top of page
Szukaj
  • lcyran

Druk 3D – jak długo należy czekać na wydruk 3D w profesjonalnej drukarni 3D?

Często podczas wycen druku 3D spotykamy się z pytaniem o orientacyjny termin wydruku 3D. Czas jaki jest potrzebny na wykonanie zlecenia w zakresie druku 3D jest nieliniowy – co oznacza, że dla podobnych detali może być różny. W dzisiejszym artykule postaramy się wyjaśnić jak długo należy czekać na wydruk 3D w profesjonalnej drukarni 3D. Zapraszamy do lektury!


Czas oczekiwania na wydruk 3D – wycena druku 3D

Pierwszym etapem, pozwalającym w przybliżeniu poznać czas, który przyjdzie nam poświęcić na oczekiwanie na druk 3D, jest wycena samego projektu. Kompetentna drukarnia 3D zada nam wiele pytań dotyczących szczegółów naszego projektu i na tej podstawie wykona wstępną wycenę druku 3D. Udzielenie możliwie pełnej informacji dotyczącej projektu do druku 3D i jego możliwości wykonania spowoduje, że czas oczekiwania na druk 3D będzie niższy, a informacja na temat tego parametru dużo bardziej precyzyjna.

Wybór technologii do druku 3D – ma wpływ na czas trwania wydruku 3D

Sama wycena druku 3D jest często elementem, który już rozwiewa większość wątpliwości dotyczących wyceny druku 3D. Co jednak zrobić w sytuacji, gdy mamy dylemat dotyczący wyboru technologii druku 3D, ze względu na dostępność kilku rozwiązań tego samego problemu? Drukarnie 3D często informują na temat plusów i minusów druku np. w technologii FDM. Często Klient, nie będący ekspertem w dziedzinie technologii druku 3D musi polegać na profesjonalnej opinii specjalisty z którym realizuje projekt wyceny druku 3D.

Biorąc pod uwagę czas oczekiwania na druk 3D, należy przyjąć zasadę. Im większa precyzja wykonania danego wydruku 3D, tym dłuższy będzie czas oczekiwania na finalny projekt. Należy to wziąć pod uwagę analizując różnicę pomiędzy poszczególnymi technologiami druku 3D.

Kolejkowanie druku 3D – kiedy w ciągu roku czas oczekiwania na druk 3D może się wydłużyć?

Druk 3D jak każda inna metodologia produkcyjna podlega wpływowi kalendarza na obciążenie zleceniami. Drukarnie 3D jako podmioty stosunkowo od niedawna działające na polskim rynku często dopiero uczą się swojego kalendarza produkcji. Klasycznie jednym z najbardziej obciążających czasowo okresów w roku jest IV kwartał, gdzie wiele firm generuje zamówienia prezentowe, a także planuje produkcję na kolejny rok. To również ważny moment dla wszystkich, którzy chcą jeszcze zmieścić koszty projektów w zamykającym się roku fiskalnym.

Warto to wziąć pod uwagę również w kontekście planów dotyczących własnych projektów. Jeżeli wiemy, że nasz projekt należy do tych bardziej skomplikowanych to planowanie go w określonym terminie w ciągu roku może mieć wpływ na czas wykonania druku 3D przez drukarnię 3D. To krytyczne szczególnie dla projektów, których czas wykonania może być długi.

Szczegółowość lub seria wydruku 3D – czy ma wpływ na czas wykonania zlecenia wydruku 3D?

To kolejny bardzo ważny czynnik determinujący czas wykonania druku 3D. Im bardziej precyzyjne wymagania względem druku 3D, tym czas wydruku 3D wydłuży się. Wynika to z charakterystyki mechanicznej drukarki 3D. Uzyskanie wysokiej dokładności druku 3D wymaga wolniejszej pracy głowicy drukarki 3D, co determinuje dłuższy czas wykonania samego druku 3D. Jednocześnie drukarnie 3D, które planują długoterminowo zajętość swoich drukarek 3D muszą wziąć pod uwagę w wypadku takich zleceń czas potrzebny na przykład na ponowny wydruk 3D w sytuacji niespełnienia wymagań co do szczegółowości druku 3D.


druk 3d cena

Taka sama kwestia dotyczy druku 3D seryjnego, gdzie potrzeba jest większa liczba egzemplarzy danego detalu. W zależności od specyfiki danego obiektu, drukarnia 3D musi dobrać odpowiedni park maszynowy do realizacji takiego zlecenia. W sytuacji obiektów standardowej wielkości, istnieje prawdopodobieństwo, że zlecenie na druk 3D seryjny da się zrealizować wieloma drukarkami o standardowych parametrach. W momencie, gdy Klient potrzebuje wykonać druk 3D wielkogabarytowy w formie serii czas druku 3D może się wydłużyć na przykład ze względu na skromniejsze zaplecze parku maszynowego – drukarki 3D wielkogabarytowe są droższe i dużo rzadziej spotykane w drukarniach 3D.

Podsumowanie – jak długo należy czekać na wydruk 3D w profesjonalnej drukarni 3D?

Podsumowując, czas oczekiwania na wydruk 3D w profesjonalnej drukarni 3D może być zależny od wielu czynników. Z pewnością jednym z kluczowych jest właściwie wykonana wycena druku 3D z uwzględnieniem wszystkich czynników produkcyjnych, takich jak trwałość druku 3D, a także jego odporność na potencjalne uszkodzenia mechaniczne. Nie bez znaczenia będzie również materiał z którego będziemy wykonywać druk 3D, a także liczba egzemplarzy, która ma zostać wytworzona.

Na koniec nie wolno zapominać o takich kwestiach jak obciążenie zleceniami danej drukarni 3D w określonej fazie roku kalendarzowego. Jednocześnie należy wziąć pod uwagę, że gdy nasze zlecenie jest pilne i komunikujemy to drukarni 3D, która w danym momencie pracuje pod obciążeniem dużej liczby projektów istnieje ryzyko, że nie będzie w stanie zrealizować naszego wydruku 3D na czas. W takiej sytuacji należy sobie odpowiedzieć na pytanie czy warto jest złożyć zapytanie w innej drukarni 3D dotyczące naszego projektu.

#drukarnia3dwarszawa #wydruki3D #drukarnia3d #druk3Dcena #projektowaniedodruku3D #Plastcore

0 komentarzy