top of page
Szukaj
  • lcyran

Druk 3D dla reklamy i marketingu – przyszłość w projektowaniu elementów fizycznych kampanii reklamow

W kolejnym wpisie poruszymy kolejne, biznesowe zastosowanie druku 3D. Tym razem opowiemy o zastosowaniu druku 3D do celów reklamowo – promocyjnych. Dla kogo i w jaki sposób możemy zastosować wydruk 3D w działaniach marketingowych i czy jakość wykonania tych obiektów dorównuje standardowej metodzie pozyskiwania produktów tego rodzaju? O tym w dalszej części artykułu.


Druk 3D w zastosowaniach reklamowych – spojrzenie ogólne?

W drugiej dekadzie dwudziestego pierwszego wieku pojęcie związane z klasyczną metodologią prowadzenia kampanii marketingowych przeszło znaczącą ewolucję. Większość podejmowanych przez agencje kreatywne lub działy marketingu i reklamy działań, udaje się mierzyć wskaźnikami liczbowymi, a współczesny świat kreatywnych kampanii komunikacyjnych wymaga maksymalizacji zysków z prowadzonych działań rozumianych jako dotarcie, zasięg lub generowane leady (zapytania) przy jednocześnie ścisłej kontroli i dyscyplinie kosztowej.

O ile w działaniach stricte online łatwo jest przewidzieć większość kosztów kreacyjnych (gdyż są one wprost proporcjonalne do czasu pracy poszczególnych specjalistów, składających proces) o tyle w kampaniach offline, a w szczególności tych kreatywnych łatwo jest utracić kontrolę nad ponoszonymi kosztami. Z pomocą w obszarze produkcji różnego rodzaju ekspozycji lub przestrzennych elementów kreatywnych przychodzi druk 3D jako efektywna forma wytwarzania obiektów wysokiej jakości, a jednocześnie efektywnych kosztowo i pozbawionych ograniczeń w postaci konieczności wykonania produkcji wielkoseryjnej.

Wydruki 3D szansą dla mniejszych agencji reklamowych i kreatywnych w prototypowaniu koncepcji

Wszyscy doskonale zdajemy sobie sprawę, że tak jak w każdej branży różnica pomiędzy mniejszymi i większymi podmiotami jest wprost proporcjonalna do budżetów Klientów. Tak samo jest w wypadku branży agencji marketingowych. Mniejsze agencje, nie są w stanie budować swoich kampanii w oparciu o wielotysięczne budżety, a co za tym idzie muszą o wiele rozważniej nimi dysponować i perspektywę każdej wydawanej złotówki analizować w odpowiedni sposób. Każda optymalizacja kosztów w takiej sytuacji jest szansą na lepszą optymalizację budżetu vs. oczekiwany efekt po stronie Klienta.

Obiekty, wykorzystywane w kampaniach marketingowych, wykonane jako wydruk 3D mogą wspomóc właśnie tego typu podmioty. Weźmy na przykład efektowe figury humanoidalne, naturalnej wielkości. Stosuje się je powszechnie jako element przyciągający uwagę konsumentów na przykład podczas premiery gier komputerowych (najczęściej taką figurą jest główny bohater produkcji, lub inna znana postać) w marketach elektronicznych. Przygotowanie formy i masowa produkcja takiego obiektu, to z pewnością wielotysięczne kwoty. Drugą kwestią, jest możliwość wykonania tego typu figur w Polsce.

Z pomocą przychodzi tutaj drukarnia 3D. W jednym z naszych poprzednich wpisów, pisaliśmy na temat dużych drukarek 3D. Urządzenia te są w stanie wytwarzać spore komponenty na przykład takich figur, po to by następnie łączyć je w pełny obiekt. Umiejętne zaplanowanie modelu 3D spowoduje także, że poziom detalu będzie praktycznie na poziomie oryginału z gry komputerowej. Dla mniejszych agencji obsługujących np. wyłącznie lokalne rynki – jest to okazja do wyróżnienia się w kreatywnym podejściu do swoich kampanii, przy relatywnie niższym budżecie niż przy standardowej produkcji takich akcesoriów.

POS z drukarki 3D – szansa dla kreacji trade marketingowych?

Kolejnym, ciekawą dziedziną marketingu, pozwalającego na zastosowanie druku 3D są kampanie POS (Point o Sale – tak zwany marketing w miejscu sprzedaży) np. w sklepach wielkopowierzchniowych. Producenci i agencje często prześcigają się w coraz kreatywniejszych koncepcjach, na przyciągnięcie uwagi Klientów na swoje produkty – które przecież łatwo giną w zgiełku sklepowych półek. A w ich realizacji często przychodzi z pomocą właśnie technologia druku 3D. Technika ta poza możliwością wytworzenia pojedynczych egzemplarzy daje jeszcze jedną, interesującą szansę.

druk 3d reklama

Każda agencja zajmująca się kampaniami marketingowymi typu POS, zdaje sobie sprawę jak ważne jest poprawne przygotowanie kampanii, gdyż produkcja wszystkich elementów w sposób zwielokrotniony, to niejednokrotnie olbrzymie koszty. Druk 3D umożliwia, dzięki możliwościom produkcji małoseryjnej – wytworzenie pojedynczych prototypowych sztuk elementów kreacji trade marketingowych i przetestowanie ich np. w pojedynczej placówce handlowej, lub na grupie focusowej. To podejście powoduje, że ograniczane jest ryzyko zastosowania błędnych pomysłów lub założeń w produkcji masowej. Wydruki 3D z powodzeniem można zastosować w roli prototypów, a po ich akceptacji również jako wzorniki do produkcji masowej.

Podsumowanie – czy druk 3D to szansa na budowę przewagi konkurencyjnej w obszarze marketingu?

Podsumowując, druk 3D stanowi furtkę do budowy wielu przewag konkurencyjnych. W szczególności dotyczy to mniejszych agencji reklamowych i kreatywnych, które nie otrzymują wysokich budżetów, przeznaczonych na realizację kreacji, a jednocześnie potrzebują sprawdzić gotowe produkty przed ich wdrożeniem do klasycznych kampanii typu POS i trade – marketingowych. Elastyczność technologii wydruku 3D powoduje, że dużo łatwiej jest prototypować i następnie wykonywać pojedyncze sztuki praktycznie gotowych elementów.

Dodatkowym atutem zastosowania druku 3D w marketingu jest możliwość produkcji unikatowych projektów, które jednostkowo mogą służyć przy wielu realizacjach, a jednocześnie nie generują olbrzymich kosztów związanych z wykonywaniem form i konieczności wykonania tych samych przygotowań, co w wypadku produkcji wielkoseryjnej. To ogromny atut w sytuacji wystąpienia potrzeb wykonywania jednorazowych i pojedynczych sztuk kreacji, które często występują np. w różnego rodzaju kampaniach niestandardowych. Druk 3D wydaje się w tym obszarze idealnym wyborem wspierającym tego typu procesy.

#drukarnia3dwarszawa #druk3ddlareklamy #prototypowanie #drukarnia3d #reklamaimarketing #druk3D

0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie