top of page
Szukaj
  • lcyran

Pięć cech idealnego wydruku 3D z drukarni 3D

Wielokrotnie spotykamy się z pytaniami od naszych Klientów, o to czy ich wydruk 3D będzie idealny, czy będzie spełniał ich wszystkie wymagania. Na podstawie tych rozmów postanowiliśmy napisać tekst, który będzie te problemy wyjaśniał. Postaramy się wyznaczyć pięć cech idealnego wydruku 3D wykonywanego w drukarni 3D. Serdecznie zapraszamy do lektury!


Po pierwsze- wierne odwzorowanie projektu wykonanego jako model 3D

Najważniejszą kwestią, z którą przychodzą do nas Klienci jest wierność odwzorowania projektu, wykonanego w celu wydruku 3D. W tym wypadku wierność nie oznacza jedynie takich kwestii jak wygląd czy dokładność w szczegółach, ale także zachowania parametrów wytrzymałości lub elastyczności przewidzianych w projekcie. Tego rodzaju kwestie są istotne np. dla przemysłu, który zlecając do druku 3D np. prototyp danego przedmiotu oczekuje spełnienia przez niego konkretnych parametrów wytrzymałości.

Drukarnia 3D powinna za każdym razem dokonując wyceny wydruku 3D pytać o kwestie związane z odwzorowaniem i docelowymi parametrami druku 3D. W ten sposób jest w stanie doradzić w zakresie nie tylko wyboru materiału ale także np. ewentualnych korekt w modelu 3D, przeznaczonym do druku 3D.

Po drugie – właściwe dobrane parametry jakości wydruku 3d

Idealny wydruk 3D to taki, który w możliwie najbliższy sposób odzwierciedla swój cyfrowy model, który stanowi matrycę do jego wykonania. Jednak, gdyby drukarki 3D odwzorowywały model nawet w najdrobniejszym szczególe, druk 3D może zająć dni, a nawet tygodnie. W związku z tym manipulując kilkoma parametrami druku 3D, można uzyskać znaczącą optymalizację czasu druku 3D z jedynie niewielkimi stratami na jakości samego detalu.


druk 3d cena

Doświadczona drukarnia 3D, zaproponuje idealne parametry jakości druku 3D, dodatkowo informując i konsekwencjach wyboru poszczególnych opcji. Tego typu podejście daje komfort Klientowi, który od samego początku wie, czego może się spodziewać i nie jest zaskoczony rezultatem w momencie odbioru swojego detalu z drukarni 3D. Jednocześnie poprzez umiejętny dobór parametrów druku 3D (który często jest jednym z sekretów tej działalności) druk 3D pozostanie wysokiej jakości, a czas jego wykonania znacząco się skróci.

Po trzecie – możliwie niewielka liczba elementów składowych przy wydrukach 3D wielkogabarytowych

Jest to szczególnie istotny element dla osób, które poszukują możliwości druku 3D przedmiotów o gabarytach większych niż jeden metr sześcienny. Większość mniejszych drukarni 3D zaoferuje w takiej sytuacji podział modeli 3D na mniejsze komponenty i następnie połączenie ich po wykonaniu druku 3D. Jest to oczywiście rozwiązanie akceptowalne w sytuacji, gdy na druk 3D nie będą oddziaływały żadne siły fizyczne, które mogłyby naruszyć połączenia między komponentami.

W sytuacji, gdy niezbędnym jest wykonanie jednolitego druku 3D konieczne jest wybranie drukarni 3D, która posiada w swoim parku maszyn potężne drukarki 3D wielkogabarytowe. Pozwalają one na wykonanie jednorodnych wydruków 3D naprawdę znacznych rozmiarów. Tego rodzaju sprzęt jest dostępny w niewielu drukarniach 3D w Polsce (jedną z nich jest właśnie Plastcore) jednak z pewnością nie warto iść na kompromis i wykonać wielkogabarytowy druk 3D właśnie w jednej z takich drukarni 3D.

Po czwarte – optymalny czas trwania druku 3D

Jednym z kluczowych czynników, jakie dają drukowi 3D przewagę nad klasycznymi metodami produkcji jest czas jaki jest potrzebny na wykonanie druku 3D. Prędkość wydruku 3D jest zależna od jakości samej drukarki 3D i jej podzespołów jak również przyjętego założonej dokładności z jaką ma być odwzorowany model 3D, stanowiący wzór do wykonania druku 3D (w uproszczeniu np. grubości warstwy tworzywa nakładanej przez ekstruder drukarki 3D w sposób przyrostowy).

Biorąc pod uwagę powyższe parametry, na etapie wyceny druku 3D warto zapytać pracownika drukarni 3D o przewidywany termin wykonania wydruku 3D wraz z prośbą o określenie parametrów jakościowych – czyli stopnia odwzorowania. Nawet jeżeli nie jesteśmy ekspertami w dziedzinie druku 3D, zrozumienie tego jak będzie wyglądała jakość wydruku 3D w odniesieniu do czasu jego trwania pozwoli nam na świadomy wybór najlepszego rozwiązania w zakresie tych parametrów.

Po piąte – atrakcyjna cena druku 3D

Oczywiście nie do pominięcia jest jeden z najważniejszych czynników determinujących wybór takiej, a nie innej drukarni 3D – jest to cena druku 3D. Istnieje wiele sposobów, jakimi drukarnie 3D wyceniają wydruki 3D. Część z nich decyduje się na wycenę druku 3D na podstawie szacowanego czasu pracy drukarki 3D, a inne stawiają na połączenie tego parametru ze zużyciem materiałów i czasu ludzkiej pracy wynikających z obsługi danego zlecenia druku 3D.

Warto oczywiście na wstępie określić zakładany budżet na wykonanie wydruku 3D. Szczera komunikacja z pracownikami drukarni 3D pozwoli szybko określić możliwość wykonania wydruku 3D i zaproponowania określonych jego parametrów. Będą one dostosowane do możliwości budżetowych Klienta, co spowoduje, że cały proces ofertowania i wyceny przejdzie o wiele szybciej, niż w przypadku klasycznego konkursu ofert.

Podsumowanie – czy druk 3D może być idealny, jeżeli zlecamy go drukarni 3D?

Podsumowując, biorąc pod uwagę powyżej wymienione cechy można uznać, że idealny wydruk 3D wykonany w profesjonalnej drukarni 3D jest jak najbardziej możliwy. Oczywiście jak w każdej, silnie rosnącej branży początkowo trudno jest zdecydować, która drukarnia 3D powinna wykonać zlecenie tak, aby na koniec efekt w postaci druku 3D był zadowalający. Można powiedzieć, ze właściwy wybór odpowiedniej drukarni 3D jest podstawą do dyskusji na temat dzisiejszego wpisu.

Biorąc pod uwagę powyższe warto jest sprawdzić kompetencje drukarni 3D przed złożeniem zlecenia. O tym jak poznać dobrą drukarnię 3D pisaliśmy w jednym z naszych poprzednich wpisów. Jednocześnie równie krytycznym czynnikiem jest staranne przygotowanie modelu do druku 3D, który stanowi cyfrową formę do finalnego wydruku 3D. Jeżeli nie jesteśmy w stanie samodzielnie poradzić sobie z tym zadaniem, to profesjonalne drukarnie 3D posiadają w swoich szeregach studia projektowe, zajmujące się optymalizacją modeli do druku 3D – warto skorzystać z ich usług.

#drukarnia3d #druk3Dcena #druk3D #Plastcore #cenadruku3D

0 komentarzy