top of page
Szukaj
  • lcyran

Druk 3D w motoryzacji


Druk 3D jako innowacyjna technologia pozwala osiągnąć niesamowite efekty. W branży motoryzacyjnej daje możliwość tworzenia prototypów nie tylko elementów wnętrza ale również części mechanicznych. Czy to wszystko? Druk 3D pozwala również tworzyć całe pojazdy!

Drukarnia 3D z odpowiednim zapleczem sprzętowym jest w stanie odtworzyć model samochody w trójwymiarze a następnie wydrukować jego prototyp jeszcze przed uruchomieniem właściwej produkcji. Można się więc spodziewać, że w najbliższych latach drukarki 3D mają szansę wyprzeć obecnie funkcjonujące metody produkcji.

Jak powstają pojazdy z wydruku 3D?

Proces druku podzespołów samochodowych nie odbiega od produkcji innych elementów jakie powstają przez druk 3D. Poznań, Warszawa, Kraków, Gdańsk i każde inne miasto w Polsce posiadające drukarnię 3D nie ma większego znaczenia ponieważ druk 3D przebiega dokładnie w ten sam sposób.

W pierwszej kolejności powstaje tworzony komputerowo model przestrzenny a następnie na jego podstawie drukowany jest prototyp, który musi przejść szereg testów, po zatwierdzeniu uruchamiana zostaje produkcja. Należy zaznaczyć, że obecnie choć nie jest to jeszcze aż tak powszechne to produkcja pojazdów za pomocą druku 3D nie jest już czymś wyjątkowym. Przykładem niech będą silniki, które już teraz na niemal każdej linii produkcyjnej powstają właśnie dzięki pracy drukarek 3D. Cena tego rozwiązania jest oczywiście znacznie niższa niż w przypadku klasycznych, zautomatyzowanych produkcji.


Jakie korzyści otrzymuje branża motoryzacyjna na korzystaniu z druku 3D?

Precyzja, szybkość, niskie koszty, to największe atuty jakie daje wykorzystanie druku 3D w produkcji motoryzacyjnej. Należy zaznaczyć, że jedna drukarka może pracować ze zróżnicowanymi projektami, jeden po drugim bez konieczności ingerencji w jej budowę i konfigurację, co przy tradycyjnej linii produkcyjnej generuje ogromne koszty. Według ekspertów technologia druku 3D w dalszym ciągu jest bardzo mocno rozwijana więc niewykluczone jest wdrożenie jeszcze wydajniejszych i bardziej opłacalnych metod druku w najbliższym czasie.

0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie