top of page
Szukaj
  • lcyran

Druk 3D dekoracji i elementów wystroju wnętrz – jakie efekty można uzyskać?

Czas końca roku, jak również rozpoczynającego się wkrótce karnawału to doskonała okazja na wykonanie dla swojego wnętrza unikatowych dekoracji i elementów wystroju wnętrz, nawiązujących na przykład do tych okazji. Czy druk 3D jako technologia nada się do takiego zastosowania? Czy wydruki 3D będą wystarczająco szczegółowe i dokładne, aby móc pełnić funkcje dekoracyjne? Zapraszamy do lektury!


Druk 3D dekoracji – dlaczego warto zastanowić się nad drukiem 3D takich elementów?

Jednym z kluczowych założeń stosowania dekoracji wnętrz jest nadanie unikalnego i charakterystycznego stylu danemu pomieszczeniu. Często poszukiwane są indywidualne rozwiązania, które są spójne z założeniami projektanta, który poza zastosowaniem elementów ogólnie dostępnych często chce nadać unikatowości projektowanej przez siebie przestrzeni. Z pomocą w tym zakresie przychodzi właśnie druk 3D.

Druk 3D oferuje możliwość wytworzenia nawet pojedynczego egzemplarza danego obiektu, bez konieczności ponoszenia kosztu uruchomienia produkcji seryjnej, tak jak ma to miejsce w klasycznych metodach produkcyjnych. Dodatkowo elastyczność projektowania obiektu, który ma być stworzony w tej technologii, sprowadzająca się do wygenerowania dowolnego modelu 3D powoduje, że dla projektanta wnętrz możliwości są praktycznie nieograniczone.

Jak stosować druk 3D do wytwarzania elementów wystroju wnętrz?

Podstawową zasadą, która powinna przyświecać w momencie zastosowania druku 3D do wytworzenia elementu wystroju wnętrz, jest świadomość możliwości i ograniczeń jakie zastosowanie druku 3D w tym kontekście generuje. Głównym założeniem w tym wypadku jest określenie czy elementy wykonywane przy pomocy drukarki 3D będą wystawione na oddziaływanie sił fizycznych i czy poza funkcją czysto estetyczną będą miały określone funkcjonalności, których działanie będzie zależne na przykład od konkretnych parametrów użytego materiału.

Jednocześnie w wypadku wytwarzania elementów wystroju wnętrz zalecamy metodę szybkiego prototypowania, które pomoże w dojściu do idealnych parametrów jakościowych. Przygotowanie kilku próbnych wydruków 3D na różnych parametrach z pewnością pomoże w sprawdzeniu czy wykonany model 3D spełni kryteria, jakie zostały założone na etapie rozpoczęcia procesu druku 3D. To o tyle ważne, gdyż druk 3D dzięki niskim kosztom materiałowym oferuje możliwość wykonywania szybkich prototypów w stosunkowo niewielkim koszcie.

Zalety i wady użycia drukarki 3D do wykonywania dekoracji i elementów wystroju wnętrz

Druk 3D w kontekście wykonywania dekoracji i elementów wystroju wnętrz stanowi jedną z technik, którą zdecydowanie warto rozważyć. Przemawia za tym między innymi niski koszt wytworzenia elementów wykonanych tą techniką (brak kosztów wykonania formy i zobowiązania do produkcji seryjnej) oraz łatwość w procesie projektowania modelu, który będzie stanowił wzór do wykonania docelowego druku 3D (tak zwana cyfrowa matryca). Całość uzupełnia przystępna cena za samą usługę druku 3D w profesjonalnej drukarni 3D takiej jak Plastcore.

Największą wadą użycia druku 3D do wykonywania dekoracji i elementów wystroju wnętrz jest z pewnością konieczna wysoka precyzja potrzebna do wykonania elementów dekoracyjnych. Wiąże się to ze stosunkowo długim czasem oczekiwania na druk 3D. Jednocześnie konieczna jest dbałość o szczegóły w procesie projektowania, tak aby drukarka 3D mogła je w poprawny sposób zinterpretować i wytworzyć we właściwy sposób jako wydruk 3D.

Przykładowe zastosowania druku 3D w kontekście dekoracji i elementów wystroju wnętrz

Druk 3D w kontekście dekoracji i elementów wystroju wnętrz może mieć wiele zastosowań. Przykładowym z nich jest wykonywanie ozdób stojących, które mogą dekorować np. stoły lub szafki. Takie elementy są stosunkowo proste do wykonania, ponieważ w kryteriach technicznych nie znajduje się wysoka wytrzymałość, a jedynie dokładność odwzorowania modelu zaprojektowanego przez projektanta przy pomocy programu 3D. Efekt końcowy, przy zachowaniu właściwych zasad, związanych z generowaniem wysokiej dokładności wydruku 3D może być spektakularny.

Innym przykładem zastosowania mogą być drobne elementy wykończeniowe i personalizujące np. elementy meblowe. Przykładem takiego zastosowania mogą być gałki lub uchwyty do drzwi szaf, lub elementy takie jak wykończenia nóżek lub innych fragmentów, których personalizacja może w istotny sposób przyczynić się do zmiany wyglądu całości mebla. Stosunkowo niewielkim nakładem kosztów (który jest jedną z cech charakterystycznych druku 3D) możemy osiągnąć ciekawy efekt personalizacji danego elementu umeblowania wnętrza.

Podsumowanie – druk 3D dekoracji i elementów wystroju wnętrz – czy warto?

Podsumowując, druk 3D dekoracji i elementów wystroju wnętrz, to z pewnością interesująca i atrakcyjna metoda na wytworzenie tego typu przedmiotów. Elastyczność tej technologii w połączeniu z możliwością uzyskania wysokiej dokładności detali powoduje, że dekoratorzy wnętrz i architekci coraz chętniej sięgają po właśnie takie rozwiązania. Biorąc pod uwagę dodatkowo unikatowy charakter przedmiotu wytworzonego przy pomocy tej techniki wnętrze, w którym zostanie wykorzystany druk 3D w kontekście dekoracyjnym nabierze niezwykle indywidualnego charakteru.

Dodatkowymi argumentami, przemawiającymi za wykorzystaniem druku 3D właśnie w tej dziedzinie jest prostota w procesie projektowania. Nie wymagana jest forma, ani fizyczna matryca. Jedynym elementem niezbędnym do rozpoczęcia procesu jest wspomniany wyżej model 3D, który będzie stanowił wzorzec do wykonania takiego druku 3D. Biorąc pod uwagę wszystkie powyższe argumenty można stwierdzić, że druk 3D w kontekście wykonywania dekoracji i elementów wystroju wnętrz może być interesującą alternatywą do klasycznych metod wytwórczych.

#drukarnia3dwarszawa #wydruki3D #zaletydruku3d #druk3Dcena #projektowaniedodruku3D #druk3D #Plastcore

0 komentarzy