top of page
Szukaj
  • lcyran

Druk 3D z drewna – czy możliwym jest drukowanie przestrzenne przy użyciu kompozytu, którego składnik

Często otrzymujemy zapytania, dotyczące możliwości wykonania druku 3D z materiału jakim jest drewno. Czy taki wydruk 3D jest możliwy i jakie przedmioty można wykonać przy jego wykorzystaniu? Czy druk 3D z drewna jest droższy niż standardowy i jak podejść do jego wyceny? O tych i wielu innych pytaniach na temat wydruków 3D z drewna w naszym dzisiejszym artykule.


Druk 3D z drewna – na czym polega i z jakiego materiału jest wykonywany?

Zasadniczo pod terminem druku 3D z drewna kryje się możliwość wykonania wydruku 3D przy pomocy specjalnego filamentu stanowiącego połączenie kompozytu wiążącego oraz opiłków drewnianych. Powstałe w ten sposób tworzywo jest możliwe do użycia w druku 3D przy wykorzystaniu standardowych drukarek 3D i zachowuje cechy podobne do druku 3D z tworzywa. Należy jednak wziąć pod uwagę kilka cech druku 3D z drewna wykonanego przy pomocy tej techniki.

Pierwszą z nich jest wodoprzepuszczalność. Wydruk 3D z drewna nie będzie odporny na działanie wody, którą będzie przepuszczał. Kolejną kwestią jest wytrzymałość druku 3D. Z testów wynika, że ścianki o grubości mniejszej niż 3 mm są podatne na łamliwość i ograniczoną odporność na oddziaływanie sił fizycznych. Powierzchnia wydrukowana przy pomocy takiego tworzywa jest chropowata, jednak da się ją obrabiać tak samo jak klasyczne tworzywa stanowiące podstawę do druku FDM.

Druk 3D z drewna – jaka drukarka 3D jest wymagana do takiego typu wydruku 3D?

Zasadniczo biorąc pod uwagę, że druk 3D z drewna, wykonywany jest przy pomocy specjalnie przygotowanego do tego celu filamentu powszechne jest wykorzystywanie standardowych drukarek 3D do celu wykonywania wydruków 3D z drewna. Jednocześnie wydruki 3D z drewna umożliwiają swobodną obróbkę post processową w takim samym wymiarze jak druk 3D z klasycznego tworzywa sztucznego. Ten komfort pozwala na praktycznie brak ograniczeń w dziedzinie wyboru drukarki 3D, która będzie przeznaczona do wykonywania wydruków 3D z drewna.

Jednocześnie tak jak w wypadku klasycznego druku 3D wysoka jakość drukarki 3D przyczyni się do właściwego, oczekiwanego druku 3D wysokiej jakości. Należy pamiętać, że drukarnie 3D często inwestują znaczne sumy w wysokiej jakości park maszynowy, co przekłada się również na końcową jakość druku 3D. W związku z tym właściwym wyborem będzie wykonanie druku 3D z drewna właśnie przy współpracy z komercyjną drukarnią 3D taką jak Plastcore.

Druk 3D z drewna – przykładowe zastosowanie wydruków 3D z drewna

Dzięki możliwości wykonywania wydruków 3D z drewna istnieje możliwość wykonywania wielu elementów związanych z dekoracją i wyposażeniem wnętrz. Kryteria planowania jakości druku 3D z drewna są dokładnie takie same jak w wypadku klasycznego druku 3D z najczęściej wykorzystywanych tworzyw. Biorąc pod uwagę możliwość wykonywania wydruków 3D z drewna o wysokiej jakości i dokładności – możliwości wykorzystania takich wydruków są nieograniczone.

Najczęstszymi polami zastosowań druku 3D z drewna poza wspomnianym wyżej wyposażeniem wnętrz są elementy służące odtwarzania starych przedmiotów, motoryzacyjnych klasyków, lub elementów mechanicznych, które wymagają elementów drewnianych. Szerokie zastosowanie druku 3D z drewna pozwala także na tworzenie przedmiotów np. stanowiących elementy kostiumów cosplay’owych a także zabawek dla dzieci (kto nie chciałby posiadać dedykowanych, drewnianych klocków dla dzieci 😊 )

Podsumowanie – druk 3D z drewna – czy to możliwe i jak go wykonać?

Podsumowując, druk 3D z drewna jest jak najbardziej możliwy dzięki kompozytowemu połączeniu tworzyw sztucznych i drewna. Umożliwia to wykonywanie elementów, które można nazwać drewnianymi. Tego typu materiały są powszechnie dostępne zarówno dla drukarni 3D, takiej jak Plastcore, jak również dla użytkowników prywatnych. Jednocześnie brak istotnych różnic technologicznych, pomiędzy tego rodzaju drukiem 3D, a innymi materiałami, wykorzystywanymi do druku 3D w technologii FDM powoduje, że druk 3D z drewna jest wykonalny przy pomocy każdej drukarki 3D.

Jednocześnie należy być świadomym ograniczeń, wynikających z wykorzystania tworzywa stanowiącego podstawę druku 3D z drewna. Jeżeli weźmiemy jednak pod uwagę właściwy projekt, uwzględniający grubość ścianek oraz przewidzimy konieczność wykonania stosownego post procesu, druk 3D z drewna może spełnić nasze oczekiwania.

Biorąc pod uwagę powyższe, zapraszamy do składania zapytań o wykonywanie druku 3D z drewna siłami naszej drukarni 3D. Zapraszamy w tym celu do odwiedzin zakładki kontakt.

#drukarnia3dwarszawa #wydruki3D #zaletydruku3d #druk3Dcena #druk3ddlamodelarstwa #druk3ddlaprzemysłu #druk3ddlamody #druk3D #Plastcore

0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie