top of page
Szukaj
  • lcyran

Drukarnia 3D – czym różni się profesjonalna usługa druku 3D od amatorskich wydruków 3D

Druk 3D to sposób na produkowanie przedmiotów. Ze względu na to, że jest to dosyć młoda „dyscyplina wiedzy” w Polsce coraz częściej zajmują się nim zarówno osoby prywatne jak i firmy. Powstają także wyspecjalizowane podmioty – drukarnie 3D – które oferują profesjonalny druk 3D dla firm i osób fizycznych. Czy zatem różni się profesjonalny druk 3D od amatorskiego? Zapraszamy do lektury!


Profesjonalny druk 3D – czym jest ?

Definiując profesjonalny druk 3D można z pewnością określić, że jest to usługa świadczona przez wykwalifikowaną do tego celu firmą, posiadającą odpowiednie zaplecze sprzętowe w postaci drukarek 3D, oraz wiedzę pozwalającą na świadczenie tego rodzaju usług. Oczywiście nie należy tego zbytnio generalizować, gdyż nie każda zarejestrowana działalność gospodarcza określana jako drukarnia 3D, jest nią w istocie.

Profesjonalny druk 3D można także zdefiniować przez pryzmat podejścia do świadczonej usługi. Jeżeli dany podmiot posiada odpowiednie zaplecze i jest w stanie przeprowadzić Klienta przez cały proces – od projektowania modeli do druku 3D, przez zasadniczy wydruk, aż po obróbkę detalu na końcowym etapie – możemy uznać, że mamy wtedy do czynienia z profesjonalną drukarnią 3D.

Drukarnia 3D – jakie są najczęstsze różnice pomiędzy drukiem 3D w drukarni 3D, a prywatnie?

Do największych różnic pomiędzy drukiem 3D w drukarni 3D, a prywatnie z pewnością można zaliczyć obsługę Klienta. W dużych drukarniach 3D, mamy do czynienia z dedykowanym opiekunem Klienta, który jest z nami przez cały proces trwania usługi druku 3D. Dzięki temu posiadamy pełną informację na temat stanu naszego zamówienia oraz jego statusie. W wypadku amatorskiego druku 3D, najczęściej rozmawiamy z wykonawcą zlecenia, co przy większej liczbie Klientów wydłuża czas reakcji i powoduje niepotrzebne nerwy.

Inną istotną różnicą jest zaplecze techniczne. W wypadku amatorskiego druku 3D, wykonawcy posiadają najczęściej jedną lub dwie drukarki 3D. Ogranicza to znacznie możliwość obsługi bardziej skomplikowanych zleceń, oraz możliwości wykorzystania wielu technologii.

Zalety zlecenia druków 3D w profesjonalnej drukarni 3D

Niewątpliwie największą zaletą druków 3D w profesjonalnej drukarni 3D jest organizacja pracy oraz zaplecze techniczne. Drukarnia 3D jest podmiotem dedykowanym do wykonywania usług w zakresie druku 3D, a dzięki temu, jeżeli jest dobrze zorganizowana posiada zarówno dział produkcji, jak i ten odpowiedzialny za obsługę Klienta.

Inną cechą charakterystyczną jest co najmniej kilka dostępnych technologii druku 3D, które posiada profesjonalna drukarnia 3D. Jest to szczególnie ważne ze względu na możliwość analizy i doradzenia Klientowi technologii zgodnie z jego oczekiwaniami w zakresie wytrzymałości lub szczegółowości druku 3D.

O czym trzeba pamiętać wybierając profesjonalną drukarnię 3D?

Kiedy już podejmiemy decyzję o wyborze profesjonalnej drukarni 3D należy się zastanowić nad tym jaka powinna być taka firma. O tym szerzej pisaliśmy w artykule „Pięć czynników, po którym poznasz dobrą drukarnię 3D” . Biorąc pod uwagę argumenty zawarte w tym artykule najistotniejsze w kryterium wyboru będzie doświadczenie i posiadany park maszyn oraz wszelkiego rodzaju zaplecze technologiczne. Biorąc pod uwagę najczęściej spotykane potrzeby, konieczne jest posiadanie dobrych drukarek 3D drukujących w technologii FDM, oraz SLA&DLP.

Poza drukarkami 3D w odpowiedniej technologii istotna jest także ich liczba. Coraz częściej w codziennej pracy spotykamy się z zapytaniami o produkcję średnio seryjną, która wymaga posiadania znaczącej liczby drukarek 3D – aby zrealizować takie zlecenie w racjonalnym terminie. Warto pytać o to na etapie składania zamówienia – gdyż w wypadku dużych zamówień możemy się niemile zaskoczyć przewidywanym okresem oczekiwania na nasze zamówienie.

Podsumowanie – drukarnia 3D, a amatorski druk

Podsumowując, drukarnia 3D jest z pewnością dobrym wyborem dla osób, które poszukują gwarancji na skuteczny i jakościowy druk 3D. Pełen zakres usług związanych z drukiem 3D, w tym post processing wydruków 3D, skoncentrowany w jednym miejscu to jedna z wielu zalet tego rozwiązania. Gdy dołożymy do tego często szeroką ofertę parku maszynowego, a więc drukarek 3D drukujących w różnych technologiach oraz wielkościach, przy użyciu pełnej gamy tworzyw wykorzystywanych do tworzenia druków 3D.


druk 3d cena

Z pewnością amatorski druk 3D w porównaniu bezpośrednim może okazać się tańszym rozwiązaniem. Jednak musimy wziąć pod uwagę, że jest on obarczony kilkoma istotnymi czynnikami ryzyka, które należy rozpatrzeć. Są to przede wszystkim możliwa niska jakość druku 3D, brak lub ograniczone możliwości post processingu druku 3D, a także często niska jakość komunikacji z Klientem lub wręcz jej brak (często słyszymy o „zaginionych” zleceniach, lub innych losowych problemach, z które wynikają w takim trybie druku 3D) Dlatego polecamy kontakt z drukarniami 3D – koszty nie będą różnić się od stawek „freelancerów” a jakość obsługi druku 3D będzie zdecydowanie wyższa.

#druk3D #drukarnia3d #drukarnia3dwarszawa #Plastcore

0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie