top of page
Szukaj
  • lcyran

Druk 3D dla małych i średnich firm – szansa na rozwój czy droga technologia?

Druk 3D przebojem wdziera się do coraz większych obszarów życia i przemysłu. Występuje w dużych procesach produkcyjnych zarówno jako element procesu prototypowania jak również jako zasadnicza metodologia wytwarzania przedmiotów. Czy wobec rosnącej popularności druk 3D jest szansą dla małych i średnich firm? Postaramy się to rozstrzygnąć w naszym dzisiejszym artykule. Zapraszamy do lektury!


Druk 3D dla małych i średnich firm – jakie zalety ma drukowanie 3D dla takich podmiotów?

Podstawową zaletą druku 3D dla małych i średnich firm jest wysoka dostępność, jak również efektywność kosztowa takiej metody produkcji. Druk 3D ze względu na te dwa parametry stanowi jedną z najlepszych metod produkcyjnych dla małych i średnich firm. Jednocześnie biorąc pod uwagę możliwość wyboru pomiędzy zlecaniem wydruków 3D profesjonalnym drukarniom 3D, a samodzielnym zakupem i eksploatacją drukarek 3D – druk 3D wydaje się jedną z najbardziej elastycznych metod produkcji na rynku.

Druk 3D w procesie prototypowania dla małych i średnich firm – czy obniża koszty?

Na to pytanie można w zasadzie odpowiedzieć jednym słowem: tak! Druk 3D jest jedną z najbardziej efektywnych kosztowo metodologii wytwarzania przedmiotów w sposób zwinny. Stanowczo obniża koszty przede wszystkim na poziomie procesu projektowania i uruchomienia produkcji. Druk 3D wymaga jedynie posiadania prawidłowo wykonanego modelu 3D, który zagwarantuje właściwą jakość wydrukowi 3D, oraz zgodność z założeniami projektowymi.

Kolejną oszczędnością jest parametr istotny w praktycznie każdym biznesie – czyli czas. Druk 3D jest obiektywnie szybszą metodą wytwarzania przedmiotów w stosunku do klasycznych metod produkcyjnych. Dzięki brakowi konieczności wykonania formy, niezbędnej do zainicjowania masowej produkcji, czas wdrożenia druku 3D do produkcji jest zasadniczo zależny jedynie od momentu wykonania modelu 3D.

Efektywność kosztowa druku 3D

Kolejnym argumentem, przemawiającym za wykorzystaniem druku 3D w małych i średnich firmach jest jego wysoka efektywność kosztowa. Zarówno w wypadku wykorzystania drukarni 3D, jak również w sytuacji posiadania własnych drukarek 3D. Koszty wykonywania pojedynczych druków 3D są wielokrotnie niższe niż analogiczny proces w klasycznych metodologiach produkcyjnych. Oznacza to, że angażując relatywnie niewielkie środki finansowe przedsiębiorca może wytworzyć przedmiot bez konieczności uruchamiania całej linii produkcyjnej.

Podobna efektywność dotyczy części materiałowej druku 3D. Tworzywa polimerowe, które są najczęściej wykorzystywane jako surowce do wykonywania druku 3D. Dzięki wysokiej dostępności tych surowców, druk 3D może być tańszą alternatywą dla klasycznej metody produkcji. Dodatkowo profesjonalne drukarnie 3D takie jak Plastcore posiadają atrakcyjne warunki cenowe nabywania takich surowców, co powoduje, że stają się one jeszcze bardziej efektywne kosztowo.

Jak wdrożyć druk 3D w małej lub średniej firmie? Najważniejsze informacje

Wdrożenie druku 3D w małym lub średnim przedsiębiorstwie może początkowo wydawać się skomplikowane. Nowa technologia zazwyczaj wiąże się ze żmudnym procesem jej wdrażania w organizacji. W wypadku druku 3D nic bardziej mylnego. Współpraca z profesjonalną drukarnią 3D najczęściej wiąże się z wsparciem dedykowanych specjalistów posiadających duże doświadczenie w komercyjnych projektach realizowanych przez małe i średnie przedsiębiorstwa.

Dodatkowo biorąc pod uwagę wspomniane w poprzednich akapitach argumenty determinujące racjonalność wykorzystania druku 3D, wdrożenie druku 3D dla małych i średnich przedsiębiorstw nie powinno stanowić szczególnego wyzwania. Dodatkowo korzyści płynące z wykorzystania wydruków 3D oraz technologii powinny przesłonić wyzwania, które stoją za wykorzystaniem tej technologii.

Podsumowanie – druk 3D dla małych i średnich firm – szansa na rozwój czy droga technologia?

Podsumowując, druk 3D to olbrzymia szansa dla małych i średnich firm, które nie mogą pozwolić sobie na duże inwestycje związane z wdrażaniem nowych metod wytwarzania przedmiotu. Dzięki istnieniu profesjonalnych drukarni 3D, druk 3D jest bardzo dostępną metodą wytwarzania przedmiotów. Każda firma, która chce prowadzić swoje projekty produkcyjne przy użyciu druku 3D na szerszą skalę może skorzystać z usług drukarni 3D lub zainwestować we własny park maszyn relatywnie niewielkie środki w porównaniu do innych metod wytwarzania przedmiotów.

Powyższe oznacza, że druk 3D jest idealną dla małych i średnich przedsiębiorstw na rozwój swojej działalności. Poza niedrogą technologią i wysoką dostępnością możliwych rozwiązań, druk 3D oznacza pełna swobodę projektowania elementów, które z pewnością podlegałyby ograniczeniom w momencie wykorzystania klasycznych metod produkcji.

#druk3D #druk3Dcena #projektowaniedodruku3D #zaletydruku3d

0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie