top of page
Szukaj
  • lcyran

Najlepsze oprogramowanie do projektowania obiektów do celów druku 3D

Ostatnio otrzymujemy wiele zapytań dotyczących sposobu przygotowania plików produkcyjnych, w celu zastosowania ich później do druku 3D. Postanowiliśmy, przy pomocy tego wpisu opowiedzieć o najpopularniejszym oprogramowaniu, które pozwala na wykonywanie poprawnych projektów pozwalających na wykonywanie wydruków 3D.W jaki sposób poprawnie przygotować pliki do druku 3D? Najważniejsze informacje

Właściwe przygotowanie pliku, który będzie odwzorowany przez drukarkę 3D jako wydruk jest kluczowe dla całego procesu produkcji. Porównując druk 3D do klasycznego procesu wykonawczego, odpowiednio wykonany projekt jest jak dobrze przygotowana forma sylikonowa – od niej głównie zależy czy dana seria produktów będzie udana i w pełni zaspokajająca potrzeby docelowego odbiorcy. W dzisiejszym tekście nie będziemy się jednak koncentrować na poradniku, w jaki sposób poprawnie przygotowywać projekt pod druk 3D (będzie to jednak temat jednego z kolejnych wpisów) a skoncentrujemy się na omówieniu najczęściej wykorzystywanego oprogramowania ze wskazaniem głównych plusów i minusów każdego z nich w kontekście wykorzystania go do projektowania detali do druku 3D.

Blender – popularne i bezpłatne narzędzie do projektowania pod druk 3D

Nasz wykaz najbardziej znanych programów do opracowywania projektów pod druk 3D, zaczynamy od Blendera. To popularne i bezpłatne narzędzie do tworzenia modeli 3D wspiera druk 3D od aktualizacji wydanej w 2013 roku, więc jest jednym z pierwszych programów do modelowania 3D, które zaczęło integrować się z tą nowoczesną technologią. Integracja jest stopniowo pogłębiana przez dodawanie nowych funkcji z których najważniejsze to:

  1. Statystyki: program posiada kalkulator służący do wyliczania objętości i potrzebnej powierzchni roboczej do wykonania druku 3D

  2. Monitoring błędów:

  3. Czyszczenie powierzchni Druku 3D : Usuwanie powierzchni uszkodzonych lub zniekształconych

  4. Skalowanie: umożliwia zmianę skali obiektu nie tylko w płaszczyznach długości, ale także objętości – pozwala to na kontrolowanie budżetu druku 3D

  5. Eksport: wygodny eksport plików do katalogu z projektem

Ważnymi argumentami przemawiającymi za blenderem jest z pewnością darmowość oraz otwarta architektura. Należy jednak pamiętać, że rozbudowana społeczność wokół programu często wymieniająca się doświadczeniami, jest zbudowana z użytkowników o różnym poziomie zaawansowania, więc czasem trudno jest odnaleźć wiarygodne porady i informacje.

Zbrush – W jaki sposób poprawnie użyć tego programu pod druk 3D?

W środowisku grafików 3D Zbrush często kojarzony jest z wygodnym narzędziem do tzw. Sculptingu modeli wysokopolygonowych – czyli tych o wysokim poziomie szczegółowości. Takie podejście do modelowania jest również preferowane przez druk 3D – gdzie szczegółowość wykonanego modelu przekłada się docelowo na jakość samego wydruku 3D.


druk 3d cena

Program wspiera format SLT i posiada również kilka modułów przeznaczonych do wykorzystania w druku 3D. Połączenie powyższych cech, czyni Zbrusha praktycznie jednym z najlepszych środowisk do tworzenia szczegółowych modeli dedykowanych drukowi 3D. Minusem tego narzędzia jest z pewnością jego cena, która dochodzi do trzech tysięcy złotych za licencję na jedno stanowisko.

AutoCAD – profesjonalny program do projektowania wydruków 3D

Ten program jest z pewnością znany wszystkim, którzy mieli wcześniej do czynienia na przykład z projektami architektonicznymi lub przemysłowymi. Służy między innymi do wykonywania projektów architektonicznych, ale także znajdzie zastosowanie jako narzędzie do wykonywania projektów do druku 3D. Pomoże w tym z pewnością pełna integracja oprogramowania ze środowiskiem druku 3D, która miała miejsce w iteracji z przełomu 2016 i 2017 roku. Dodatkowo dodana obsługa wiersza poleceń pozwala na możliwość wykonania spersonalizowanego połączenia pomiędzy drukarką 3D a oprogramowaniem co w znaczący sposób przyspiesza pracę.

Minusem programu jest bardziej skomplikowana obsługa niż u poprzedników, a dodatkowo cena licencji, która w przypadku wariantu rocznego będzie wynosiła ponad osiem tysięcy złotych. To czyni to narzędzie mało dostępnym dla prywatnego użytkownika. Jednak z powodzeniem firmy, posiadające to oprogramowanie do codziennych zastosowań projektowych, mogą użyć go również do wykonywania projektów pod druk 3D.

3ds Max – popularne, komercyjne narzędzie do budowania projektów pod druk 3D

Kolejnym programem 3D, który może znaleźć zastosowanie jest 3ds Max – jeden z najpopularniejszych i najbardziej znanych środowisk do wykonywania modeli 3D zarówno w przestrzeni komercyjnej jak i przez użytkowników prywatnych. Do jego zalet z pewnością należy natywna obsługa formatu STL – który jest jednym z domyślnych formatów obsługiwanych przez większość drukarek 3D. Kolejny plus to potężna społeczność użytkowników i szeroka oferta pluginów, które pomogą nam w modelowaniu.

Z kolei największym minusem jest wysoka cena tego oprogramowania. Zarówno 3ds Max jak i Maya (pochodząca od tego samego producenta) opiera się na płatnościach licencyjnych, (najczęściej za rok użytkowania) a jej wysokość jest również uzależniona od rodzaju użytkowania. Przy standardowej licencji kwota, którą przyjdzie nam opłacić znacznie przekroczy osiem tysięcy złotych. Zalecamy więc 3ds Max raczej profesjonalnym użytkownikom i studiom projektowym. Cena licencji może okazać się barierą nie do przeskoczenia dla zwykłych użytkowników niekomercyjnych.

Podsumowanie – najważniejsze wskazówki do budowania projektów pod druk 3D

Druk 3D to dynamicznie rozwijająca się metodologia produkcyjna, ze stosunkowo niską „barierą wejścia” jeżeli chodzi o możliwość wykonywania takich prac – nie musimy już posiadać własnej drukarki 3D, ponieważ na rynku istnieją już wykwalifikowane drukarnie 3D, które na podstawie projektu, wykonanego przez Klienta wykonują wydruki 3D. Jeżeli natomiast, nie chcemy zdecydować się na samodzielne projektowanie, a mamy koncepcję druku 3D w innej formie, to najlepsze drukarnie 3D posiadają swoje własne studia projektowe, które są w stanie wykonać projekt do druku 3D dla swoich Klientów z zachowaniem właściwej jakości i przygotowania technicznego gwarantującego poprawny wydruk 3D.

#druk3D #Plastcore #projektowaniedodruku3D #wydruki3D

0 komentarzy