top of page
Szukaj
  • lcyran

Druk 3D w technologii SLA&DLP w modelarstwie figurkowym

W dzisiejszym wpisie postanowiliśmy przybliżyć interesującą możliwość wykorzystania druku 3D w formule druku z żywicy. Dzięki tej technologii osoby kolekcjonujące i zajmujące się malowaniem figurek np. do gier bitewnych uzyskują unikalną możliwość powiększania lub rozbudowywania swoich kolekcji lub armii o unikalne obiekty  i modele. To ciekawa alternatywa do tak zwanych typowych konwersji polegających na dorabianiu jedynie pojedynczych elementów figurek lub ich podmiana z innych typów.


Na czym polega druk 3D w technologii SLA&DLP?

Na początek odrobina teorii – czym w zasadzie jest druk 3D w technologii SLA&DLP? Ten sposób uzyskiwania wydruku 3D polega na wykorzystaniu żywicy w postaci ciekłej, a następnie utwardzaniu jej przy pomocy lasera. Technika ta pozwala na uzyskanie bardzo wysokiej dokładności drukowanych projektów. Ze względu na zjawisko utwardzania laserem każdej warstwy wydruku 3D, detal posiada bardzo dobre odwzorowanie szczegółów.

druk 3d warhammer

Przykład wydrukowanej w 3D figurki – przekroju. Lewa strona przed obróbką, prawa po obróbce

Powyższe umożliwia wykorzystanie druku 3D w tej technologii do tworzenia wszelakiego rodzaju drobnych i szczegółowych przedmiotów, w tym figurek do gier bitewnych. Dzięki wysokiemu odwzorowaniu detalu, nawet najdrobniejsze szczegóły danej postaci zostaną odwzorowane zgodnie z oryginalnym wykonaniem. Dzięki temu każdy kolekcjoner będzie mógł otrzymać figurkę np. z dawno nie produkowanych serii lub na przykład elementów tych figurek, które mogą posłużyć do

Nietypowych konwersje figurek przy pomocy druku 3D

To jeden z przykładów zastosowań druku 3D w kontekście gier bitewnych. Wielu użytkowników i kolekcjonerów figurek do gier bitewnych indywidualizuje swoje kolekcje stosując tak zwane konwersje. Konwersja polega na wymianie lub dorobieniu elementu figurki przy pomocy tzw. Green stuffu (masy modelarskiej dwuskładnikowej) a następnie połączeniu jej z fabrycznym elementem. Uzyskiwany w ten sposób efekt nadaje kolekcji niepowtarzalności i naturalności, gdyż przy pomocy tej techniki wykonuje się na przykład naturalne uszkodzenia pancerza, broni lub specjalne atrybuty bohaterom lub dowódcom oddziałów.

Technika druku 3D pozwala na wykonywanie konwersji nie tylko przy pomocy ręcznej obróbki masy modelarskiej. Posiadając projekt 3D danego elementu istnieje możliwość uzyskania bardzo dokładnego obiektu, który idealnie będzie pasować do pierwotnego modelu. Jednocześnie dzięki technice druku 3D i wysokiej jakości odwzorowaniu modelu, możemy zwielokrotnić nasz pomysł tak, by móc go zastosować w większej liczbie figurek. Kolejnym przykładem zastosowania druku 3D w grach bitewnych jest…

Przeprojektowywanie już istniejących projektów figurek

Z pewnością każdy, kto zbiera swoją armię miał do czynienia z problemem powtarzalności się danych jednostek z strukturze oddziału. Problemy te dotyczą w szczególności wersji metalowych, gdzie istnieje najczęściej od 3 do 4 gotowych wariantów danej figurki. Powoduje to, że wraz z liczebnością danego typu oddziału wzrasta wizualna potrzeba przełamania powtarzalności jednostek weń występujących. Oczywiście jednym ze sposobów na osiągnięcie tego celu jest wykonanie zmian w zakresie malowania lub ustawienia kończyn w modelach plastikowych jak również przyporządkowanie określonych akcesoriów i ich umocowanie do figurek. Co jeżeli chcemy jednak jeszcze bardziej wyróżnić jednostki w oddziale? Np. poprzez zmianę pancerza lub głowy? Z pomocą przychodzi wtedy druk 3D. Jego zastosowanie pozwala na wykonanie nawet bardzo niewielkiego elementu, który następnie użyjemy do ubogacenia naszej kolekcji. Możemy także zaprojektować zupełnie własną figurkę, która ubarwi nasz oddział, a swoją jakością zupełnie nie będzie odbiegać od tych wyprodukowanych masowo, znajdujących się w zestawie producenta.

figurki z druku 3D

Poza tą możliwością kolekcjonerzy i gracze figurkowych gier bitewnych, dzięki technologii druku 3D SLA&DLP mogą także uzyskać…

Odtworzone figurki ze starszych lub trudno dostępnych serii

To szczególnie ważne, w kontekście kolejnych edycji gier bitewnych, które dezaktualizują modele obowiązujące wcześniej. Zaprzestanie ich produkcji lub zmiana zasad ich dotyczących (np. poprzez wymianę podstawek z kwadratowych na okrągłe) powoduje, że kolejne edycje figurek są wycofywane z ogólnego obiegu. To często powoduje, że popyt znacznie przewyższa podać, a rzadsze egzemplarze osiągają zawrotne ceny.


druk 3d cena

W tym aspekcie z pomocą również przychodzi druk 3D. Możliwość odtworzenia trudno dostępnych figurek w jakości odpowiadającej produkcji fabrycznej, bez konieczności ponoszenia znaczących nakładów finansowych (można zamówić nawet jedną sztukę) powoduje, że za relatywnie niewielkie środki możemy stać się posiadaczem duplikatu poszukiwanej przez nas figurki, a dodatkowo przystosować ją właściwie do naszych potrzeb, np. poprzez modyfikację projektu do druku 3D. W ten sposób uzyskujemy idealne połączenie, pomiędzy poszukiwanym egzemplarzem a potencjałem naszych własnych pomysłów.

Druk 3D dla małych producentów gier planszowych lub gier bitewnych

Technologia druku 3D jest idealnym sposobem dla początkujących producentów gier planszowych dla produkcji swoich figurek w niewielkich nakładach. Zanim ta technologia zyskała popularność, producenci byli skazani na wielotysięczne zamówienia swoich produktów, bez gwarancji, że taka ilość znajdzie swoich nabywców. Dzięki wydrukom 3D, każdy projekt można wytworzyć nawet w niewielkich ilościach, co znajduje zastosowanie także na etapie prototypowania swoich pomysłów lub przygotowywania pierwszych zestawów przedprodukcyjnych np. na użytek zbiórek pieniędzy na rozwój projektu na platformie Kickstarter.

Podsumowanie – czy warto wykorzystywać druk 3D do wykonywania figurek do gier bitewnych.

Na podstawie przedstawionych przez nas przykładów zastosowania – z pewnością tak.  Należy przy tym pamiętać, że przedstawione przez nas metody służą do wykorzystania druku 3D na nasz własny użytek, w sytuacji, gdy dostęp do oryginalnych części jest utrudniony lub wręcz niemożliwy. Przypominamy, że podjęcie próby produkcji kopii oryginalnych egzemplarzy może zostać uznane za akt piractwa, który w wielu krajach jest traktowany jako naruszenie zasad licencyjnych i może być karane jako wykroczenie.

#drukżywica #wydruki3D #warhammer #drukarnia3d #figurki #druk3D #Plastcore