top of page
Szukaj
  • lcyran

Drukarnia 3D Plastcore partnerem konstruktorów łazika marsjańskiego – współpraca z NewTech Team 7570

Druk 3D ma swoje zastosowanie w wielu dziedzinach życia codziennego i nauki. Jest również najszybciej rozwijającą się metodologią produkcyjną, która jest również brana pod uwagę w projektach eksploracji kosmosu. Jednym z przedsięwzięć mającym wpływ na przygotowania do misji na Marsa jest  European Rover Challenge 2019. Jedną z drużyn zaangażowanych w konkurs jest NewTech Team 7570, której jesteśmy partnerem technologicznym i sponsorem.

Druk 3D w eksploracji kosmosu

Ze względu na swoją specyfikę druk 3D ma duże szanse na zostanie istotną częścią programów eksploracji kosmosu. Wynika to z kilku przyczyn:

  1. Uproszczony proces produkcyjny przy pomocy druku 3D – do wykonania wydruku 3D potrzebna jest jedynie drukarka 3D, tworzywo oraz komputer z programem obsługującym drukarkę 3D oraz model 3D. To powoduje, że z punktu widzenia trudnych warunków potencjalnych misji załogowych – druk 3D wydaje się idealną techniką produkcyjną dla przyszłych kolonizatorów Marsa, a także załogowych stacji kosmicznych. Dzięki drukowi 3D, powstawać mogą części zamienne do urządzeń, a także elementy potrzebne do prac badawczych

  2. Szybkie prototypowanie – zanim ludzie wyruszą na Księżyc lub Marsa, druk 3D jest idealnym narzędziem do prototypowania potencjalnych technologii kosmicznych. Dzięki możliwości szybkiej walidacji tez w potencjalnych badaniach i eksperymentach – czynią druk 3D idealnym narzędziem do rozwoju technologii kosmicznych na poziomie prototypowania określonych urządzeń, lub ich fragmentów.

Dzięki powyższym argumentów, już dzisiaj w wielu ośrodkach badań kosmicznych, drukarki 3D są powszechnie użytkowane jako urządzenia wspierająca proces prototypowania technologii.

Kim są NewTech Team 7570? Szczegóły współpracy

Drużyna New Tech 7570 jest drugim w Polsce, a pierwszym w Zamościu zespołem robotycznym typu FIRST Robotics Competition. FIRST to konkurs, którego misją jest promocja nauk technicznych poprzez inspirację i zabawę oraz udział w międzynarodowych zawodach robotycznych na które drużyny budują własne maszyny.

Zespół od kilku tygodni przygotowuje projekt łazika marsjańskiego o nazwie N-2000, który ma szanse na wzięcie udziału w prestiżowym konkursie European Rover Challenge 2019. European Rover Challenge””, „ERC” to coroczny międzynarodowy konkurs budowy i operowania pojazdami robotycznymi, przeznaczony dla studentów. Odbywa się od 2014 roku w Polsce i jest europejskim odpowiednikiem rozgrywanego w USA University Rover Challenge. Zespół NewTech Team 7570 jest najmłodszym ze wszystkich, biorących udział w konkursie. Plastcore wspiera zespół w obszarach produkcji elementów łazika marsjańskiego.To niesamowite uczucie zostać wyróżnionym pośród wszystkich szkół średnich i mieć możliwość rywalizacji z najlepszymi uczelniami technicznymi w Polsce t.j.  AGH, Politechnika Warszawska, Świętokrzyska czy Rzeszowska w zawodach European Rover Challenge polegających na skonstruowaniu Łazika Marsjańskiego. Dzięki wsparciu, które uzyskaliśmy od firmy PlastCore skonstruowanie naszego łazika stało się prostsze. Części wydrukowane na drukarce 3D są dla  nas bardzo cenne, ponieważ  w projekcie wykorzystujemy nietypowe elementy niemożliwe do zrealizowania tradycyjnymi metodami obróbki metalu. Technologia druku 3D umożliwia nam w łatwy sposób zredukować masę naszego robota nie tracąc przy tym poziomu wytrzymałości elementów. Dlatego jesteśmy bardzo wdzięczni firmie PlastCore za okazane wsparcie, które znacząco przyczyniło się do stopnia zaawansowania naszego łazika.

ERC to największe wydarzenie robotyczno-kosmiczne w Europie skierowane do świata nauki i biznesu, sektora nowych technologii oraz szerokiej publiczności.

Łazik marsjański, a druk 3D – szansa na rozwój technologii czy jedynie ciekawostka ?

W procesie projektowania oraz wykonywania łazika marsjańskiego występuje wiele zależności technologicznych, które należy wziąć pod uwagę zarówno pod kątem integralności konstrukcji jak i przyszłego zastosowania jakim docelowo będzie eksploracja Marsa i innych planet Układu Słonecznego. W wypadku zespołów biorących udział w European Rover Challenge zadanie jest oczywiście ułatwione, gdyż młodzi naukowcy wiedzą z jakiego rodzaju zadaniami będzie musiał poradzić sobie łazik.

W procesie produkcji łazika zespołu z Zamościa Plastcore pełni funkcję wykonawcy elementów technologicznych łazika. Są to części układów mechanicznych pojazdu, służące np. do pracy manipulatora, a także układu napędowego. W związku z powyższym największym wyzwaniem produkcyjnym jest uzyskanie odpowiedniej trwałości elementów, pozwalających na niezakłóconą pracę urządzenia podczas testów łazika. Materiały zastosowane do takich obiektów to wzmocnione tworzywo PET oraz włókno węglowe.

Podsumowanie – druk 3D szansą na rozwój niezwykłych projektów badawczych

Podsumowując – druk 3D dla podboju kosmosu jest wielką szansą na rozwój technologii, a także na możliwość nisko-kosztowego prototypowania obiektów, które mogą w przyszłości być wykorzystywane przez astronautów nie tylko w obecnie wykonywanych misjach kosmicznych, ale także w załogowych badaniach planetarnych i kolonizacji innych planet. Projekt European Rover Challenge 2019 jest szansą na praktyczne sprawdzenie takich technologii potrzebnych do badań planetarnych.

Ta metodologia wytwórcza, umożliwiająca wytwarzanie przedmiotów za pomocą stosunkowo kompaktowych urządzeń umożliwia autonomię produkcyjną w tak nietypowych warunkach jak instalacje kosmiczne, a także docelowo bazy planetarne. Wierzymy, że możliwość współpracy z takimi projektami, jak łazik marsjański produkowany przez NewTech Team 7570 pozwoli zaprezentować szerokie zastosowanie druku 3D dla nauki, a w szczególności przyszłych technologii kosmicznych.

#drukarnia3dwarszawa #EuropeanRoverChallenge #druk3D #drukarka3d #Plastcore #druk3dkosmos

0 komentarzy