top of page
Szukaj
  • lcyran

Druk 3D w budowie motocykli typu custom – cenne wsparcie, czy jedynie fanaberia?

Druk 3D to metoda produkcji stworzona nie tylko do typowych i oczywistych zastosowań. W jednym z poprzednich artykułów pisaliśmy o roli wydruków 3D w tuningu samochodów. Jednak w związku z naszymi niedawnymi zleceniami, postanowiliśmy poruszyć temat motocykli typu custom. Czy druk 3D może być „materiałem” do przeróbek takich motocykli? O tym w naszym dzisiejszym artykule.


Druk 3D a motocykle custom – dlaczego wydruki 3D mogą być przydatne?

Aby nie być gołosłownymi chcielibyśmy Wam zaprezentować naszą ostatnią realizację, nad którą obecnie pracujemy. W naszej pracowni ostatnio zagościł Harley Davidson, który obecnie przechodzi proces cutomizacji w zaprzyjaźnionej firmie Moonshine Motors. Zostaliśmy poproszeni o wsparcie w procesie. Nasze pierwsze przymiarki ilustruje fotografia poniżej:

druk 3d custom motocykl
Motocykl pokazowy firmy Moonshine Motors 

Na już fabrycznie gotowe podstawy przygotowujemy gumowane nakładki z logotypem producenta. Oczywiście prezentowany element jest jeszcze przed post processingiem, jednak niezależnie od tego udało nam się uzyskać gumową powierzchnię, która spełnia swoją funkcję czyli stabilizuje stopę motocyklisty zarówno w wypadku sytuacji, gdy jest sucha, jak również dzięki właściwej fakturze zachowuje swoje właściwości w warunkach deszczowych lub zwiększonej wilgotności.

Postaramy się relacjonować nasze postępy pracy na bieżąco – obserwujcie nas w kanałach społecznościowych, gdzie będziemy wrzucać najnowsze zmiany, jakich dokonujemy w tym motocyklu. Po wstępie skupimy się na przedstawieniu kilku ważnych informacji odnośnie zastosowania druku 3D w procesie budowy takiego motocykla.

Gdzie druk 3D może pomóc w cutomizacji motocykli?

Najważniejszymi miejscami, gdzie wydruku 3D mogą wspomóc customizację motocykli są wszystkie elementy, które mogą zostać wykonane z tworzywa sztucznego, lub gumy a więc części takie jak – osadzenia lamp, rączki, podpory, detale wykończenia, a także większe przedmioty takie jak fragmenty błotników, lub wykończenia baku (przy zastosowaniu materiałów niewrażliwych na substancje chemiczne, jaką jest benzyna).

To otwiera bardzo szerokie możliwości w procesie customizacji motocykli przy pomocy druku 3D. Ta forma produkcji daje pełną swobodę projektantowi, ze względu na specyfikę tej technologii produkcyjnej. Każdy element można wytwarzać indywidualnie, bez konieczności ponoszenia nakładów potrzebnych do klasycznego uruchomienia produkcji. Dzięki temu wytwarzanie zindywidualizowanych części, które pełnią często kluczową rolę w wizualnej wizji motocykla jest pozbawione ryzyka finansowego, a także umożliwia szybką weryfikację efektów.

Zalety druku 3D w procesie customizacji motocykla

Pomijając oczywiste zalety jakim jest prostota produkcji i niska cena druku 3D w kontekście produkcji części motocyklowych, istotną zaletą jest duża swoboda w zakresie wyboru materiału, z którego finalnie będzie wykonany wydruk 3D. Poza typowymi tworzywami sztucznymi takimi jak Polimer czy ABS, drukarki 3D oferują również możliwość wydruku części drewnianych, a także gumowych (czego przykład zaprezentowaliśmy w pierwszym akapicie naszego wpisu).

Ten komfort powoduje, że w procesie customizacji motocykli można wykorzystać druk 3D do wielu zastosowań i elementów, dzięki swobodzie wyboru materiału, z którego ma być wykonana część.

Koszty wykorzystania druku 3D w motocyklach typu custom

W przeciwieństwie do klasycznych metod produkcyjnych – druk 3D posiada atut znacząco niższej ceny za pojedynczy druk 3D. W wypadku użycia tej technologii nie wymagane jest posiadanie fizycznej formy produkcyjnej, a jedynie modelu 3D, który będzie stanowił cyfrową matrycę dla drukarki 3D. Ułatwia to znacząco sam proces przygotowań do wytworzenia części, a dodatkowo obniża jego koszty ograniczając je praktycznie do wyłącznie wykonanego modelu 3D.

W związku z powyższym koszty wykonania części do custmizacji motocykla są wielokrotnie niższe, niż w sytuacji zastosowania tradycyjnych metod wytwórczych. Powoduje to, że  projektanci mogą popuścić wodze wyobraźni i eksperymentować z wyglądem poszczególnych elementów, wytwarzając kilka wariantów i dobierając ten, który kompozycyjnie pasuje najlepiej w świecie rzeczywistym.

Podsumowanie – customizacja motocykli a druk 3D – czy warto?

Podsumowując, druk 3D jest idealną techniką produkcji w procesie wytwarzania elementów do customizacji motocykli. Oferuje niski koszt wykonania, wysoką dokładność przy zastosowaniu odpowiedniej drukarki 3D oraz jej parametrów, a także pełną swobodę produkcyjną. Wydruki 3D wspomagają nie tylko sam proces projektowania, ale także dzięki możliwości wytworzenia szybkich prototypów pozwalają na szybkie korekty elementów już w procesie wykonywania pełnego set upu motocykla.


druk 3d cena

Zapraszamy serdecznie do przedstawiania Państwa projektów customizacji motocykli, a także wszystkich tych, którzy trudnią się modyfikacjami motocykli na co dzień. Druk 3D otwiera przed Państwem nieskończone możliwości w zakresie wykonywania niestandardowych projektów customizacji motocykli. Prosimy o kontakt z nami w celu oceny możliwości wykonania państwa elementów motocykli z druku 3D.

#druk3Ddlamotoryzacji #drukarnia3dwarszawa #druk3Dcena #projektowaniedodruku3D #druk3D #Plastcore

0 komentarzy