top of page
Szukaj
  • lcyran

Druk 3D dla każdego – kto może być największym beneficjentem tej technologii?

Wielokrotnie poruszamy na naszym blogu temat zastosowania druku 3D w różnych branżach. Jednak często pomijamy w naszych rozważaniach osoby indywidualne, które mogą równie skutecznie wykorzystywać druk 3D do własnych indywidualnych celów. W dzisiejszym artykule wymienimy przykłady osób, które mogą wykorzystywać druk 3D do realizacji własnych projektów. Zapraszamy do lektury!


Modelarze – wydruk 3D idealnym rozwiązaniem dla brakujących części

Gdy myślimy o druku 3D do zastosowań amatorskich, to modelarze wydają się grupą, która najczęściej wykorzystuje druk 3D do swoich projektów. Konieczność dorobienia określonej części modelu, uzupełnienia makiety o niestandardowy detal, a także wykonywanie własnych, indywidualnych projektów modelarskich to wyzwania, które druk 3D z pewnością może wesprzeć ze względu na swoją specyfikę.

O szczegółach zastosowania druku 3D dla modelarstwa pisaliśmy już w jednym z naszych poprzednich artykułów. Dodamy tylko, że modelarstwo to jedna z dziedzin, gdzie druk 3D znajduje coraz szersze zastosowanie również w obszarze modelarstwa rozumianego jako prototypowanie gotowych rozwiązań produkcyjnych.

Domowi elektronicy – druk 3D jako narzędzie do tworzenia obudów do prostej elektroniki użytkowej

Następną grupą, która z pewnością będzie czerpać korzyści z druku 3D to osoby zajmujące się szeroko rozumianą elektroniką. Druk 3D jest tutaj przydatny chociażby ze względu na możliwość wykonywania obudów do elektroniki użytkowej, którą takie osoby wytwarzają hobbystycznie, lub z powodu jakiejś konkretnej domowej potrzeby. Dzięki drukowi 3D mamy możliwość wykonania nawet najbardziej skomplikowanych projektów w tej dziedzinie.

Obudowa z drukarki 3D, tak jak każda inna elektroniczna obudowa z tworzywa sztucznego, jest obojętna elektrycznie. Jednocześnie druk 3D pozwala na wykonanie obudowy do elektroniki dokładnie takiej jaką potrzebują domowi elektronicy, bez konieczności adaptacji projektu do obudowy. To wysoki komfort, na jaki pozwala druk 3D.

Majsterkowicze motoryzacyjni i tunerzy

Każdy ze zmotoryzowanych ma zwyczaj majsterkowania przy aucie. Szczególnie dotyczy to osób posiadających starsze, często klasyczne modele samochodów, a także Ci którzy tworzą wieloetapowe projekty tuningu swoich samochodów. Tutaj również druk 3D ma spore szanse na zaistnienie jako sposób na rozwiązanie problemów z jakimi spotykają się obie grupy pasjonatów motoryzacji, którzy poszukują niestandardowych rozwiązań.

Druk 3D w tym wypadku to możliwość wykonania części do klasycznych modeli samochodów, które już nie są dostępne w normalnym obrocie. Pozwala to na dłuższe podtrzymanie przy życiu klasycznych modeli. Z kolei dla tunerów druk 3D pozwala na realizację niestandardowych projektów poprzez wytwarzanie unikatowych elementów karoserii lub wręcz całych body kitów, czyli kompletnych zestawów modyfikacji wyglądu samochodów.

Dekoratorki i dekoratorzy własnych wnętrz beneficjentami druku 3D

To kolejna grupa odbiorców prywatnych, która może czerpać korzyści z wykorzystania druku 3D. Z pewnością każdy z nas spotkał się z koniecznością meblowania i wykańczania własnego wnętrza. Wielu z nas z chęcią korzysta w tym celu ze sprawdzonych i gotowych rozwiązań, które można znaleźć w katalogach lub przewodnikach zajmujących się aranżacją wnętrz. Co w sytuacji, gdy poszukujemy ekstrawaganckiego dodatku, który ma dopełnić nasz projekt wnętrza?

Z pomocą w takiej sytuacji przychodzi właśnie druk 3D. Dzięki pełnej swobodzie projektowania pod tą technikę produkcji mamy możliwość wytworzenia dowolnego detalu, który efektownie ozdobi nasze wnętrze, a co najważniejsze w takich sytuacjach – ma sporą szansę być niepowtarzalnym dopełnieniem naszego wnętrza.

Podsumowanie – czy druk 3D jest dostępny dla każdego? Czy każdy może zostać beneficjentem druku 3D?

Podsumowując, możliwości zastosowania druku 3D są praktycznie nieograniczone. Druk 3D jest najbardziej elastyczną i łatwą do zastosowania metodą wytworzenia dowolnego przedmiotu, który powstanie w wyobraźni Klienta. Biorąc pod uwagę prostotę wykonania i brak ograniczeń w dziedzinie projektowania – druk 3D może być dostępny dla każdego, kto jest w stanie dostarczyć projekt w formacie modelu 3D. W ten sposób każdy jest w stanie stworzyć praktycznie dowolny przedmiot przy zachowaniu wybranych parametrów technicznych i technologicznych.

Jednocześnie bariera wejścia w druk 3D jest bardzo niska. Ze względu na olbrzymią liczbę podmiotów komercyjnych, zajmujących się drukiem 3D należy zauważyć, że nie jest konieczne posiadanie własnej drukarki 3D, by móc wykonywać wydruku 3D na swój prywatny użytek. W tym celu należy wykorzystać profesjonalną drukarnię 3D, która jest w stanie zrealizować nawet pojedynczy wydruk 3D w bardzo korzystnej cenie. Zapraszamy Państwa do kontaktu z każdym projektem druku 3D do wyceny!

#druk3Ddlamotoryzacji #drukarnia3dwarszawa #zaletydruku3d #druk3Dcena #druk3ddlamodelarstwa #druk3ddlamedycyny #druk3ddlamody #druk3D #cenadruku3D

0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie