top of page
Szukaj
  • lcyran

Wzrost popularności druku 3D.

Drukarki 3D stały się obecnie jednym z najczęściej poruszanych tematów w kategorii nowych technologii i nowinek technicznych. Na przestrzeni ostatnich lat, drukarki 3D i możliwości jakie oferują niesamowicie zyskały na popularności. Główną tego przyczyną jest fakt, że znajdują zastosowanie w niemal każdej firmie i gospodarstwie domowym niezależnie od przeznaczenia wydruku czy branży.

Same wydruki 3D również zyskują na popularności a ich zauważalnie zwiększona i stale rosnąca dostępność na rynku tylko tego dowodzi.

Skąd tak ogromne zainteresowanie wydrukami 3D?

Drukarka 3D z własnoręcznie wydrukowanymi elementami

Drukarki 3D oferują wiele zalet, które każdy, choć minimalnie obeznany z tematem jest w stanie bezproblemowo wymienić. Oczywiście pierwszą i najistotniejszą z nich jest możliwość projektowania 3D według indywidualnych potrzeb. Korzystając z bogatych baz darmowych modeli dostępnych w internecie możemy je również modyfikować aby lepiej odpowiadały naszym oczekiwaniom. Dzięki tym możliwościom, gotowe wydruki są niebywale precyzyjne i dopasowane do nas bez konieczności czasochłonnej obróbki. Kolejną często wspominaną zaletą druku 3D jest także koszt druku 3D. Nieporównywalnie niski w stosunku do tradycyjnych metod produkcji, ponieważ nie wymaga tak wielu wyspecjalizowanych pracowników do obsługi maszyn. Sam proces druku jest też znacznie szybszy, nawet biorąc pod uwagę produkcję seryjną.

Kolejnym atutem jest możliwość wykorzystania różnych materiałów i tworzyw, czy to przy wielokrotnym wydruku tego samego modelu czy przy druku jego poszczególnych elementów.

Drukarka 3D współpracuje z wieloma materiałami o szerokim zakresie zastosowań i właściwości między innymi: tworzywa sztuczne jak różne odmiany plastiku czy gumy, tworzywa drewnopochodne, żywice, szkło, metale, ceramika czy glina. Dzięki temu gotowe wydruki mogą znaleźć zastosowanie zarówno podczas dekorowania domu jak i w przemyśle. Wszystko to zależy jedynie od pomysłu.


Ostatnią z wymienionych, choć nie najmniej ważna zaletą drukarek 3D jest z pewnością ich uniwersalność. Wykorzystanie druku 3D pozwala na tworzenie różnorodnych wydruków w krótkim czasie. Produkcja taka nie wymaga przestawiania całej linii produkcyjnej i wymiany komponentów maszyn. Zaraz po zakończeniu jednego wydruku, drukarka jest już gotowa do pracy nad czymś zupełnie innym. Jedyne co jest potrzebne to trójwymiarowy model obiektu, który chcielibyśmy stworzyć. Dzięki temu druk 3D sprawdzi się doskonale przy produkcji jednostkowej, gdzie potrzeba zaledwie kilku lub nawet jednego elementu. Nie wyklucza to oczywiście wykorzystania go w produkcji seryjnej, ponieważ pozwala on na tworzenie powtarzalnych, identycznych wydruków nie odbiegających jakością czy właściwościami od tych z ogromnych taśm produkcyjnych.


Podsumowując, drukowanie w 3D zdobyło w ostatnich latach ogromną popularność i wszystko wskazuje na to, że będzie ona stale rosnąć. Już teraz można zauważyć, że podstawowe najtańsze maszyny możemy kupić za zaledwie kilkaset złotych, te znajdą zastosowanie u hobbystów czy w domowym zaciszu. Znacznie droższe maszyny dla firm i profesjonalistów osiągają już pułap dziesiątek a nawet setek tysięcy złotych.

0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie