top of page
Szukaj
  • lcyran

Druk 3D dla hulajnogi elektrycznej – części zamienne, a także tuning

W ostatnich miesiącach w wielu miastach w Polsce rekordy popularności biją hulajnogi elektryczne. Za tym trendem podąża dynamicznie rozwijająca się branża serwisów, salonów sprzedaży czy sklepów z częściami zamiennymi. Czy druk 3D znajduje zastosowanie również w tej dziedzinie życia? Czy produkcja części do hulajnóg elektrycznych przy użyciu drukarki 3D jest praktyczna i spełnia wymogi tego urządzenia? O tym w naszym dzisiejszym wpisie.


Hulajnoga elektryczna z drukarki 3D

Mimo, że większość z posiadaczy hulajnóg elektrycznych nie zdaje sobie z tego sprawy, pierwsze hulajnogi elektryczne zostały zaprojektowane przy pomocy drukarki 3D. Stało się tak, ponieważ druk 3D to najtańsza i najszybsza metoda skutecznego prototypowania obiektów przestrzennych. Do dzisiaj część producentów stosuje w swoich pojazdach elementy wykonane przy pomocy drukarki 3D – ze względu na ich koszt i idealne dopasowanie do elementów wykonywanych klasycznymi metodami produkcyjnymi. To powoduje, że hulajnoga elektryczna to idealne połączenie innowacji samego środka transportu z nowoczesnymi metodami produkcji.

Druk 3D to nie tylko wsparcie procesu produkcji hulajnóg elektrycznych, ale także duże możliwości dla ich indywidualnych użytkowników. Możliwość wprowadzania modyfikacji, czy wytwarzania części zamiennych stanowi niezwykłą swobodę w zakresie eksploatacji tego pojazdu. Często dany model hulajnogi elektrycznej posiada pewne mankamenty wynikające z „wieku dziecięcego” urządzenia i użytkownicy, chcą we własnym zakresie poprawiać te wady. Druk 3D jest najlepszą metodą na realizację tego celu, ze względu na możliwość produkcji nawet jednej sztuki danego elementu, bez konieczności generowania kosztu uruchomienia masowej produkcji.

Części zamienne z druku 3D, a polskie przepisy dotyczące maksymalnej wagi hulajnogi elektrycznej

Zgodnie z niedawno ogłoszonymi zmianami w przepisach prawa, hulajnoga elektryczna nie może przekraczać wagi dwudziestu kilogramów, tak by być legalnie dopuszczoną do ruchu. Powoduje to, że część hulajnóg elektrycznych może przestać spełniać normy związane z dopuszczeniem do ruchu. Nie każdy użytkownik chciałby jednak zmieniać środek transportu na podstawie zmian w prawodawstwie. Rozwiązaniem tego problemu paradoksalnie może być druk 3D.

Wymiana fabrycznych elementów hulajnogi elektrycznej, na „lżejsze” wyprodukowane przy pomocy drukarki 3D może być rozwiązaniem na obniżenie wagi hulajnogi elektrycznej. Dzięki wymianie kilku części, hulajnoga elektryczna, będąca na pograniczu wymaganej wagi „schudnie” i w ten sposób spokojnie spełni określone w nowelizacji regulacje. Proces produkcji takich części jest bardzo prosty i wymaga jedynie dostarczenia fabrycznej części do drukarni 3D, takiej jak Plastcore, gdzie przy pomocy skanera 3D stworzony zostanie model części, który następnie zostanie wydrukowany przy pomocy drukarki 3D. To tania i szybka metoda, pozwalająca na pozostanie przy swoim aktualnym modelu hulajnogi przez dłuższy czas, niezależnie od zmian w prawie.

Tuning hulajnogi elektrycznej z druku 3D

Kolejną ciekawą możliwością, którą w temacie hulajnóg elektrycznych otwiera druk 3D, jest tuning optyczny. Możliwość pełnej dowolności w zakresie wykonywania takich elementów jak obudowy świateł, błotnik, obudowa silnika elektrycznego czy inne elementy dekoracyjne pozwalają na produkowanie niepowtarzalnych elementów przy pomocy drukarki 3D. Jednocześnie, po wydruku elementu możemy go polakierować, wyszlifować, a nawet wypolerować tak, by wyglądał dokładnie jak element fabryczny – co doda modyfikacjom naturalności i pozwoli na kompatybilność z samą hulajnogą elektryczną.

Aby skutecznie wytworzyć element tuningowy do hulajnogi elektrycznej, przy pomocy druku 3D, zalecamy uprzednie jego zaprojektowanie przy pomocy jednego z programów do tworzenia modeli 3D. (opisywaliśmy je w jednym z naszych poprzednich wpisów) Poprawnie wykonany projekt, uwzględniający parametry techniczne hulajnogi elektrycznej, a także jej wymiary oraz budowę, z pewnością pozwoli na uzyskanie zadowalającego efektu. Jednocześnie należy pamiętać o uwzględnieniu w projekcie, odpowiednich wzmocnień i podpór wewnętrznych w sytuacji, gdy element stanowi większą bryłę.

Czy drukowane z drukarki 3D części do hulajnogi elektrycznej mają tą samą wytrzymałość jak oryginalne?

Odpowiedź na to pytanie brzmi: to zależy. Jeżeli decydujemy się na produkcję elementu konstrukcyjnego hulajnogi elektrycznej(np. rączek do kierownicy) musimy wziąć pod uwagę siły, jakie będą oddziaływały na ten element w trakcie eksploatacji. Na tej podstawie należy wybrać właściwą grubość warstwy, która będzie stanowić o wytrzymałości danego obiektu. Nie bez znaczenia jest także wytrzymałość określonego materiału, stosowanego w druku 3D – tutaj istnieje konieczność dobrego balansu między wytrzymałością, a elastycznością użytego surowca.

W momencie podjęcia decyzji o wytworzeniu danego elementu przy pomocy druku 3D, warto wziąć pod uwagę oryginalny element, lub ten, który jest najbardziej zbliżony do oczekiwanego (np. w wypadku tworzenia części tuningowych). Hulajnoga elektryczna, posiada stosunkowo prostą konstrukcję, więc demontaż określonego elementu do porównania nie powinien stanowić większego problemu.

Podsumowanie – druk 3D, a hulajnogi elektryczne – szansa na rozwój techniki w tych urządzeniach?

Podsumowując, druk 3D ze względu na swoją specyfikę produkcyjną, stanowi idealne uzupełnienie dla eksploatacji hulajnogi elektrycznej. Jak opisaliśmy poniżej, ta technologia wytwórcza jest obecna w praktycznie na każdym etapie życia hulajnogi elektrycznej. Od etapu prototypowania poprzez proces wytwórczy, aż do potencjalnego tuningu drukarka 3D wspomaga proces produkcji hulajnogi elektrycznej. Biorąc pod uwagę „innowacyjność” samego produktu, jakim jest hulajnoga elektryczna, drukarka 3D, jako nowoczesna metoda wytwórcza idealnie wpasowuję się w koncepcję tego pojazdu.

W drukarni 3D Plastcore mamy już doświadczenia z produkcją elementów do hulajnóg elektrycznych. Wiemy, że tylko precyzyjne drukarki 3D, posiadające odpowiednie parametry podołają temu zadaniu. Zapraszamy do składania zapytań na części do hulajnóg elektrycznych z druku 3D za pomocą naszego formularza kontaktowego. Wycena każdego z elementów jest całkowicie bezpłatna.

#druk3D #drukarnia3dwarszawa #Plastcore #zaletydruku3d

0 komentarzy