top of page
Szukaj
  • lcyran

HYLIXA - wyjątkowe brzmienie dzięki technologii 3DNode Audio to dość młoda firma, która opracowała głośnik HYLIXA.

Głośnik został wykonany przy użyciu technologii druku 3D SLS, co nadaje mu charakterystyczną strukturę. W przeciwieństwie do konwencjonalnych głośników, HYLIXA wygląda i brzmi zupełnie inaczej. Według producenta ma on mieć brzmienie znacznie większej obudowy, będąc jednak mniejszym i bardziej estetycznym. Opierając się na wytwarzaniu przyrostowym, byli w stanie zaprojektować i wykonać obudowę, która to umożliwiła.


To projektanci przemysłowi Ashley May i David Evans pracowali nad projektem HYLIXA. Zdecydowali się wybrać maszynę 3D Systems SLS do budowy głośnika warstwa po warstwie. Selektywne spiekanie laserowe polega na stopniowym stapianiu sproszkowanych materiałów przy użyciu źródła ciepła, takiego jak laser. Dzięki temu procesowi, możliwe jest tworzenie znacznie bardziej złożonych kształtów niż przy użyciu tradycyjnych metod produkcji. Kształt HYLIXA jest zatem organiczny, z główką u góry urządzenia. Oprócz projektu projektanci poprosili o pomoc inżyniera akustyki, który pokieruje rozwojem technicznym głośników drukowanych w 3D.Głośniki, oferowane są w zestawie po dwie sztuki, są drukowane oddzielnie w rozmiarze 381 x 330 x 460 mm. David Evans wyjaśnił, że aby zachować integralność konstrukcji, wydrukowali w 3D części wewnątrz siebie, innymi słowy, komponenty zostały zagnieżdżone w obudowie głośnika podczas drukowania 3D. Jeśli chodzi o materiał, Evans komentuje:

„Podczas procesu prototypowania dowiedzieliśmy się, że DuraForm GF (tworzywo konstrukcyjne wypełnione szkłem) w rzeczywistości działa bardzo dobrze pod względem akustycznym. W dotyku ma niemal ceramiczne właściwości, co pomogło nam zarówno strukturalnie, jak i dźwiękowo. Jako projektanci mogliśmy swobodnie wykorzystać produkcję SLS do stworzenia wewnętrznej struktury, ale także zaprojektować coś, co wyglądało tak pięknie”.


To nie pierwszy raz, kiedy technologie druku 3D są wykorzystywane do produkcji głośników. W zeszłym roku DEEPTIME, firma z Pragi, podjęła się druku głośników 3D z piasku. Podobnie jak w przypadku HYLIXA, zastosowano produkcję przyrostową, aby stworzyć wyjątkowy i ekskluzywny system audio, który wygląda i brzmi inaczej niż tradycyjne głośniki.


---

źródło: 3dnatives.com

0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie