top of page
Szukaj
  • lcyran

Opłacalność druku 3D – kiedy warto skorzystać z usług drukarni 3D?

Coraz więcej osób rozpatruje możliwość wykonania swojego przedmiotu przy pomocy drukarki 3D. Jednak nie zawsze wykonywana jest analiza opłacalności wytworzenia przedmiotu przy pomocy druku 3D. W dzisiejszym artykule zastanowimy się w jaki sposób podejść do kalkulacji opłacalności druku 3D i w jakich sytuacjach skorzystanie z drukarni 3D jest wskazane. Zapraszamy do lektury!


Opłacalność druku 3D – co to znaczy?

To jedno z najważniejszych pytań pod kątem wyboru druku 3D. Opłacalność druku 3D możemy zmierzyć zarówno w wymiarze czysto finansowym jak i na wielu innych płaszczyznach. Gdy weźmiemy jednak pod lupę jedynie koszty okazuje się, że wykonanie unikalnego przedmiotu przy pomocy druku 3D to praktycznie najtańsza metoda na jego stworzenie. Dodatkowo druk 3D oferuje stosunkowo krótki czas oczekiwania na przedmiot, jak również wysoką elastyczność materiałową (możemy wybierać spośród tworzyw sztucznych różnego rodzaju, drewna czy nawet w określonych przypadkach z metalu)

Jednocześnie druk 3D jest metodologią ze stosunkowo niską barierą wejścia. Zarówno na poziomie przygotowania projektu jak i samego przeprowadzenia procesu produkcyjnego. Jak zatem druk 3D ma się do klasycznych metod produkcji i co wybrać?

Druk 3D, a klasyczne metody produkcyjne – kiedy i co wybrać najlepiej?

Na pytanie zadane w ten sposób odpowiedź może być jedna – to zależy. W wypadku produkcji masowej i wielkoseryjnej druk 3D posiada pewne ograniczenia, o których opowiemy w dalszej części tego artykułu. Jednak w sytuacji, gdy mówimy o unikatowych przedmiotach lub niskiej lub średniej serii detali wydruk 3D wysuwa się na prowadzenie jako preferowana metoda druku 3D pod kątem jego opłacalności. Wynika to po pierwsze z niskich kosztów uruchomienia produkcji przy pomocy tej techniki – potrzebny jest jedynie prawidłowo wykonany model 3D.

Po drugie w druku 3D płacimy jedynie za realnie wykonany przedmiot – cena druku 3D pozbawiona jest kosztów uruchomienia i wdrożenia produkcji lub uzależniona w silny sposób od nakładu wykonywanych przedmiotów. Pozwala to na uzyskanie niezwykle transparentnej wyceny i podjęcia decyzji o rozpoczęciu wydruku 3D. To komfort nie spotykany w żadnej innej metodzie wytwarzania przedmiotów.

Dlaczego druk 3D wypada opłacalnie na tle klasycznych metod produkcyjnych?

Jedną z największych zalet druku 3D na tle klasycznych metod produkcyjnych jest jego elastyczność. Polega ona zarówno na możliwości wspomnianego wyżej łatwego skalowania poziomu produkcji przy pomocy druku 3d, ale także elastyczności dotyczącej finalnej ceny za druk 3D. Dzięki bogatemu portfolio dostępnych materiałów, druk 3D może być wykonywany zarówno przy użyciu tworzyw droższych np. o wyższej trwałości i elastyczności, jak i przy użyciu tych o przystępniejszej cenie np. w sytuacjach gdy druk 3D ma pełnić funkcję jedynie wizualną (bez użycia sił fizycznych)

Jednocześnie porównując warunki samego wykonania druku 3D również tutaj wydruki 3D mają zdecydowaną przewagę. Jednym z przykładów jest czas oczekiwania na druk 3D. Większość drukarni 3D posiada w swoim zapleczu stosunkowo bogaty park maszynowy, a dzięki temu realny czas oczekiwania na gotowy druk 3D ulega znaczącemu skróceniu w stosunku do klasycznych metod produkcyjnych. To duży komfort w sytuacji, gdy chcemy wydrukować unikalny przedmiot i nie mamy za wiele czasu na jego wytworzenie.

Czy koszt druku 3D w trakcie trwania projektu może się zmienić?

To pytanie pojawia się wśród naszych Klientów stosunkowo często, szczególnie w wypadku bardziej skomplikowanych zamówień. Jednak w takim wypadku najczęstszą odpowiedzią jest ta negatywna – cena druku 3D ze względu na sposób jego wykonywania jest znana z góry w momencie wyceny i poza przypadkami skrajnie losowymi, lub drukiem 3D z nietypowego materiału – nie powinna zmienić się w czasie trwania produkcji. Jednak w większości przypadków koszt druku 3D jest wyliczony z góry i nie powinien być zmieniany w trakcie trwania jego wytworzenia.


druk 3d cena

Oczywiście na rynku funkcjonuje wiele nieuczciwych drukarni 3D, które doliczają do swoich kosztów nieudane wydruku 3D, lub nieplanowane zużycie materiałów w trakcie trwania druku 3D. Koszty te wynikają jednak nie tyle z trudności projektu (jak jest to niejednokrotnie tłumaczone) a z braku doświadczenia danego podmiotu w wykonywaniu projektów wydruku 3D. Należy mieć to na uwadze w procesie wykonywania druków 3D i korzystać z drukarni 3D posiadających dobre i sprawdzone opinie.

Podsumowanie – opłacalność druku 3D – kiedy warto skorzystać z usług profesjonalnej drukarni 3D?

Podsumowując, opłacalność druku 3D w większości przypadków pozwala na podjęcie wytworzenia dowolnego przedmiotu przy pomocy druku 3D. Druk 3D idealnie nadaje się do większości zastosowań w szczególności, gdy należy wykonać unikatowy przedmiot lub taki, który zostanie stworzony w niskiej lub średniej serii. Biorąc pod uwagę fakt, że druk 3D nie wymaga procesu przygotowania do produkcji oraz stworzenia kosztownej formy oznacza to, że koszt wydruku 3D w takim przypadku jest racjonalny i pozbawiony narzutów na poszczególnych jego egzemplarzach. W związku z powyższym cena wydruku 3D pojedynczego przedmiotu jest raczej stabilna, niezależnie od liczby stworzonych egzemplarzy.

W sytuacji, gdy mamy jednak do czynienia z produkcją wielkoseryjną druk 3D w pewnych okolicznościach może nie być najlepszym rozwiązaniem. Główną kwestią do analizy w takim przypadku jest czas oczekiwania na gotowe wydruku 3D w większej partii. Wysoka dokładność wydruków 3D jest generowana wtedy, gdy dokładność nakładania kolejnych warstw tworzywa odbywa się kosztem szybkości wydruku 3d. Odpowiedni balans pomiędzy parametrem szybkości druku 3D, a jego dokładnością jest jednym z sekretów każdej drukarni 3D. W sytuacji, gdy mamy do czynienia z produkcją masową, może być to jedna z kwestii odrzucenia druku 3D jako potencjalnej metody produkcyjnej.

#drukarnia3dwarszawa #wydruki3D #zaletydruku3d #projektowaniedodruku3D #Plastcore

0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie