top of page
Szukaj
  • lcyran

Meble z drukarki 3D – czy to możliwe?

Druk 3D uchodzi za metodę produkcyjną, która pozwala stworzyć dowolny obiekt w stosunkowo prosty sposób i przy niższych niż normalnie kosztach. Czy jednak wytrzymałość tego typu obiektów pozwala na wykorzystanie druku 3D do produkcji mebli, których użytkowanie wiąże się z większymi obciążeniami i w jakich sytuacjach racjonalne jest wykorzystanie druku 3D do produkcji mebli? O tym w dzisiejszym artykule.Druk 3D mebli – obszary zastosowania

Drukowanie przy pomocy drukarki 3D mebli może wydawać się abstrakcyjne, ze względu na stereotypowe podejście do maksymalnej wielkości obiektu, przeznaczonego do druku 3D. Jednak współczesne technologie, oraz możliwości jakie oferują najnowsze drukarki 3D powodują, że mebel z wydruku 3D staje się coraz popularniejszym zagadnieniem, poszukiwanym przez Klientów drukarni 3D. Wiąże się to zarówno z czasem produkcji takiego obiektu, jak również jego ceną, w sytuacji gdy mamy do czynienia z produkcją małoseryjną, lub wręcz jednym – unikatowym egzemplarzem.

Kto zatem może być zainteresowany wykonaniem takich projektów jak meble z druku 3D? Z pewnością jako pierwsze nasuwają się biura projektowe, wykonujące rozwiązania w zakresie projektowania wnętrz. Często niestandardowe wyzwania stawiane przez Klientów, skłaniają do konieczności wykonania indywidualnych projektów umeblowania pomieszczeń, stosując unikatowe rozwiązania. Z pomocą przychodzi tutaj druk 3D, dzięki któremu można wytworzyć jeden unikatowy egzemplarz mebla.

Dni druku 3D Kielce

Kolejnym obszarem, gdzie druk 3D mebli może mieć przyszłość są agencje reklamowe, a w szczególności te zajmujące się zabudowami targowymi. Dzięki niestandardowemu podejściu na jakie pozwala druk 3D mebli istnieje możliwość tworzenia niestandardowych elementów wyposażenia stoisk reklamowych, a także całej zabudowy targowej. Pod tym względem – możliwości są nieograniczone.

Wyzwania przy procesie druku 3d mebli

Przy druku 3D wielkogabarytowym, jakim jest drukowanie mebli, przy pomocy drukarki 3D z pewnością jednym z najistotniejszych czynników jest prawidłowe przygotowanie modelu do druku 3D. Wiąże się to z wyższym niż zazwyczaj (ale ciągle krótszym, niż w klasycznych metodach wytwórczych) czasem druku 3D. W związku z tym należy przyłożyć szczególną uwagę do takich elementów jak łączenia, detale oraz wykończenia. Dzięki tej dodatkowej pracy, zwiększy się pewność, że druk 3D mebla zakończy się sukcesem.

Jednocześnie warto mieć na uwadze wybór drukarni 3D posiadającej odpowiedni rozmiar pola roboczego drukarek 3D, które będą odpowiedzialne za druk 3D mebli. Wiąże się to z minimalizacją ilości cięć w projekcie i konieczności łączenia fragmentów druku 3D na etapie post produkcji. Duża liczba łączeń post-produkcyjnych, może mieć istotny wpływ na trwałość mebla, a co za tym idzie – możliwość jego praktycznego zastosowania. Drukarnia 3D Plastcore posiada drukarkę 3D o możliwości druku ponad cztery i pół metra sześciennego jednorodnego detalu – takie możliwości są właściwe i odpowiednie dla druku 3D mebli.

Kiedy warto tworzyć meble przy pomocy druku 3D

Druk 3D otwiera szerokie możliwości przed projektantami mebli. Kiedy można go zastosować? Jest to inny składnik w procesie prototypowania nowego modelu mebla. Dzięki elastyczności, jaką oferuje druk 3D, każdy projektant ma możliwość szybkiego wytworzenia funkcjonalnego prototypu mebla, który pozwoli na sprawdzenie wszystkich założeń projektowych. Stosunkowo niski koszt druku 3D, wspiera jednocześnie tą tezę – gdyż do idealnego rozwiązania funkcjonalnego można dochodzić iteracyjnie.

Dobrą okazją do wykorzystania druku 3D w procesie produkcji mebli, są również niestandardowe realizacje np. do zabudowy targowej lub na zapotrzebowanie agencji marketingowych lub eventowych, o których wspomnieliśmy powyżej. Takie nieszablonowe zastosowania, przy jednoczesnej niewielkiej liczbie egzemplarzy, koniecznych do wykonania wskazują druk 3D jako jedną z najbardziej preferowanych technik produkcji.

Zalety wykonywania druku 3D mebli – czy warto spróbować?

Z pewnością jedną z najważniejszych zalet drukowania w 3D mebli jest czas wytworzenia takiego obiektu. Biorąc pod uwagę klasyczne metody wytwórcze – druk 3D mebla będzie trwał najwyżej kilkadziesiąt godzin ( w wypadku dużych mebli – takich jak hookery barowe, lub stoły). Doliczając do tego czas potrzebny na zaprojektowanie modelu 3D, który będzie stanowił podstawę do wykonania druku 3D mebla, czas ten jest wielokrotnie niższy od klasycznej metodologii wytwarzania mebli.

Innym argumentem przemawiającym za drukiem 3D mebli, jest brak ograniczeń w projektowaniu. Każdy kształt – który spełnia nasze wymagania projektowe – może zostać wytworzony przy pomocy druku 3D. Dzięki temu jedynym ograniczeniem w zakresie wyglądu, czy funkcjonalności mebli z druku 3D jest…wyobraźnia projektanta. Ta niezwykła wolność projektowania, pozwala na osiąganie niezwykłych rezultatów i nieszablonowych rozwiązań.

Podsumowanie – druk 3D mebli – rozsądne stosowanie nieszablonowych rozwiązań, czy materiałowa rozrzutność?

Podsumowując, druk 3D mebli choć początkowo może się wydawać abstrakcyjną koncepcją, w pewnych przypadkach może być bardzo praktycznym rozwiązaniem. Dzięki zastosowaniu drukarki 3D nasze projekty mogą być niepowtarzalne i ujrzeć światło dzienne jako pojedyncze egzemplarze, lub nawet prototypy awangardowych linii modelowych, które w przyszłości mogłyby trafić do produkcji wielkoseryjnej.

Jednocześnie duży wybór materiałów pozwala na opracowanie zarówno wytrzymałego i trwałego mebla, wdrukowanego przy pomocy druku 3D, jak również szybkiego prototypu, który pozwoli na sprawdzenie, czy wirtualny projekt znajdzie zastosowanie praktyczne, lub spełnia w sposób praktyczny nasze założenia wymiarowe lub w zakresie designu. To niezwykły komfort dla projektantów wnętrz i designerów, którzy poszukują szybkiego sprawdzenia własnych pomysłów.

Aby wykonać obiektywną wycenę druku 3D mebli warto skontaktować się z przedstawicielami drukarni 3D, w celu wykonania pełnej analizy przedprodukcyjnej. W wypadku mebli z druku 3D poza samym kształtem, wpływ na cenę będzie miał materiał oraz przeznaczenie mebla. Należy o tym pamiętać i omówić te kwestie przed podjęciem decyzji o wykonaniu druku 3D.

#drukarnia3dwarszawa #model3D #prototypowanie #drukarnia3d #druk3dmebli #druk3Dcena #projektowaniedodruku3D #druk3D

0 komentarzy