top of page
Szukaj
  • lcyran

Druk 3D dla Cosplayu – 5 powodów dla których warto wykorzystać wydruk 3D dla własnego projektu kosti

Kontynuując cykl na temat nietypowych zastosowań druku 3D, chcielibyśmy przybliżyć kolejną dziedzinę jego zastosowania. W naszym kraju coraz większą popularność zyskuje tzw. Cosplay – czyli odtwarzanie postaci z książek, filmów lub gier. Fani prześcigają się w tworzeniu coraz wierniejszych kopii swoich ulubionych postaci. Można wykorzystać do nich, w większym lub mniejszym stopniu elementy wytworzone przy pomocy wydruku 3D.


Tworzenie strojów do cosplay przy pomocy druku 3D

Tworzenie idealnego stroju do cosplay wymaga często wiele wysiłku i przywiązania do detalu. Przez brak satysfakcjonującego efektu często wiele projektów kończy się przedwcześnie. Główną przyczyną tego stanu rzeczy jest brak narzędzi lub technologii niezbędnych do wykonania tego zadania. Z pomocą, w rozwiązaniu tego problemu przychodzi właśnie druk 3D. Technika ta pozwala na osiągnięcie wysokiej jakości „twardych” elementów kostiumu, które w innych warunkach są wręcz nie do osiągnięcia.

druk 3d cosplay

Dlaczego warto więc wykorzystać druk 3D do tworzenia strojów do cosplay? Poniżej przedstawiamy pięć najważniejszych powodów dla których warto rozważyć wykorzystanie wydruków 3D w swoich projektach cosplay.

Powód pierwszy: Ograniczenie kosztów wytworzenia elementu

Większość technik tworzenia kostiumów opiera się na tzw. Technice vacum formingu. Polega ona na nałożeniu rozgrzanego płatu plastiku (najczęściej jest to ABS ) na formę żywiczną i odessanie powietrza z przestrzeni pomiędzy plastikiem a formą. Często tą technikę stosuje się w domowych warunkach, wykorzystując do tego np. piekarnik i mocny odkurzacz. Technika ta ma jednak kilka wad, które dla przeciętnego twórcy strojów cosplay może stanowić dużą barierę:

  1. Konieczność wykonania formy – wymaga to dużych zdolności manualnych i określonych warunków do wytworzenia. Żywica jest silnie toksyczna, a czas jej obróbki ograniczony. Jeżeli nie posiadamy odpowiednich zdolności, musimy zlecić wykonanie – co wiąże się z dużymi kosztami.

  2. Skomplikowanie procesu – technika vacum formingu wymaga bardzo precyzyjnej pracy i stałego nadzoru procesu. W wypadku błędu, proces należy powtórzyć.

  3. Ryzyko złego odessania powietrza z formy – powoduje uszkodzenie produktu i konieczność wykonania go ponownie.

Te ryzyka w pełni zaspokaja wykorzystanie techniki druku 3D. Nie potrzebna jest forma sylikonowa, ani żaden fizyczny wzór końcowego produktu. Wystarczy jedynie projekt 3D, lub w sytuacji jego braku zdjęcie i opis wymiarów. W tym wariancie projekt zostanie wykonany w drukarni 3D (który nawiasem mówiąc będzie wielokrotnie tańszy niż wykonanie formy do vacum formingu) a następnie na jego podstawie wykonany zostanie wydruk 3D. Dzięki tej technice możemy wykonać nawet pojedynczą sztukę naszego wydruku. Koszt wykonania jest zdecydowanie niższy niż klasyczną metodą wytwórczą.

Powód drugi: Krótszy czas wykonania wydruku 3D w stosunku do klasycznych metod

To istotny argument w kontekście na przykład konieczności produkcji stroju cosplay na określone wydarzenie lub zjazd fanów. Mając ograniczony czas na wykonanie danego elementu często decydujemy się na kompromisy jakościowe, lub ograniczenia dokładności odwzorowania poszczególnych komponentów. Druk 3D dzięki temu, że jest techniką szybką, powoduje zdjęcie tego ograniczenia. Przeciętny wydruk nie trwa dłużej niż kilkanaście godzin co powoduje, że od momentu zamówienia detalu do jego otrzymania mija w zasadzie nie więcej niż kilka dni. Jedynym wymogiem spełnienia tych terminów jest dostarczenie dokładnego projektu detalu w jednym z formatów popularnych programów do projektowania w 3D.

druk 3D cosplay

Dzięki temu, nie musimy rezygnować z naszych planów zrobienia dokładnie odwzorowanego stroju cosplay. Druk 3D pozwoli nam nie tylko uzyskać bardzo dokładny detal i wysoką jakość wykonania, ale także pozwoli na zyskanie czasu np. na prace wykończeniowe lub inne elementy kostiumu. To istotny argument w kontekście ograniczonego czasu wykonania projektu np. ze względu na wyżej wspomniane eventy.

Powód trzeci: Dokładność i jakość wykonania elementu poprzez druk 3D

Jeden z najważniejszych argumentów, przemawiających za wyborem techniki wydruku 3D w kontekście tworzenia kostiumów cosplay. Drukarki 3D są obecnie urządzeniami, które umożliwiają wytworzenie elementów o bardzo wysokiej dokładności i odwzorowaniu detalu nawet w najdrobniejszych szczegółach. To powoduje, że wydrukowany w 3D element odznacza się bardzo wysoką jakością wykonania (w odniesieniu do klasycznych form wytwarzania, krawędzie są bardzo ostre, a powierzchnie pozbawione przebarwień, wynikających z wysokiej temperatury obróbki)

Dzięki tym parametrom technika druku 3D jest szczególnie wartościowa w kontekście najbardziej efektownych elementów kostiumu cosplay – czyli np. broni, hełmu lub elementów zbroi, pasków itp. Po zastosowaniu ewentualnego malowania lub szlifów, otrzymujemy do dyspozycji bardzo efektowny element, który będzie się świetnie prezentował a jednocześnie oznaczał się wysoką trwałością (ze względu na brak drobnych elementów klejonych).

Powód czwarty: Możliwość pełnej obróbki wydruku 3D

Kolejny argument, który wspiera wybór druku 3D jako sposobu na tworzenie elementów stroju cosplay, jest podatność detalu, wykonanego przy pomocy tej techniki na późniejszą obróbkę. Możliwość szlifowania, lakierowania czy szpachlowania elementów wydrukowanych w 3D pozwala na jeszcze głębszą personalizację elementów wytworzonych przy pomocy techniki wydruku 3D, a to docelowo przekłada się na wyższą jakość finalnej kreacji. Dodatkowo brak łączenia ze sobą elementów składowych (poza tymi największymi) przekłada się na wysoką trwałość materiałową takich detali.


druk 3d cena

Zastosowanie obróbki przedmiotu, wydrukowanego przy pomocy druku 3D nie ma żadnego wpływu na dokładność, kształt lub inne parametry komponentu w stanie „surowym”. Dzięki temu, przy zastosowaniu powszechnie dostępnych narzędzi i materiałów takich jak papier ścierny, farba akrylowa czy szlifierka osiągnąć oczekiwany przez nas efekt końcowy przy znacznie mniejszych kosztach.

Powód piąty: Łatwiejsze i mniej kosztowne wprowadzanie poprawek przy wykorzystaniu druku 3D

Dzięki niskim kosztom wykonywania druku 3D projekty mogą podlegać kolejnym iteracjom. W szczególności jest to przydatne w sytuacjach, gdzie nie jesteśmy pewni czy dana część będzie dobrze dopasowana do naszych proporcji ciała, rozmiaru ręki, głowy itd. Dzięki technice druku 3D jesteśmy w stanie stworzyć element (dzięki modyfikacjom dokonywanym w programie do tworzenia grafiki 3D) idealnie dopasowany do użytkownika.

Wydruk 3D pozwala dzięki powyższemu na uniknięcie nieprawidłowego wyglądu elementów w odniesieniu do anatomii. Klasyczne metody wytwórcze najczęściej produkują jeden rozmiar, który następnie generuje konieczność wprowadzania gąbek redukujących objętość lub innych elementów, które wspomagają noszenie. Element z druku 3D eliminuje taką konieczność.

Podsumowanie – druk 3D dla cosplayu

Podsumowując technika druku 3D w kontekście jej zastosowania przy projektowaniu i tworzeniu strojów cosplay jest pozbawiona jakichkolwiek wad. Dzięki niskim kosztom wykonania, prostocie procesu technologicznego, a także możliwości szerokiego zastosowania zarówno do małych jak i większych elementów, lub wręcz kompletnych elementów (np. hełmów) uzyskujemy idealną metodologię do wykonywania przedmiotów, które przy zastosowaniu klasycznej metodologii byłby poza naszym zasięgiem. Wydruk 3D jest techniką, którą stanowczo polecamy przy budowaniu własnego projektu stroju typu cosplay. Niski koszt wykonania połączony z wysoką jakością to dostateczna rekomendacja.

#drukarnia3dwarszawa #wydruk3D #warhammer #cosplay #druk3D #Plastcore #starwars