top of page
Szukaj
  • lcyran

Pięć argumentów za wykorzystaniem druku 3D w Twoim projekcie

Wielu naszych Klientów, składając zapytania o możliwość wykonania druku 3D mówi, że zastanawia się również nad innymi metodami produkcyjnymi. Czy druk 3D posiada konkurencję i czy istnieją od niego alternatywy? W dzisiejszym artykule postaramy się podać pięć silnych argumentów za wykorzystaniem druku 3D w Twoim projekcie. Zapraszamy do lektury!


Argument 1: Druk 3D jest tanią metodą produkcji

To jeden z najważniejszych argumentów, którzy biorąc pod uwagę Klienci, decydując się na wykonanie druku 3D. Niska cena surowca i wykonania usługi druku 3D powoduje, że jest on często brany pod uwagę w produkcjach niskobudżetowych, gdzie konieczne jest uzyskanie zadowalającego efektu przy pomocy ograniczonych środków finansowych. W takich okolicznościach druk 3D wydaje się wręcz idealną metodą do osiągnięcia tego celu.

Dodatkowo biorąc pod uwagę możliwość wykonania druku 3D przy pomocy profesjonalnej drukarni 3D, mamy możliwość porównywania wielu cen wykonania obiektu, przy czym biorąc pod uwagę podobieństwa w procesie wydruku 3D, porównanie ofert wykonania danego druku 3D w określonych drukarniach 3D będzie stosunkowo obiektywne.

Argument 2: Druk 3D jest szybką formą wytwarzania przedmiotów

To kolejny argument, gdzie druk 3D wygrywa bezkonkurencyjnie z innymi metodami produkcji przedmiotów. Oczywiście prędkość druku 3D zależy od jakości samej drukarki 3D oraz nastawu jej parametrów. Biorąc jednak pod uwagę czas na wykonanie projektu ( w wypadku druku 3D odpada konieczność stosowania formy) oraz łatwość przekucia go w wydruk 3d można powiedzieć, że drukarka 3D jest najszybszym sposobem na wytworzenie dowolnego kształtu.

Sam fakt, że druk 3D pozwala na bardzo szybkie przejście z fazy projektowania do produkcji, powoduje, że oszczędność czasu i środków potrzebnych na zasadniczą produkcję obiektów do druku 3D daje możliwość wykonania większej ilości elementów lub przedmiotów w tym samym czasie co wytworzenie pojedynczego obiektu jedną z klasycznych metod produkcji.

Argument 3: Druk 3D daje pełną swobodę w podejściu do projektowania

Kolejnym argumentem, przemawiającym za drukiem 3D jest swoboda w procesie projektowania obiektów do wykonania przy pomocy drukarki 3D. Dzięki niskiemu kosztowi wykonania pojedynczego egzemplarza, oraz szerokim możliwościom prototypowania przedmiotu i wnoszenia niezbędnych poprawek bez konieczności uruchomienia zasadniczej produkcji, druk 3D wydaje się idealną formą  przygotowywania ostatecznych rozwiązań produkcyjnych.

Z tą cechą druk 3D idealnie nadaje się do testowania nowych koncepcji produkcyjnych, lub sprawdzenia pomysłów, które w normalnym trybie produkcyjnym nie są możliwe do realnej walidacji, ze względu na koszty. Druk 3D umożliwia szybkie i tanie sprawdzenie każdego przedmiotu, w formie prototypu.

Argument 4: Druk 3D można wykonać w drukarni 3D albo w domu

To kolejny, bardzo istotny argument przemawiający za wykorzystaniem druku 3D we własnym projekcie. Decydując się na wykorzystanie druku 3D we własnym projekcie posiadamy wybór w zakresie miejsca jego wykonania. Możemy samodzielnie zakupić prostą drukarkę 3D i wykonać nieskomplikowany projekt w zaciszu własnego domu. Takie rozwiązanie sprawdzi się w prostych i nieskomplikowanych projektach, nie wymagających doświadczenia w zakresie wykonywania druku 3D.

Co w sytuacji, gdy nasz projekt jest bardziej skomplikowany? W takich sytuacjach z pomocą przychodzi profesjonalna drukarnia 3D, która jest w stanie wykonać każdy projekt wydruku 3d, dysponując odpowiednim zapleczem, niezbędnym do wykonania wydruku 3D w zakresie, którego wymaga Klient. Druk 3D dodatkowo szczególnie w zakresie wymagań dotyczących jakości powierzchni po wydruku 3D wymaga dodatkowego obrobienia powierzchni poprzez tak zwany post proces. Polega on na nadaniu powierzchni druku 3D właściwej faktury, która jest zgodna z wymaganiami Klienta.

Argument 5: Druk 3D pozwala Ci na popełnianie błędów i doskonalenie Twojego projektu

Dzięki niskiej cenie wytworzenia wydruku 3D, ta technika pozwala jak żadna inna na popełnianie błędów w procesie projektowania. Jest to szczególnie istotne w kontekście nowatorskiego charakteru tej technologii, a także wykorzystywania modelu 3D do wytwarzania gotowych projektów. Dzięki niskiemu kosztowi produkcji, o którym wspomnieliśmy w jednym z argumentów powyżej, należy zauważyć, że druk 3D pozwala na popełnianie wielu błędów w procesie projektowania.


druk 3d cena

Ze względu na niski koszt materiałów wydruk 3D, który nie spełnia wymogów technicznych, może zostać po ich poprawie wytworzony ponownie, co pozwala na dopracowywanie projektu nie tylko wirtualnie, ale poprzez kolejne warianty wydruku 3D. To niezwykły komfort, nie znajdujący porównania w żadnej innej, klasycznej metodologii produkcji. To niespotykany komfort dla wszystkich, którzy nie mieli do tej pory doświadczenia w procesach produkcji przedmiotów.

Podsumowanie – Czy warto wykorzystać druk 3D w Twoim projekcie? Naszym zdaniem: Na pewno!

Podsumowując, druk 3D znajdzie zastosowanie niemal w każdym projekcie, jako tania i efektywna alternatywa dla klasycznych metodologii produkcji. Brak ponoszenia kosztów związanych z wdrożeniem produkcji, możliwość stworzenia nawet jednej sztuki, a także szeroki wybór materiałów czyni druk 3D jedną z najbardziej uniwersalnych metod tworzenia przedmiotów.  Dokładając do tego możliwość pełnej adaptacji projektu otrzymujemy praktycznie idealną metodologię produkcyjną.

Poszukując argumentów za wykorzystaniem druku 3D z pewnością należy wziąć pod uwagę jego rosnącą popularność. Na rynku istnieje coraz więcej firm oferujących druk 3D, a istniejące drukarnie 3D stopniowo się profesjonalizują. To powoduje, że rośnie również zaufanie do tego rodzaju usług i sam druk 3D coraz bardziej zyskuje na popularności jako pewna i warta sprawdzenia metodologia produkcyjna.

#model3D #wydruki3D #zaletydruku3d #drukarnia3d #projektowaniedodruku3D #Plastcore

0 komentarzy