top of page
Szukaj
  • lcyran

Druk 3D dla motoryzacji – szansa na ocalenie klasyków oraz finezyjny tuning

Druk 3D, poza opisywanym w poprzednim artykule na naszym blogu zastosowaniu w przemyśle, ma też wiele innych zastosowań. Jednym z nich jest wykorzystanie wydruków 3D w motoryzacji. W dzisiejszym wpisie zaprezentujemy kilka przykładów, które pokażą, że druk 3D dla motoryzacji ma bardzo szerokie zastosowanie.


Druk 3D w motoryzacji – szanse i przewagi wydruku 3D

Większość z nas korzysta z samochodu jako codziennego środka transportu. Nie zdajemy sobie sprawy, że (lub często nie myślimy o tym) samochód składa się z tysięcy elementów, które stanowi integralną całość. Wielu producentów samochodów rozpoczęło eksperymenty w zakresie wykorzystania druku 3D, już kilka lat temu. Z tej metodologii w kontekście szybkiego prototypowania elementów auta korzystają już szeroko tak duże koncerny jak Ford, czy grupa VAG.

Z kolei w Chinach zauważalne są pierwsze udane próby w zakresie druku 3D pełnych konstrukcji. Firma Sanya Sihai wyprodukowała w pełni elektryczny samochód w półtora miesiąca wykorzystując wyłącznie elementy drukowane przy pomocy drukarki 3D. Dzięki tej technologii skracają się również czasy wprowadzania na rynek nowych modeli samochodów. Główną przyczyną tego trendu jest właśnie stosowanie wydruku 3D jako metodologii szybkiego prototypowania elementów konstrukcyjnych oraz wyposażenia wnętrza samochodów.

W związku z powyższymi trendami, poniżej przedstawiamy 3 sposoby na wykorzystanie druku 3D w motoryzacji.

Odnawianie klasycznych modeli samochodów przy pomocy druku 3D

Druk 3D może być doskonałą metodą na pozyskanie części do klasycznych samochodów. Często takie unikatowe pojazdy są problematyczne dla ich właścicieli ze względu na brak dostępności elementów nadwozia, lub części mechanicznych. Producenci już dawno zaprzestali produkcji tych części, a właściciele chcą nadal spełniać marzenia o funkcjonalnych, klasycznych samochodach przemierzających nasze drogi. Z pomocą przychodzi druk 3D. Dzięki tej technologii istnieje możliwość „odzyskania” brakujących elementów w drodze tzw. Odwróconej inżynierii.


druk 3d cena

Wybrana część, może zostać odtworzona przy pomocy oprogramowania 3D, a następnie jej duplikat drukuje się przy pomocy drukarki 3D. Ta metoda wymaga posiadania pojedynczego egzemplarza danej części, która następnie może zostać zmultiplikowana.

Innym sposobem jest odtworzenie danej części na podstawie planów oraz materiału zdjęciowego. Ta metodologia wymaga jednak wykorzystania doświadczonego projektanta modeli 3D, który będzie potrafił odtworzyć część jedynie na podstawie dokumentacji zdjęciowej i projektowej. Jest to wyzwanie, szczególnie trudne w sytuacji niekompletnej dokumentacji, jednakże całkowicie wykonalne.

Kolejnym przykładem zastosowania druku 3D w motoryzacji jest

Produkcja małoseryjna części do rzadkich modeli samochodów

To kolejne, ciekawe zastosowanie technologii druku 3D w motoryzacji. Coraz częściej w Polsce widoczne jest zjawisko sprowadzania (w szczególności ze Stanów Zjednoczonych) rzadkich modeli samochodów, które np. nigdy nie były oficjalnie sprzedawane w polskiej sieci dealerskiej. Pojawia się tu problem nie tylko dostępności części zamiennych, ale także nietypowych rozwiązań, które często uniemożliwiają pozyskanie takich elementów na przykład od rozbitego egzemplarza tego samego typu. Ze względu na fakt, że często takie auta są stosunkowo nowe, a nietypowe modele samochodów posiadają swoje grupy pasjonatów to pozyskanie modeli 3D takich części lub bogatej dokumentacji zdjęciowej jest znacznie prostsze niż w przypadku starych samochodów.

W tej sytuacji druk 3D jest również bardzo trafnym rozwiązaniem. Mając do dyspozycji kompletną dokumentację, wykonanie wydruku 3D określonej części staje się proste, a często jej multiplikacja umożliwia wykorzystanie tej pracy wielokrotnie.

Przykładem takiego rozwiązania jest tak zwany „długi spoiler” do Seata Leon Cupra III. Fabrycznie element ten jest nienaturalnie drogi w stosunku do samego przedmiotu, plus wymaga obróbki i lakierowania. Wykonanie tej części w formie wydruku 3D obniża koszt samej części o ponad połowę przy zachowaniu identycznej jakości wykonania w stosunku do oryginalnego elementu.

Ponadto istnieje możliwość odtworzenia dowolnej części np. wykorzystując do tego celu element wcześniej uszkodzony. Klient wysyła uszkodzony element do Plastcore, ten następnie jest projektowany. Potem przy pomocy programu 3D odtwarzany jest jego stan fabryczny, by potem móc wydrukować na drukarce 3D duplikat takiej części.

Ostatnim przykładem, nawiązującym do powyższego przypadku jest

Projektowanie i wykonywanie części tuningowych przy pomocy druku 3D

Części do modyfikacji samochodów są jedną z dziedzin, w której druk 3D  posiada wysoki potencjał. Własne projekty modyfikacji w zakresie tuningu wizualnego są w zasięgu ręki właśnie, dzięki możliwością, którą oferuje druk 3D. Wykonanie projektu w programie 3D pozwala na druk dowolnego kształtu i obiektu. Dodatkowo w drukarni 3D Plastcore dysponujemy sprzętem, który jest w stanie wydrukować obiekty o rozmiarze przekraczającym jeden metr sześcienny.

Umożliwia to wykonanie nawet dużych części tuningowych (takich jak spoilery, progi czy wloty powietrza) bez konieczności wielokrotnego łączenia elementów przy pomocy kleju – co czyni te elementy wielokrotnie trwalszymi niż te np. wykonane z żywicy epoksydowej (najpopularniejsze obecnie tworzywo do wykonywania części tego typu)

Podsumowanie

Jak wykazaliśmy powyżej druk 3D pozwala na wykorzystanie go w wielu obszarach powiązanych z motoryzacją. Zarówno na poziomie prototypowania elementów jak i produkcji małoseryjnej – użytkownik indywidualny jak i odbiorcy biznesowi uzyskują dzięki temu możliwość produkcji części i elementów wykończeniowych które mogą znaleźć zastosowanie w każdym samochodzie.

#druk3Ddlamotoryzacji #drukarnia3dwarszawa #wydruki3D #prototypowanie #drukarnia3d #druk3D #Plastcore

0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie