top of page
Szukaj
  • lcyran

Druk 3D w budownictwie i przemyśle. Czy wytrzymałość druku 3D pozwala na jego stosowanie?

Coraz częściej mówi się o przemysłowym zastosowaniu druku 3D na znacznie szerszą skalę. Wielokrotnie druk 3D jest dodatkowo wymieniany jako jedna z najbardziej perspektywicznych technologii np. w kontekście przyszłej podróży i kolonizacji Marsa. Czy druk 3D osiągnął już technologiczna dojrzałość, która pozwala na jego swobodne wykorzystywanie w przemyśle i budownictwie? O tym w naszym dzisiejszym artykule.


Druk 3D w budownictwie i przemyśle – obecne zastosowania

Druk 3D od dłuższego czasu znajduje zastosowanie w przemyśle i budownictwie. Współcześnie drukarki 3D już pracują w wielu procesach między innymi prototypowania i zaawansowanego projektowania rozwiązań i produktów, które następnie trafiają do produkcji seryjnej. Wiąże się to z niskim kosztem wykonania druku 3D, jego wysoką elastycznością na zmiany (każda kolejna wersja prototypu powstaje szybko i w niskim koszcie jego wykonania) oraz szeroko rozumianą dostępnością – drukarki 3D potrafią kosztować relatywnie niewiele w stosunku do możliwości jakie oferują.

Przemysł stosuje także drukarki 3D do wytwarzania drobniejszych elementów montażowych oraz wykończeniowych dla swoich produktów docelowych. Dzięki stopniowemu upowszechnianiu się druku 3D ta metoda produkcji drobnych detali zyskuje na popularności tak bardzo, że duże zakłady produkcyjne często poszukują podwykonawców – drukarni 3D takich jak Plastcore, w celu stałej współpracy w obszarze wydruków 3D.

Wydruki 3D w budownictwie i przemyśle – przyszłe wykorzystanie druku 3D

Druk 3D określany jest jako nowoczesna metoda produkcyjna XXI wieku. Stwierdzenie to bierze się przede wszystkim z bardzo przyszłościowego charakteru tej metody wytwarzania przedmiotów. Druk 3D nie wymaga wytwarzania form, ani odlewów. Jest w stanie wytwarzać przedmioty dzięki zasileniu drukarki 3D modelem 3D, który w tym wypadku pełni funkcję „cyfrowej matrycy” z której wykonywany jest druk 3D.

Jednym z przykładów przyszłych zastosowań druku 3D jest…przemysł kosmiczny. Jedna z koncepcji przyszłej kolonizacja Marsa, jest budowa bazy na planecie właśnie dzięki dostarczonym na powierzchnię planety mobilnym drukarkom 3D. Taki przykład zastosowania druku 3D w przyszłości pozwala na myślenie o tej technologii jako przyszłości branży produkcyjnej oraz budowlanej.

Jak wyceniać druk 3D na potrzeby budownictwa i przemysłu?

Wycena druku 3D na potrzeby budownictwa i przemysłu przebiega w bardziej złożony sposób niż w klasycznej wycenie wydruku 3D. Różnice sprowadzają się przede wszystkim do analizy materiałowej z której ma zostać wykonany dany detal do druku 3D. Biorąc pod uwagę potrzeby przemysłu i budownictwa kluczowe wydawać się będą wytrzymałość materiału użytego do druku 3D, a także jakość i precyzja samego wykonania wydruku 3D.

W celu zabezpieczenia tych potrzeb drukarnia 3D, rozpoczynająca świadczenie usług na potrzeby przemysłu i budownictwa powinna zabezpieczyć zarówno dostęp do najwyższej jakości odpornych materiałów, jak również park maszyn w postaci wysokiej jakości drukarek 3D. W ten sposób drukarnia 3D może zabezpieczyć możliwość świadczenia profesjonalnych usług w zakresie druku 3D dla przemysłu.

Podsumowanie – Druk 3D w budownictwie i przemyśle. Czy wytrzymałość druku 3D pozwala na jego stosowanie?

Podsumowując, druk 3D w budownictwie i przemyśle wymaga zastosowania trwalszych materiałów o podwyższonej wytrzymałości. Istotna jest także jakość druku 3D, którą mogą zagwarantować najlepsze obecnie dostępne na rynku drukarki 3D. Jednocześnie sama technologia jest niezwykle atrakcyjna dla wszystkich, poszukujących taniej możliwości prototypowania projektów przemysłowych i budowlanych.

Biorąc pod uwagę powyższe, przy zastosowaniu właściwych surowców, druk 3D może z powodzeniem pełnić funkcję wsparcia przemysłu oraz budownictwa. Istotny jest zarówno wybór trwałych materiałów jak również sposobu wykonywania druku 3D na potrzeby przemysłowe.

#druk3D #drukarnia3dwarszawa #wydruki3D #zaletydruku3d

0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie