top of page
Szukaj
  • lcyran

Jak zaprojektować wydruk w 3D? Jakie programy i sprzęt będą nam potrzebne?


Wydruki 3D są z pewnością świetnym sposobem na ułatwienie swojego życia codziennego, tworzenie własnych dekoracji, elementów maszyn, części samochodowych, wizualizacji finalnego produktu czy makiet, a to tylko kilka przykładów. Druk 3D ma zastosowanie w tak wielu dziedzinach, że prędzej czy później każdy z nas się z nim zetknie. Wiele darmowych projektów 3D jest dostępnych w sieci i to za darmo, jednak są to w większości modele tworzone amatorsko lub po prostu na potrzeby własne. Co w sytuacji, kiedy potrzebujemy projektu szytego na miarę? Czy projekt druku 3D na zamówienie to jedyne wyjście?

Podstawy — czyli programy do projektowania 3D.

Aby zacząć zabawę czy też pracę z samodzielnym projektowaniem pod druk 3D, musimy zaopatrzyć się oczywiście w odpowiedni program. Tak naprawdę, aby stworzyć swój model 3D, możemy wykorzystać każdy program służący do modelowania przestrzennego, nawet jeśli jest przeznaczony do tworzenia modeli pod kątem animacji czy gier. W takim wypadku jedyna rzecz, na którą musimy zwrócić uwagę to możliwość zapisania gotowego pliku w konkretnym formacie, jakim jest STL. W takim właśnie formacie znajdziemy gotowe projekty druku 3D dostępne w sieci. Aby zdobyć program, z którym będziemy mogli zacząć działać, nie musimy wcale wydawać majątku na licencję, chociaż profesjonalne oprogramowanie potrafi w najlepszym wypadku kosztować tyle, co dobrej klasy drukarka 3D. Do podstawowych potrzeb w zupełności wystarczą programy darmowe, a to który z nich wybierzemy, zależy tylko od naszych upodobań. Niektóre firmy udostępniają również swoje oprogramowanie w wersji przeglądarkowej, co umożliwi nam projektowanie 3D online, w każdym miejscu, na każdym sprzęcie. Zaprojektowanie to jednak nie wszystko. Przesłanie tak zapisanego projektu do drukarki 3D nic nam nie da. Aby drukarka poprawnie odczytała plik, musimy przygotować go jeszcze do druku, więc jeśli nasz wybrany program nie jest dedykowany do druku 3D, musimy wspomóc się dodatkową aplikacją. Wiedząc, jak wygląda proces druku 3D i w jaki sposób pracuje drukarka, rozumiecie, że na gotowy wydruk składa się wiele poszczególnych warstw filamentu. "Pocięcie" naszego modelu na takie właśnie warstwy jest wymagane przed przesłaniem go do drukarki 3D. Oczywiście to nie wszystko, jest jeszcze wiele parametrów, które należy uprzednio określić, między innymi: grubość ścianki wydruku, rozmieszczenie podpór czy wypełnienie wnętrza wydruku. Na szczęście takie aplikacje jak SLIC3R są w stanie automatycznie rozdzielić model na warstwy oraz określić większość podstawowych ustawień.

Jaki komputer umożliwi nam bezproblemową pracę?

Praktycznie żaden z programów do projektowania 3D nie ma wygórowanych wymagań sprzętowych, należy jednak liczyć się z tym, że bardziej skomplikowane modele 3D lub te o dużej objętości będą wymagały trochę więcej pamięci RAM i zasobów procesora. Do podstaw, podstawy. To znaczy, że do proste modele z powodzeniem stworzymy na podstawowym, niskobudżetowym sprzęcie, nawet na laptopie biurowym. Do projektowania 3D skomplikowanych brył, zalecane jest jednak coś mocniejszego. Dobrym pomysłem będzie więcej pa mięci RAM, powinniśmy oscylować w przedziale 16-32 GB. Procesor czterordzeniowy lub nawet ośmiordzeniowy znacząco przyspieszy generowanie plików dla drukarki. O czymś zapomnieliśmy? No właśnie — pamięć! Podstawą pracy na projektach 3D jest również duża ilość pamięci dyskowej. Pliki FTL potrafią zajmować niekiedy kilkaset MB, co przy ich dużej liczbie szybko zapełni nasze dyski. W takiej sytuacji z pomocą może przyjść również przestrzeń w chmurze, jednak jej wadą jest konieczność ciągłego przesyłania plików z i do pamięci komputera, jeśli na nich pracujemy.

Myszki w dłoń! Czyli przystępujemy do swojego pierwszego projektu 3D.

Kiedy przygotujemy już swoje stanowisko pracy, czas zająć się modelowaniem. Dla przykładu stwórzmy prosty sześcian. Pracując na 3 osiach współrzędnych X, Y, Z możemy w wielu programach tworzyć proste bryły 3D, używając gotowych narzędzi, niekiedy jednak trzeba zrobić to w sposób trudniejszy. W tym przypadku tworzymy płaszczyznę prostokąta rysując jego poszczególne boki poprzez umieszczanie punktów w wybranych miejscach. Po zamknięciu naszego kształtu mamy już możliwość pracy z płaszczyzną, teraz należy ją rozszerzyć w którąkolwiek ze stron, aby otrzymać trójwymiarową bryłę. Taki element pozwala nam już na dodawanie kolejnych punktów na jego bokach i urozmaicanie jego kształtu, jednak już w tej chwili jesteśmy w stanie przejść dalej, czyli do przystosowania pliku dla drukarki. Jeżeli nasz program nie posiada tej funkcjonalności, korzystamy z dodatkowych narzędzi, jak choćby wspomniany wcześniej SLIC3R. Po zaimportowaniu do niego pliku w formacie FTL ustalamy wstępne parametry pracy drukarki, zależne głównie od samej drukarki 3D oraz filamentu, z którego powstanie nasz wydruk 3D. Kolejnym krokiem jest przepuszczenie projektu przez automat programu, ustali on rodzaj wypełnienia modelu oraz rozmieszczenie podpór dla wydruku. Ostatnim krokiem jest podzielenie projektu 3D na warstwy oraz konwersja modelu przez program, do formatu G-Code - linii komend tekstowych rozpoznawanych przez naszą drukarkę 3D. Tak przygotowany plik, możemy już bez przeszkód eksportować do drukarki za pomocą kabla, sieci lub karty pamięci.

Podsumowanie — Jak zaprojektować wydruk w 3D? Jakie programy i sprzęt będą nam potrzebne?

Drukowanie 3D, projekt i potrzebny sprzęt. Znając podstawy tych zagadnień, możemy rozpocząć drukowanie swoich własnych dzieł, a także wprowadzać drobne poprawki do gotowych projektów. Jedyne co nas ogranicza to wyobraźnia oraz umiejętności, które nabędziemy z czasem. Biorąc pod uwagę dosyć pokaźną ofertę darmowych programów do projektowania 3D, bez problemu znajdziemy coś dla siebie. Fakt, że wszystkie z nich opierają się na tych samych zasadach, pozwoli nam bezproblemowo przejść na nowe rozwiązanie, gdy poczujemy się wystarczająco pewnie, aby wykupić profesjonalny produkt.

0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie