top of page
Szukaj
  • lcyran

Jak wybrać drukarkę 3D? Ile tak naprawdę kosztuje drukarka 3D?

Jak wybrać drukarkę 3D? Ile tak naprawdę kosztuje drukarka 3D?

Wiele osób zastanawia się nad zakupem własnej drukarki 3D. Przy okazji takich rozważań trzeba przemyśleć również koszt drukarki 3D. Czy zakup takiego urządzenia będzie dla nas opłacalny? Ile kosztuje wydruk 3D i materiał do druku? Jak wybrać odpowiedni model drukarki 3D tak, aby nie nadwyrężył zbyt mocno naszego budżetu, a jednocześnie spełniał wszystkie nasze oczekiwania? Jest wiele kryteriów, które należy wziąć pod uwagę przed zakupem, są to między innymi obszar wydruku, prędkość druku, materiał, z którym drukarka może pracować, czy funkcje związane z oprogramowaniem.

 Jaka drukarka 3D spełni nasze oczekiwania?

Jak łatwo można się domyślać, im większe możliwości drukarki, tym wyższa jej cena, jednak jak w niemal każdej branży, należy liczyć się z tym, że za ceną stoi również marka, a także jakość materiałów i podzespołów. Oczywiście, jeśli zależy nam na bezawaryjności, wybierzmy sprzęt znanego, sprawdzonego producenta, jeśli jednak mamy zacięcie do majsterkowania i podstawową znajomość budowy takich urządzeń, możemy sobie pozwolić na coś mniej znanego. Trzeba wtedy zwrócić uwagę na dostępność i ceny części zamiennych. Jak już wcześniej wspomnieliśmy, drukarki 3D różnią się parametrami i to przede wszystkim determinuje ich cenę.

  1. Oprogramowanie i dodatkowe funkcje

Jedne z najdroższych modeli wyposażone są między innymi w oprogramowanie i czujniki, których zadaniem jest monitorowanie pracy. W przypadku błędu lub zaniku zasilania druk zostaje zatrzymany, dzięki czemu zaoszczędzimy materiał, który zostałby zmarnowany na dalszy wydruk 3D wadliwego elementu. Funkcje bezprzewodowe takie jak łączność bluetooth czy WiFi pozwalają na przesyłanie plików z projektem 3D bezpośrednio do drukarki oraz monitorowanie jej statusu na naszym komputerze, jeśli jednak zależy nam na ograniczeniu kosztów, powinniśmy pominąć to drobne udogodnienie.

  1. Powierzchnia druku 3D

Oczywiście najważniejszym parametrem, jaki będzie nas interesował, jest powierzchnia wydruku. Przy dużej powierzchni będziemy w stanie wydrukować w całości elementy o wymiarach nawet do 300 x 300 x 300 mm dzięki czemu unikniemy poźniejszego sklejania modelu 3d w całość.

  1. Prędkość druku

Najszybsze modele potrafią pracować z niewielkim wydrukiem zaledwie kilka godzin, gdzie te wolniejsze będą potrzebowały na to samo zadanie nawet całego dnia. Co to oznacza dla nas? Szybka drukarka 3D może stracić na precyzji druku, jednak idealnie sprawdzi się w produkcji seryjnej. Ponadto pozwala nam zaoszczędzić na energii potrzebnej do jej działania. Wolniejsze drukarki zazwyczaj będą dokładniej odwzorowywać nasz projekt, ale wiąże się to z dłuższym czasem pracy, przez co te modele będą lepszym rozwiązaniem do prototypowania lub na potrzeby domowe.

  1. Praca z różnymi materiałami

Materiały wykorzystywane do druku 3D nazywane filamentem są niczym innym jak tworzywami sztucznymi, czyli po prostu plastikiem. Charakteryzują się jednak różnymi twardościami, wytrzymałością czy możliwością wykończenia gotowej powierzchni. Nie każda drukarka 3D będzie mogła pracować ze wszystkimi filamentami jednak te droższe z pewnością oferują większy zakres kompatybilnych materiałów.

 Drukarka 3D na początek. Jak zacząć przygodę z drukiem 3D?

figurka 3D

Jeżeli nigdy nie mieliśmy do czynienia z drukiem 3D, a technologia nie jest naszą mocną stroną, zastanówmy się na budżetowym modelem znanego producenta. Pozwoli nam on na wydrukowanie swoich pierwszych projektów 3D przy niewielkim wkładzie finansowym. Wiele drukarek ma możliwość dalszej rozbudowy, więc powierzchnia druku nie powinna nas początkowo interesować. Również prędkość druku w sytuacji, kiedy dopiero zaczynamy, nie powinna stanowić problemu. Nasze początki będą opierać się raczej na niewielkich wydrukach 3D, które nie zajmą wiele czasu. W tej sytuacji zwróćmy tylko uwagę na dostępność podzespołów do naszej drukarki i dołączone oprogramowanie. Często wraz z maszyną możemy otrzymać uproszczony program do projektowania 3D oraz bazę kilku podstawowych modeli 3D.

 Drukarka 3D, koszt sprzętu i druku.

Biorąc pod uwagę wszystko, co powiedzieliśmy sobie wcześniej, to zależnie od tego, czy dopiero zaczynamy amatorską zabawę z drukarkami 3D, czy planujemy używać ich profesjonalnie, mamy kilka przedziałów cenowych, w których możemy się poruszać.

  1. Podstawową drukarkę 3D do naszych prywatnych potrzeb możemy kupić już za około 1000 zł — nie oszołomi nas pod żadnym względem. Bardziej rozbudowane konstrukcje, z większymi możliwościami i dokładnością plasują się na poziomie około 8000 zł. Wszystko to, co znajdziemy pomiędzy będzie złotym środkiem jeśli tylko wytrzyma to nasza kieszeń.

  2. Drukarki 3D do celów profesjonalnych w pewnym stopniu pokrywają się z tymi tańszymi. Zależnie od wielkości produkcji czy oczekiwanej jakości wydruku, ich ceny mogą wahać się od około 5000 zł do kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu tysięcy. Oczywiście znajdziemy też droższe, poważniejsze konstrukcje, ale są one przeznaczone dla weteranów i dużych firm, choćby ze względu na gabaryty. Niektóre z nich rozmiarami dorównują pierwszym komputerom — to znaczy zajmują powierzchnię niewielkiego pokoju.

Słowem wstępu — Ilość wykorzystywanego filamentu zależy w dużej mierze od przeznaczenia naszego wydruku 3D, jeśli tworzymy prototyp i nie potrzebujemy wytrzymałości, możemy zaoszczędzić materiał, nie wypełniając całkowicie wnętrza elementu. W przypadku gotowych, elementów użytkowych to nie wchodzi w grę. Mimo wszystko, koszt wydruku 3D nie powinien nas zaskoczyć, w końcu poza ogromem możliwości, jakie przed nami otwiera, to właśnie cena wydruku 3D jest głównym powodem jego popularności. Przejdźmy do liczb — po uśrednieniu ceny, za podstawowy materiał, czyli filament zapłacimy około 100 zł za kilogram. Jaki więc będzie koszt druku 3D? Dla przykładu połamaliśmy swoje ulubione słuchawki, w dalszym ciągu działają i szkoda jest nam się ich pozbyć. Wydrukowanie w 3D całej nowej obudowy słuchawek nie powinno zużyć więcej niż 100 gram materiału. Daje nam to 10 zł. Inny przykład? Złamana oprawka okularów, te też potrafią sporo kosztować, ale skoro mamy drukarkę 3D to poradzimy sobie sami. Tutaj koszt nie przekroczy 3 zł ,czyli około 30 gram filamentu.

 Podsumowanie – Jak wybrać drukarkę 3D?

Po zapoznaniu się z ofertami drukarek 3D i ich możliwościami z pewnością wybierzecie odpowiedni model dla siebie. Wiecie już jakie koszty wiążą się z zakupem drukarki 3D i jej utrzymaniem. Mimo że nie jest to najtańsze urządzenie, to bez przeszkód jego zakup może szybko się zwrócić nawet na potrzeby domowe.

#drukarka3djakwybrać #drukarka3dkoszt #drukarka3dkoszty #drukarka3dkosztydruku #ilekosztujedrukarka3d #jakadrukarka3d #drukarka3dcena

0 komentarzy