top of page
Szukaj
  • lcyran

Od czego zależy jakość druku 3D? Co wpływa na finalny efekt pracy drukarki 3D?

Jakość druku 3D jest kluczowym parametrem, który często stanowi podstawę podjęcia decyzji o wykorzystaniu drukarki 3D do stworzenia zaplanowanego przedmiotu. Ze względu na to, że na rynku druk 3D jest stosunkowo młodą technologią, sposób jego wykonywania jest częściowo owiany tajemnicą, ze względu na brak dużej ilości informacji na ten temat. W dzisiejszym artykule postaramy się wyjaśnić od czego zależy jakość druku 3D. Zapraszamy do lektury!


Po pierwsze – właściwie wykonany model do druku 3D

Zanim zdecydujemy się na wykonanie druku 3D najważniejszym elementem będzie wykonanie tak zwanej cyfrowej matrycy do druku 3D – czyli mówiąc prościej modelu 3D, który posłuży drukarce 3D jako wzornik, na podstawie którego model 3D zostanie odtworzony w formie przestrzennej w świecie rzeczywistym. Ze względu na wysoką precyzję druku 3D i specyfiki jego działania, model 3D musi zostać wykonany z bardzo wysokim poziomem dokładności. Poprawność krzywizn lub łączeń może mieć bardzo istotny wpływ na późniejszą jakość druku 3D.

W związku z powyższym, jeżeli nie czujemy się na siłach w zakresie projektowania pod druk 3D, warto taką usługę zlecić profesjonalnemu grafikowi 3D, wyspecjalizowanemu w wykonywaniu modeli 3D dedykowanych do pracy z drukarkami 3D.

Po drugie – odpowiedni wybór drukarki 3D lub drukarni 3D

Kolejną kwestią związaną z uzyskiwaniem wysokiej jakości druku 3D jest wybór odpowiedniego narzędzia do jego wykonania – czyli drukarki 3D. Obecnie na rynku znajduje się wiele rozwiązań drukarkowych, które są oferowane w bardzo atrakcyjnych cenach. Są to jednak często produkty azjatyckiego lub niewiadomego pochodzenia, których jakość często ma niewiele wspólnego z wysokimi standardami. Po drugiej stronie tego równania stoją wysokiej jakości drukarki 3D, które są dedykowane do rozwiązań profesjonalnych. Ich wysoka cena nabycia często powoduje, że w Polsce zakupy tego typu urządzeń są raczej incydentalne.

W Polsce od kilku lat powstają także drukarki 3D rodzimej produkcji. Są to urządzenia, będące w stanie sprostać zagranicznej konkurencji, a także w wielu obszarach (takich jak np. jakość druku 3D ) ją nawet przegonić.

Po trzecie – wybór właściwych parametrów druku 3D w drukarce 3D

Podstawowym elementem, który generuje jakość wydruku 3D jest ustalenie właściwych parametrów drukarki 3D do procesu wydruku. W wypadku drukarki 3D całość procesu polega na odpowiednim balansie pomiędzy prędkością wykonywania druku 3D, a jego dokładnością. Postęp technologiczny w dziedzinie druku 3D jest skoncentrowany głównie na uzyskiwaniu jak najlepszej jakości wykonywanych wydruków 3D przy jak najwyższych prędkościach wydruku 3D. W związku z tym na rynku coraz częściej pojawiają się „szybkie” drukarki 3D, osiągające wysokie wartości w tej dziedzinie, bez znaczącego uszczerbku na jakości wydruku 3D.

Metoda na właściwe ustawienie wspomnianego wyżej balansu jest często jedną z najpilniej strzeżonych tajemnic profesjonalnych drukarni 3D. Dzieje się tak, ze względu na fakt, że rynek oczekuje wysokiej jakości wydruków 3D w jak najkrótszym czasie i drukarnia 3D, która jest w stanie takim oczekiwaniom sprostać nie ma problemów związanych z niewielkim wolumenem zamówień na wykonywanie wydruków 3D.

Po czwarte – odpowiednia obróbka druku 3D po wydruku 3D

Gdy zaplanowany przez nas detal zostanie już wydrukowany przy pomocy drukarki 3D, warto w zależności od oczekiwań względem wykorzystania druku 3D skorzystać z możliwości post processingu takiego detalu. Polega on na wykończeniu wytworzonego detalu – wydruku 3D poprzez na przykład szlifowanie i szpachlowanie takiego obiektu. Przekłada się to na wysoką gładkość powierzchni, które docelowo mogą zostać pokryte lakierem. Po takich zabiegach zidentyfikowanie jednoznacznie przedmiotu jako tego, wytworzonego przy pomocy drukarki 3D jest praktycznie niemożliwe.

Warto rozważyć zlecenie post processingu wykwalifikowanym specjalistom. Duże, profesjonalne drukarnie 3D posiadają w swoich szeregach osoby wyspecjalizowane w wyżej wspomnianej obróbce wydruków 3D. Jest to szczególnie ważne w kontekście specyficznych obiektów, gdzie jakość wizualna wydruku 3D ma istotne znaczenie dla finalnego efektu i jest jednym z kryteriów akceptacji przedmiotu wykonanego przy pomocy druku 3D.

Podsumowanie – od czego zależy jakość druku 3D?

Odpowiedź na pytanie na to co wpływa na finalny efekt pracy drukarki 3D wydaje się wieloskładnikowa – patrząc po treści naszej dzisiejszej analizie. Z pewnością kluczowe będą zarówno przygotowanie się do procesu druku 3D, jak również skorzystanie z doświadczenia własnego lub drukarni 3D w wyborze optymalnych parametrów druku 3D. Biorąc pod uwagę nisko kosztowy charakter druku 3D można oczywiście dochodzić do idealnych ustawień poprzez iteracje – czyli kolejne próby wydruku 3D z delikatnie zmienionymi parametrami. Czasem jednak lepiej pominąć tą naukę i proces druku 3D zlecić profesjonalnej drukarni 3D.

Jednocześnie jakość wykończenia druku 3D na przykład poprzez szpachlowanie detalu może diametralnie wpłynąć na finalną jakość wizualną obiektu wykonanego przy pomocy drukarki 3D. W tej kwestii również warto zdecydowanie zaufać specjalistom, którzy będą w stanie przygotować nasz wydruk na bardzo wysokim poziomie jakości na rozsądnych warunkach cenowych.

#druk3D #druk3Dcena #wydruki3D #zaletydruku3d

0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie