top of page
Szukaj
  • lcyran

Operacja na otwartym "3D" sercu.

Naukowcy z University of Minnesota wydrukowali w 3D działającą pompę ludzkiego serca w centymetrowej skali. Naukowcy są przekonani, że to odkrycie może mieć poważne implikacje dla badań chorób serca, jednej z głównych przyczyn zgonów w Stanach Zjednoczonych, powodującej śmierć około 600 000 ludzi rocznie.Techniki bio-druku znacznie rozwinęły się w ostatnich latach, a zespoły badawcze na całym świecie pracują nad tym, w jaki sposób można je wykorzystać do leczenia chorób serca. Ostatecznym celem było odtworzenie ludzkiego serca, które można przeszczepić pacjentom. Chociaż eksperci szacują, że będziemy musieli poczekać od 10 do 15 lat, aby było to możliwe, przełomy, takie jak ten na University of Minnesota, wskazują, że istnieją inne rozwiązania poza narządami do biologicznego druku. Mówiąc dokładniej, w przeszłości naukowcy próbowali wydrukować w 3D komórki mięśnia sercowego, które pochodzą z pluripotencjalnych ludzkich komórek macierzystych, innymi słowy komórki, które mogą rozwinąć się w dowolny typ komórki w ciele. Naukowcy zamierzali przeprogramować te komórki na komórki mięśnia sercowego, a następnie użyć wyspecjalizowanych drukarek 3D do ich drukowania. Problem polegał na tym, że naukowcy nigdy nie mogli osiągnąć krytycznej gęstości komórek, aby komórki mięśnia sercowego mogły faktycznie funkcjonować. Dlatego naukowcy z University of Minnesota odwrócili ten proces. Brenda Ogle, główny badacz, wyjaśnia:

Dzięki doświadczeniu naszego zespołu w badaniach nad komórkami macierzystymi i drukowaniu 3D, zdecydowaliśmy się wypróbować nowe podejście. Zoptymalizowaliśmy wyspecjalizowany atrament wykonany z białek macierzy zewnątrzkomórkowej, połączyliśmy atrament z ludzkimi komórkami macierzystymi i użyliśmy atramentu plus komórki do drukowania 3D struktury komorowej. Komórki macierzyste zostały najpierw namnożone do komórek o dużej gęstości w strukturze, a następnie zróżnicowaliśmy je do komórek mięśnia sercowego”.


W rezultacie po raz pierwszy zespół był w stanie osiągnąć cel, jakim była wysoka gęstość komórek w czasie krótszym niż miesiąc. Zespół Ogle wyjaśnia, że to odkrycie jest krytycznym postępem w badaniach nad sercem, ponieważ pokazuje, w jaki sposób byli w stanie wydrukować komórki mięśnia sercowego w 3D w sposób umożliwiający im organizację i współpracę. .Dziś ten model mierzy około 1,5 centymetra i będzie musiał przejść wiele testów. W rzeczywistości został specjalnie zaprojektowany, aby pasował do jamy brzusznej myszy w celu dalszych badań.

„Wszystko to wydaje się prostą koncepcją, ale sposób jej osiągnięcia jest dość złożony. Widzimy potencjał i myślimy, że nasze nowe odkrycie może mieć transformacyjny wpływ na badania nad sercem ”- podsumowuje Ogle.

Źródło: 3dnatives.com

0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie