top of page
Szukaj
  • lcyran

Druk 3D dla mody – jak połączyć awangardowe wzory z dbałością o środowisko

Elementy stylizacji drukowane w technologii druku 3D – być może brzmi to dla ciebie egzotycznie i trudno jest Ci sobie wyobrazić, że z pomocą tej techniki można zaprojektować swój upragniony element kreacji. Czy druk 3D jest rewolucją w dziedzinie tworzenia produktów modowych, czy jedynie ciekawostką, która jak każda moda szybko przemija? Tego dowiesz się z naszego dzisiejszego artykułu


Z tego artykułu, o druku 3D w modzie dowiesz się:

  1. Dlaczego elementy stylizacji modowej, dzięki drukowi 3D mogą być ekologiczne

  2. Jak powstają takie produkty  i jak można je spersonalizować?

  3. O czym należy pamiętać, korzystając z takich elementów?

Ekologiczne torby na zakupy, ekotorba wielokrotnego użytku, odzież przyjazna środowisku – to pojęcia, które w ostatnich latach zdobywają coraz większą popularność. Od wielkich sieci handlowych po małe rodzinne dyskonty – dziś wszyscy chcą być eko i głośno mówią o tym, że używają odzieży przyjaznej środowisku. Z jakim skutkiem – to temat na oddzielny artykuł. Większość zapytana o to, czy chciałaby, aby to co nosimy i wykorzystujemy na co dzień było przyjazne środowisku, z pewnością odpowie, że tak. Druk 3D w tym kontekście jest interesującym sposobem na stworzenie pięknych dodatków, które na dodatek są ekologiczne.

Druk 3D – pomoże wyróżnić się w codziennej szarości ulicy

Czy myśląc „odzież ekologiczna” nie masz przed oczami obrazu nieco spranej już torby z materiału, luźno zwisającej z ramienia co drugiej mijanej na ulicy dziewczyny? No właśnie. Kolorowe ciuchy z nadrukiem, plecaki ze śmieszną grafiką, płócienna torebka na lunch – znamy to doskonale, ale równocześnie zdajemy sobie sprawę z tego, że… to już było. Poza tym coraz częściej słychać sygnały, że produkty bawełniane bardziej szkodzą środowisku naturalnemu niż te foliowe (głównie z uwagi na proces uprawy i produkcji, który pochłania mnóstwo energii).Dzięki technologii druku 3D można stworzyć wiele dodatków stylizacyjnych przy założeniu pełnej dbałości o estetykę i najmniejszy szczegół. Technologia druku 3D pozwala także, na niezwykłą dokładność w odwzorowaniu detali.


druk 3d cena

Każda kobieta wie, że moda to nie tylko piękne i praktyczne akcesoria, dzięki którym mogą wyróżnić się z tłumu i pokazać niecodzienną stylizację.  Druk 3D umożliwia tworzenie także naprawdę dużych i skomplikowanych kształtów, które mogą tworzyć takie elementy jak – damskie torebki, biżuterię czy nawet zdobione klamerki pasków czy butów. Dzięki tym możliwościom, stworzenie zaledwie kilku dodatków odzieżowych powoduje, że codzienna stylizacja wykonana przy pomocy wydruków 3D staje się zupełnie niepowtarzalna, ze względu właśnie na zastosowanie technologii druku 3D.

Odpowiedzmy na najważniejsze pytania dotyczące produkcji, wyglądu i jakości dodatków wykonanych przy pomocy druku 3D

Dlaczego elementy codziennej stylizacji wykonane przy pomocy druku 3D są ekologiczne?

Drukowane przez drukarkę 3D elementy mody są drukowane najczęściej , z plastiku PLA (polilaktydu). Oznacza to, że powstaje z przyjaznego środowisku naturalnemu, całkowicie biodegradowalnego surowca, który coraz częściej jest zamiennikiem klasycznego, znanego nam doskonale plastiku.

Wszyscy zdajemy sobie sprawę z tego, jak niebezpieczny dla naszej planety jest właśnie plastik. Dlatego coraz więcej dziedzin życia czy nauki szuka przyjaznych dla naszego środowiska alternatyw. Plastik PLA, z którego powstaje większość produktów dla mody, jest już teraz szeroko stosowany przy produkcji przedmiotów użytku codziennego i wyrobów medycznych, które – jeśli zostaną zużyte – rozłożą się w dosłownie kilkadziesiąt dni (plastik potrzebuje do tego, według ekspertów od stu do nawet tysiąca lat!).

Druk 3D umożliwia więc w prosty sposób tworzenie przyjaznych dla środowiska dodatków modowych, które będą niepowtarzalne, a jednocześnie bezpieczne w użytkowaniu

W jaki sposób wykonać przy pomocy druku 3D swoje wymarzone elementy stylizacji?

Wytworzenie każdego detalu przy pomocy drukarki 3D przebiega w podobny sposób. Najważniejszy jest projekt wykonany w programie do tworzenia obiektów 3D. Jeżeli jednak nie posiadamy umiejętności niezbędnych do wykonania takiego obiektu, lub nie chcemy poświęcać na to czasu – możemy np. wykonać rysunek poglądowy i zlecić wykonanie takiego dodatku projektantowi pracującemu w drukarni 3D. Uzyskamy w ten sposób nie tylko zgodny z życzeniem projekt 3D, ale także będzie on zgodny z wymaganiami niezbędnymi do uruchomienia procesu wydruku 3D.

Czas wykonania danego dodatku również może być niespodzianką. W wypadku, gdy oczekujemy wysokiej dokładności wykonania – czas ten nie powinien przekroczyć kilku godzin. To umożliwia także niewielkim markom modowym przygotowanie szybkich prototypów swoich produktów, by móc zebrać informację zwrotną od swoich potencjalnych Klientek. Dzięki temu unikamy ryzyka angażowania się w produkcję masową, przy zachowaniu praktycznie tej samej jakości.

Podsumowanie – druk 3D dla mody ekologiczną szansą dla stylistek i małych producentów mody

Technika druku 3D również w dziedzinie mody zdobywa coraz większą popularność z kilku, ważnych czynników. Najważniejszą z nich jest elastyczność i ekologia tej metody wytwórczej. Możemy stworzyć jedną unikatową sztukę danego wzoru lub dodatku co sprawdzi się np. w stylizacjach na specjalną okazję. Z kolei właściciele małych marek modowych zyskują wydajne narzędzie do prototypowania swoich produktów, a także docelowo druk 3D może stać się dla nich metodą na produkcję małoseryjną.

Kolejną kwestią jest czas. Zaledwie kilka godzin po zakończeniu procesu projektowania komputerowego, możemy cieszyć się wytworzonym przez nas obiektem. Daje to nam szansę np. na wykonanie poprawek lub lepszego dopasowania naszych modowych dodatków do konkretnej anatomii. To istotny argument, biorąc pod uwagę założenie unikalności wytwarzanych obiektów.

#drukarnia3dwarszawa #prototypowanie #drukarnia3d #druk3ddlamody #druk3D #drukarka3d #Plastcore

0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie