top of page
Szukaj
  • lcyran

Druk 3D – dlaczego możliwe jest opłacalne wytworzenie jednej sztuki wydruku 3D?

Ostatnio wiele piszemy na temat produkcji seryjnej przy pomocy druku 3D. Jednak musimy także zaznaczyć, że druk 3D jest stworzony także dla osób i firm, które poszukują możliwości wytworzenia pojedynczego elementu lub kompletnego przedmiotu bez poniesienia znaczących nakładów na uruchamianie całego procesu produkcyjnego. W dzisiejszym artykule postaramy skoncentrować się na właśnie tych osobach i przedstawimy argumenty wyjaśniające dlaczego druk 3D pojedynczego przedmiotu może być opłacalny.


Druk 3D jednej sztuki przedmiotu – czy to możliwe?

Prosta odpowiedź brzmi – jak najbardziej! Właśnie takie okoliczności były jedną z podstaw stworzenia technologii wydruku 3D – uzyskanie możliwości wytwarzana przedmiotów bez konieczności ponoszenia nakładów finansowych na produkcję kosztownej formy, ale także gigantyczna oszczędność czasu, ze względu na wykluczenie tego etapu powstawania przedmiotu. W wypadku druku 3D nie istnieje pojęcie „opłacalności opartej o wielkość nakładu”. Brak liniowości wyceny druku 3D w oparciu o zwiększanie nakładu druku 3D praktycznie nie występuje w odniesieniu do nakładu – cena pojedynczej sztuki druku 3D jest praktycznie taka sama.

W związku z powyższym druk 3D pojedynczej sztuki przedmiotu jest jak najbardziej możliwe. Druk 3D jako technologia pozwala na wykonywanie takich projektów, bez ponoszenia większych nakładów kosztowych. Jednocześnie jest to najlepsza metoda np. do wykonywania prototypów, które później zostaną skierowane do masowej produkcji – to najtańszy sposób na sprawdzenie swoich hipotez.

Dlaczego cena druku 3D jest o wiele niższa w stosunku do innych metod produkcji?

Aby móc rzetelnie odpowiedzieć na to pytanie, należy spojrzeć na typowy sposób produkcji przedmiotów w klasycznych metodologiach. Aby wykonać przestrzenny obiekt, najczęściej należy przede wszystkim wykonać jego formę, której wypełnienie np. poprzez wtrysk materiału budulcowego, będzie stanowiło sposób na wykonanie określonego przedmiotu. Ta metodologia, jest używana i udoskonalana od bardzo długiego czasu i ma wiele różnych odmian (np. formowanie próżniowe, które polega na nałożeniu gorącego tworzywa na formę, a następnie odessanie powietrza z przestrzeni pomiędzy materiałem a formą, w celu uzyskania odwzorowania kształtu formy przy pomocy tworzywa). Posiada jednak jedną, zasadniczą wadę – konieczność wykonania kosztownej formy.

Druk 3D również opiera się na pomyśle formy, niemniej różnica polega na tym, że jest ona…cyfrowa. Druk 3D jako wzór wykorzystuje model trójwymiarowy wykonany w oprogramowaniu do tworzenia modeli 3D. Przy zachowaniu jedynie kilku istotnych zasad związanych ze specyfiką druku 3D model 3D staje się cyfrową matrycą naszego przedmiotu. Jeżeli nie mamy kompetencji pozwalających na swobodną pracę z takim programem, w Internecie znajduje się duża liczba stron z już gotowymi modelami 3D do druku 3D, lub możemy wykonanie zlecić grafikowi 3D – koszt takiej usługi potrafi być wielokrotnie tańszy niż stworzenie fizycznej matrycy.

Gdzie wykonać jedną sztukę druku 3D? Czy można zlecić pojedynczy przedmiot drukarni 3D?

Wielokrotnie spotykamy się ze zdziwieniem naszych Klientów, którzy pytając o pojedynczy wydruk 3D otrzymują kompleksową wycenę. Stereotypowe myślenie na temat drukarni 3D, mówi o produkcji wyłącznie seryjnej przedmiotów, z pominięciem projektów indywidualnych. Nic bardziej mylnego. Drukarnia 3D taka jak Plastcore przyjmie zlecenie na pojedynczy wydruk 3D, ze względu na fakt, iż nie wiąże się on z koniecznością ponoszenia kosztów na uruchomienie produkcji. Często drukarnie 3D optymalizują czas pracy drukarek 3D właśnie poprzez wykonywanie mniejszych wydruków 3D pomiędzy zleceniami na produkcję seryjną. Warto wykorzystać tą okazję.

Poza powyższym argumentem, równie istotne jest bezpieczeństwo jakości, której wymaga Klient. Profesjonalna drukarnia 3D oferuje poza samym parkiem maszyn, również doświadczenie w procesie wykonywania różnych obiektów. Dzięki temu, decydując się na zlecenie wydruku 3D w drukarni 3D kupujemy nie tylko czas drukarki 3D, ale także fachową opiekę specjalisty, który doradzi nam w wielu sprawach związanych z drukiem 3D.

Podsumowanie – dlaczego druk 3D jest techniką posiadającą wysoką opłacalność w stosunku do innych metod produkcyjnych?

Podsumowując druk 3D jest idealną metodą produkcji, dla wszystkich, którzy poszukują możliwości stworzenia pojedynczego obiektu, przy pomocy drukarki 3D. Brak kosztów powiązanych z uruchomieniem produkcji, krótki czas samego wydruku, a także praca na podstawie tzw. cyfrowej matrycy – czyli trójwymiarowym modelu, wykonanym przy pomocy oprogramowania komputerowego – to najważniejsze czynniki wskazujące w tym przypadku na wybór druku 3D.


druk 3d cena

Aby móc poznać cenę pojedynczego druku 3D serdecznie zapraszamy do kontaktu z przedstawicielami drukarni 3D Plastcore. Jednym z filarów naszej działalności jest obsługa indywidualnych druków 3D w pojedynczych sztukach. Mając do dyspozycji szeroki park maszynowy w postaci drukarek 3D jesteśmy w stanie spełnić każde oczekiwanie w zakresie druku 3D pojedynczej sztuki przedmiotu. Jednocześnie gwarantujemy szybką i rzetelną wycenę oraz fachowe doradztwo w zakresie wyboru techniki druku 3D dla danego typu obiektu.

#drukarnia3dwarszawa #zaletydruku3d #drukarnia3d #druk3Dcena #druk3D

0 komentarzy