływ na dokładność i czas wykonania druku 3D.

Podsumowanie – czy warto skorzystać z możliwości jakie otwiera druk 3D?

Podsumowując, mimo przedstawionych powyżej mitów, dotyczących druku 3D warto skorzystać z tej metody wykonywania przedmiotów. Dlaczego? Ponieważ nie zobowiązuje nas konieczność wykonywania dużych nakładów danego obiektu, lub potrzeba wykonania fizycznej formy. To oznacza, że dzięki drukowi 3D można wykonać dowolny nakład danego detalu, bez obaw o zwiększające się koszty wraz z wystąpieniem niskiego nakładu.

Ten komfort powoduje, że zlecając swój druk 3D do profesjonalnej drukarni takiej jak Plastcore, zyskujemy pewność, że nasze wydruki 3D będą wykonane profesjonalnie i przy zachowaniu wszystkich standardów towarzyszących wykonywaniu druku 3D w sposób komercyjny. Jednocześnie zachęcamy do zapoznania się z artykułem dotyczących wycen druku 3D, aby dobrze przygotować się do zapytania ofertowego.

#drukarnia3dwarszawa #drukarnia3d #druk3Dcena #druk3D #Plastcore #cenadruku3D

0 komentarzy

Ostatnie posty