top of page
Szukaj
  • lcyran

Druk 3D receptą na optymalizację kosztów w czasach kryzysu?

Ostatnio na naszym blogu dużo piszemy na temat możliwości wygenerowania oszczędności w swoich projektach, dzięki zastosowaniu technologii druku 3D. Obecnie wszyscy pośrednio lub bezpośrednio borykamy się z problemami związanymi z rozszerzającą się pandemią koronawirusa (COVID-19). Skutkiem tego, będzie najprawdopodobniej kryzys gospodarczy, który na ten moment będzie miał nieznaną skalę. Czy druk 3D jako ekonomiczna metoda produkcji przedmiotów może być receptą na poprawę sytuacji przedsiębiorców w okresie gorszej kondycji gospodarki? O tym w naszym dzisiejszym artykule. Zapraszamy do lektury!Druk 3D w czasach kryzysu gospodarczego – jak go wykorzystać?

Wykorzystanie druku 3D w czasach kryzysu gospodarczego może mieć podłoże zarówno ekonomiczne jak i innowacyjne. Każdy kryzys gospodarczy rodzi w sobie nowe projekty i innowacje, które są chętnie poszukiwane ze względu na rynkowe oczekiwania optymalizacji kosztów i dostarczania rozwiązań, które będą stanowiły alternatywę dla dotychczas stosowanych technik. Druk 3D jako tania metoda do generowania innowacji idealnie nadaje się do wypełnienia tych właśnie potrzeb.

Dzięki niskiemu kosztowi jednostkowemu wykonania np. prototypu nowego projektu, druk 3D to idealna metoda produkcyjna na kryzys gospodarczy. Aby móc sprawdzić swoją tezę lub projekt nie musimy ponosić nakładów na uruchomienie produkcji w ogólnym rozumieniu tego słowa. Wystarczy, przygotować model 3D, który będzie spełniał wymogi wydruku 3D (między innymi będzie zapisany w formacie STL), a następnie skierować zapytanie do wykwalifikowanej drukarni 3D, która będzie w stanie odpowiednio wycenić wykonanie druku 3D danego prototypu.

Ekonomiczne zalety druku 3D

Podstawową zaletą, którą posiada druk 3D w kontekście ekonomicznym jest brak kosztów związanych z uruchomieniem produkcji danego przedmiotu. Wszystkie koszty, które musimy ponieść bezpośrednio dotyczą konkretnych „produkcyjnych” egzemplarzy przedmiotów w postaci wydruków 3D. Nie istnieją żadne koszty, związane z uruchomieniem produkcji druku 3D, nie potrzebna jest produkcja form do druku 3D ani innych elementów przygotowawczych, które są wymagane do produkcji poprzez wydruk 3D.

Dodatkowo wydruki 3D od strony ekonomicznej to najmniejszy koszt per sztuka wydruku 3D w stosunku do jednostkowego kosztu produkcji metodą klasyczną. W klasycznych metodach wytwórczych koszt pojedynczego egzemplarza jest silnie skorelowany z liczbą sztuk zaplanowanych do produkcji. W wypadku druku 3D ta korelacja nie jest tak silna i koszt nie wacha się tak wykładniczo jak w wypadku klasycznych sposobów wytwarzania przedmiotów.

Dlaczego warto zastanowić się nad wykorzystaniem druku 3D w czasach kryzysu?

W czasach braku koniunktury gospodarczej w cenie coraz bardziej znajdą się nowe koncepcje, które oparte na optymalnym wykonaniu i szerokim zastosowaniu mogą znaleźć szeroki rynek odbiorców. Druk 3D w kontekście stworzenia nowych koncepcji produktów może być szczególnie przydatny ze względu na brak ryzyka związany z kosztami, zwykle przypisanymi do produktów wykonywanych w trybie klasycznej masowej produkcji.

Jednocześnie wysoka elastyczność druku 3D powoduje, że możemy przy jego pomocy wykonać praktycznie każdy obiekt, który może następnie być testowany i sprawdzany, bez ryzyka angażowania znaczących środków finansowych w takie projekty.

Podsumowanie – Druk 3D receptą na optymalizację kosztów w czasach kryzysu?

Podsumowując, druk 3D jest idealną receptą na optymalizację kosztów w czasach kryzysu gospodarczego. Jego wysoka elastyczność, oraz brak kosztów dodatkowych powoduje, że w czasie, gdzie każda złotówka jest oglądana z każdej strony przez przedsiębiorców jest idealnym rozwiązaniem. Zachęcamy do kontaktu z naszą drukarnią 3D w sprawie nowych koncepcji i projektów, przy których można skorzystać z technologii druku 3D.

#drukarnia3dwarszawa #model3D #zaletydruku3d #druk3Dcena #projektowaniedodruku3D #koronawirus #Plastcore

0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie