top of page
Szukaj
  • lcyran

Ekonomia druku 3D – dlaczego wydruki 3D są opłacalne?

Wiele osób w dyskusjach na temat druku 3D mówi o wielu różnych zaletach związanych ze stosowaniem druku 3D. Argumenty dotyczą zarówno jakości, szybkości, a także łatwości w stosowaniu druku 3D w różnego rodzaju projektach. Czy jednak poza tymi wszystkimi zaletami druk 3D jest ekonomiczny? Jak wygląda opłacalność druku 3D i cała ekonomia tej metody wytwarzania przedmiotów? O tym opowiemy w naszym dzisiejszym artykule. Zapraszamy do lektury!


Ekonomia druku 3D – co w zasadzie oznacza ten termin?

Pod pojęciem ekonomii druku 3D kryje się zarówno opłacalność samego stworzenia produktu opartego o technologię druku 3D jak również czas jego wykonania i zasoby konieczne do jego wytworzenia. Ekonomia druku 3d to pojęcie, pozwalające na określenie czy druk 3D jest opłacalny w każdych warunkach i na każdych zasadach. W jaki sposób podejść do określenia tych współczynników dotyczących ekonomii druku 3D?

Przede wszystkim należy określić główną potrzebę wykonania druku 3D jako podstawę do wyliczenia rachunku ekonomicznego. Jeżeli chcemy przy pomocy druku 3D wytwarzać przedmioty w sposób seryjny, musimy poza standardowymi elementami takimi jak materiały czy praca grafika 3D uwzględnić także amortyzację i zużycie elementów eksploatacyjnych drukarki 3D, a także drobniejsze koszty takie jak logistyka materiałowa, czy możliwe, nieprzewidziane wcześniej wydatki.

Dlaczego wydruki 3d są opłacalne dla większości branż i osób fizycznych?

Współcześnie większość branż wykorzystuje druk 3D głównie do procesów zaawansowanego prototypowania. Firmy produkcyjne, biura projektowe, a także firmy zajmujące się szeroko rozumianą architekturą wykorzystują druk 3D do weryfikowania swoich tez, opartych o projekty lub wczesne prototypu. Drukarka 3D jest idealnym narzędziem do tego typu zadań ze względu na to, że pozwala niskim kosztem wytworzyć wiele iteracji, które prowadzą do doskonalenia prototypu niskim kosztem z punktu widzenia finansów Zlecającego.

Dodatkowym argumentem jest wysoka tolerancja kosztowa na popełnienie błędu podczas wykonywania wydruków 3D. Jednostkowy koszt niewielkiego elementu, wykonany przy pomocy drukarki 3D będzie wielokrotnie niższy niż odpowiednik stworzony przy pomocy klasycznej metodologii produkcji. Dzięki temu doskonalenie swojego produktu może odbywać się nie tylko na poziomie projektowym, ale także wykonawczym. Każdy wydruk 3D można poddać realnym testom np. wytrzymałościowym, które pozwolą na wprowadzenie niezbędnych poprawek w kolejnym egzemplarzu danego przedmiotu.

Optymalizacja ceny druku 3D – w jaki sposób poprawić parametry ceny druku 3D?

Oczywiście w ramach wybranej technologii druku 3D również istnieją pola do optymalizacji ceny za wydruk 3D. Poza klasycznymi i znanymi z innych metodologii produkcji zabiegami takimi jak zwiększanie skali produkcji przy obniżeniu ceny za wydruk 3D jednostkowy, to istnieje możliwość ingerencji w sam sposób wydruku 3D, który pozwala na głębszą optymalizację. Jednym z takich parametrów jest decyzja dotycząca dokładności druku 3D i bliskości odwzorowania modelu 3D przekazanego do wydruku 3D.


druk 3d cena

Wraz z obniżeniem dokładności nakładania kolejnych warstw druku 3D, zmniejsza się także czas, jaki jest konieczny do wykonania wydruku 3D. Oznacza to niższy czas „zajętości” drukarki 3D, co przyczynia się do obniżenia ceny druku 3D. Innym aspektem optymalizacyjnym jest wybór materiału z którego będzie wykonywany druk 3D. Ta decyzja często ma duży wpływ na finalny koszt wydruku 3D. Poza materiałem istotna jest także sama technologia, w której planujemy wykonać wydruk 3D. Najbardziej popularna z nich – czyli FDM oferuje także atrakcyjne warunki cenowe i szeroką możliwość optymalizacji.

Podsumowanie – Ekonomia druku 3D a jego opłacalność 

Podsumowując, ekonomia druku 3D jest wyjątkowo korzystna szczególnie dla osób lub firm poszukujących możliwości wytworzenia niewielkiej liczby egzemplarzy lub wręcz unikatowych przedmiotów. Druk 3D jest ekonomicznie atrakcyjny, ze względu na brak kosztów powiązanych z koniecznością uruchomienia produkcji jak również przygotowania formy, która następnie zostanie użyta do wytworzenia przedmiotu. Dla druku 3D formą jest model 3D co powoduje, że uruchomienie produkcji przy pomocy drukarki 3D nie jest obarczone żadnym większym kosztem.

Dodatkowo druk 3D to technika produkcji umożliwiająca szeroką optymalizację zarówno samego kosztu wydruku 3D pojedynczego egzemplarza przedmiotu, jak również przy większych seriach. Oznacza to, że technologia druku 3D jest jedną z najbardziej elastycznych metodologii wytwarzania przedmiotów zarówno pod kątem kosztowym jak i funkcjonalnym.

#zaletydruku3d #drukarnia3d #druk3Dcena #druk3D #drukarka3d #cenadruku3D

0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie