top of page
Szukaj
  • lcyran

Druk 3D dla modelarstwa – sposób na pozyskanie części do modeli, lub powstanie całkowicie nowych kon

Wielu z czytelników z pewnością miało kiedyś do czynienia z modelarstwem. Każdy młody chłopiec, lub nawet ten starszy sklejał samoloty, czołgi, lub okręty, a następnie z dumą prezentował je na pokojowej półce jako dowód swoich zdolności manualnych, a także umiejętności odwzorowania najmniejszych szczegółów. Druk 3D pozwala wnieść te umiejętności na jeszcze wyższy poziom.


Zastosowanie Druku 3D w modelarstwie

Do niedawna technologie druku 3D nie były wykorzystywane do precyzyjnych detali, ze względu na swoją niedokładność i konieczność czasochłonnej obróbki. Z roku na rok ta sytuacja ulegała poprawie, a obecnie wydruki 3D dorównują, a w określonych zakresach przewyższają jakością klasyczne techniki wytwarzania przy dużo niższym koszcie oraz czasie ich wykonywania. To powoduje, że środowiska związane z profesjonalnym modelarstwem coraz chętniej sięgają po tą metodologię.

Współcześnie modelarze stosują druk 3D zarówno do wykonywania niestandardowych elementów modelu, jak również wykorzystują wydruki 3D do dioram, makiet lub elementów konwertujących model. W dzisiejszym artykule zaprezentujemy kilka przykładów wskazujących jak zastosować druku 3D w modelarstwie.

Druk 3D jako źródło wykonania elementów dioram

Jednym z charakterystycznych elementów zaawansowanych technik modelarskich, jest konstruowanie tzw. Dioram. Są to mikro makiety, które pomagają w lepszej prezentacji modelu i skoncentrowane na jego prawidłowej ekspozycji. W zależności od rodzaju modelu, mogą być to elementy ruin, zabudowy wiejskiej lub nawet fragment symulowanego oceanu. Często modele nie są wyposażone w elementy, pozwalające na konstrukcję takiej dioramy. Z pomocą przychodzi wtedy technika druku 3D.

druk 3d dior

W zależności od wielkości danego modelu, możemy skorzystać dwóch technik przyrostowych. Jeżeli zależy nam na wysokiej jakości detalu (ze względu na przykład na jego rozmiar) można skorzystać z droższej, ale bardziej szczegółowej techniki druku 3D SLA&DLP czyli tej, która wykorzystuje płynną żywicę utwardzaną przy pomocy lasera. Jest to technologia droższa, gdyż płaci się za czas pracy urządzenia, a nie jego wypełnienie, ale gwarantuje wysoką jakość finalnego produktu, co prezentowaliśmy w naszym wpisie dotyczącym modelarstwa figurkowego.

Alternatywą (np. dla dużych elementów dioram, takich jak budynki, skały lub elementy geometrii terenu) jest druk 3D w technologii FDM. Jest on tańszy niż poprzednio omówiona technika, jednak oferuje niższą dokładność w zakresie wykończenia mniejszego detalu. Jednak jakość tej techniki druku 3D idealnie dopasuje się do wspomnianych wcześniej większych elementów dioram.

Druk 3D jako źródło dodatkowych części do modeli

Kolejny interesujący i jednocześnie bardzo życiowy (w odniesieniu do modelarstwa) temat. Wiele modeli, szczególnie tych, produkowanych przez mniej znane firmy mają problem z utrzymaniem właściwej jakości elementów dostarczanych w ramach standardowej wypraski. Często dochodzi do sytuacji, gdzie spasowanie takiego elementu do pozostałej części modelu jest wręcz niemożliwe. Z pomocą przychodzi tutaj druk 3D.

Wydruki 3D pozwalają na odtworzenie określonych części detalu na podstawie wadliwych elementów, z uwzględnieniem poprawek wynikających z prób spasowania części źle wykonanej. To pozwala na ukończenie projektu, mimo problemów wykonawczych leżących po stronie producenta modelu, przy zachowaniu wysokiej jakości wizualnej gotowego modelu.

Innym ciekawym przykładem są konwersje modeli już istniejących. Posłużymy się tutaj przykładem od jednego  naszych Klientów. Klient posiadał model niemieckiego myśliwca ME262 w wersji myśliwskiej i pragnął przerobić go na wersję myśliwsko – bombową. Model nie uwzględniał jednak elementów potrzebnych do konwersji i Klient szukał metody na dorobienie potrzebnych elementów. Przygotowaliśmy więc projekt wyrzutników bombowych oraz samych bomb, jak również nowy dziób płatowca, zredukowany o jedną parę działek – zgodnie z realiami historycznymi. Dzięki naszym wydrukom 3D Klient był w stanie rozpocząć proces konwersji swojego modelu.

Wydruki 3D używane do większych makiet modelarskich

To kolejny przykład, gdzie uprzednio zaprojektowane elementy można precyzyjnie wykonać przy pomocy druku 3D, oszczędzając przy tym czas, a jednocześnie poprawiając jakość wizualną makiety. Świetnym przykładem takiego zastosowania są makiety urbanistyczne, gdzie elementy zabudowany miejskiej, możemy wykonać przy pomocy druku 3D, uprzednio modelując ich kształt, poziom zniszczeń lub fakturę. Przygotowane w ten sposób elementy nadają się w zasadzie od razu do pomalowania – tak jak standardowy model, wykonany z tworzywa.

W tych konstrukcjach tak samo jak w wypadku mniejszych dioram możemy zastosować druk 3D wykonany w technice FDM (z zastosowaniem filamentu) lub przy pomocy płynnej, laserowo utwardzanej żywicy czyli SLA&DLP. W zależności od wielkości i roli jaką pełni dany obiekt na makiecie, z powodzeniem można stosować naprzemiennie obie techniki w zależności od rodzaju detalu.

Druk 3D w modelarstwie kolejowym

Ostatnim przykładem, jaki chcielibyśmy zaprezentować w dzisiejszym artykule jest druk 3D dla modelarstwa kolejowego. Te precyzyjne, żyjące makiety wymagają ogromnego przywiązania do detalu, jak również przemyślenia zasad pracy wszystkich elementów mechanicznych w obrębie makiety. Wydruki 3D mogą, tak jak opisano powyżej, zostać wykorzystane do wykonania semaforów, elementów obsługi trakcji lub po prostu fragmentów dekoracji.

druk 3d modelarstwo kolejowe

Dodatkowo technika druku 3D będzie idealna do wykonania fragmentów urządzeń lub kompletnych systemów obsługujących żyjące systemy konstrukcji. Świetnym przykładem realizacji są na przykład przełączniki oświetlenia, elementy silników elektrycznych, odpowiedzialnych za obsługę torowisk, czy drobniejsze części systemów oświetleniowych makiety. Biorąc pod uwagę stopień zaawansowania konstrukcji związanych z modelarstwem kolejowym, wydruki 3D wydają się być tutaj idealnym przykładem potencjalnego zastosowania.

Podsumowanie – druk 3D w modelarstwie

Zgodnie z powyższymi przykładami zastosowań druku 3D w modelarstwie, istnieje wiele sposób na użycie tej techniki do wykonywania nie tylko drobnych elementów makiet, ale również kompletnych modeli lub ich części. Technika druku 3D stanowi doskonałe wsparcie dla wszystkich, którzy poszukują możliwości wzbogacenia swoich kolekcji o niestandardowe rozwiązania konstrukcyjna, ale również dla odtwarzających dawne serie modelowe w oparciu o plany konstrukcyjne lub inne archiwa.


druk 3d cena

Polecamy kontakt z naszym biurem w celu wyceny swojego modelarskiego produktu w technice druku 3D. Jesteśmy również w stanie zaprojektować określony detal na podstawie Państwa wytycznych w sposób umożliwiający późniejszy wydruk w technologii wydruku 3D.

#drukarnia3dwarszawa #modelarstwo #wydruki3D #drukarnia3d #druk3ddlamodelarstwa #druk3D