top of page
Szukaj
  • lcyran

Druk 3D broni palnej – kontrowersyjne wykorzystanie technologii druku 3D

Zazwyczaj na naszym blogu poruszamy tematykę interesujących zastosowań druku 3D w codziennych dziedzinach życia. Jednak poza jasną stroną druku 3D istnieje także jego mniej jednoznaczne zastosowanie. W dzisiejszym artykule postanowiliśmy przybliżyć nieco problematykę wykorzystania druku 3D do produkcji w pełni funkcjonalnej broni palnej. Zapraszamy do lektury.


Drukowanie broni palnej przy pomocy druku 3D – czy to możliwe?

W 2013 roku amerykański aktywista zaprezentował światu Liberatora – pierwszy w całości wyprodukowany przy pomocy drukarki 3D pistolet, który oddał strzał. I chociaż broń okazała się wadliwa i eksplodowała po pierwszym wystrzale zapoczątkowała kolejne badania i próby stworzenia funkcjonalnej broni palnej przy pomocy drukarki 3D. Po siedmiu latach od tego wydarzenia w wielu serwisach internetowych mamy możliwość obserwacji coraz doskonalszych egzemplarzy broni palnej, wykonanej całkowicie przy pomocy druku 3D.

Współcześnie na świecie istnieją już konstrukcje broni z druku 3D, które są w stanie bezawaryjnie wykonać ponad 1000 strzałów. Oczywiście w stosunku do klasycznej broni palnej, nie jest to wynik imponujący, niemniej daje on do myślenia, biorąc pod uwagę, że taką broń może wykonać praktycznie każdy kto posiada drukarkę 3D.

Kontrowersje wokół broni wyprodukowanej przy pomocy drukarki 3D

Jedną z największych kontrowersji, które powstają wokół produkcji broni przy pomocy druku 3D jest brak kompleksowych regulacji w większości krajów świata, które w pełni kontrolują sposób powstawania broni przy pomocy drukarki 3D. Takich regulacji w pełni brakuje również w Polsce, a jedyną sensowną referencją prawną jest Ustawa z dnia 13 czerwca 2019r.o wykonywaniu działalności gospodarczej w zakresie wytwarzania i obrotu materiałami wybuchowymi, bronią, amunicją oraz wyrobami i technologią o przeznaczeniu wojskowym lub policyjnym, jednak również ona nie określa szczegółowych przepisów dotyczących produkcji broni przy pomocy druku 3D.

Dodatkowym elementem kontrowersyjnym jest dostępność takiej broni. Generalnie biorąc pod uwagę możliwość pozyskania projektu do druku 3D z Internetu, można przyjąć, że produkcją broni przy pomocy druku 3D może zająć się praktycznie każda osoba prywatna lub instytucja posiadająca dostęp do drukarki 3D. To duże zagrożenie, w szczególności dotyczące krajów niestabilnych politycznie i gospodarczo (np. w Afryce), gdzie może być to tanie źródło pozyskiwania uzbrojenia, nie podlegającego żadnej rejestracji lub kontroli.

Etyczna strona wykorzystania druku 3D w produkcji broni palnej

Osobną kwestią w stosunku do możliwości technicznych i kontrowersji wykonywania broni palnej przy pomocy druku 3D jest kwestia etyczna takich działań. Biorąc pod uwagę łatwość wykonania poszczególnych komponentów broni palnej przy pomocy druku 3D należy zadać sobie pytanie o możliwość zastosowania takiej broni w praktyce. Osobną kwestią, która dotyczy drukarni 3D jest sposób przyjmowania zleceń na produkcję takiej broni i jej komponentów.

Czy drukarnia 3D powinna informować policję lub inne organy kontrolne w sytuacji, gdy zauważy, że komponenty które drukuje mogą być elementem broni palnej? Czy powinna w takiej sytuacji pytać Klienta o posiadanie niezbędnych uprawnień, lub o cel wykonania takiego zlecenia (bo przecież może być to fragment repliki pozbawionej cech militarnych). Te i podobne do tych pytania na obecnym etapie często leżą w indywidualnej gestii poszczególnych drukarni 3D, a w Polsce regulacje informujące o sposobie zachowania się w takich sytuacjach jeszcze nie istnieją.

Druk 3D w przemyśle zbrojeniowym – szansa na rozwój czy jedynie technologiczna ciekawostka?

Jednak poza „domowym” sposobie tworzenia broni palnej przy pomocy drukarki 3D, warto wspomnieć o profesjonalnym zastosowaniu druku 3D w przemyśle zbrojeniowym. Pierwszym z nich jest produkcja części zamiennych do elementów układów mechanicznych przy pomocy drukarek 3D. Wiele państw w Europie Wschodniej stosuje jeszcze sprzęt pochodzenia sowieckiego, a ze względu na ograniczone możliwości pozyskania do nich części zamiennych, inżynierowie odpowiadający za utrzymanie parku maszynowego poszukują metod pozwalających na produkcję części zamiennych w celu zapewnienia zdolności operacyjnych pojazdom i urządzeniom.

Jednym ze stosowanych rozwiązań jest właśnie druk 3D który pozwala, wykorzystując plany konstrukcyjne oraz zużyte części na wykonanie duplikatów, które przy zachowaniu właściwej staranności i precyzji planowania, mogą posiadać identyczne z oryginałem parametry techniczne i technologiczne. Jest to szczególnie ważne w kontekście elementów ruchomych, lub tych odpowiedzialnych za mechaniczne działanie systemów. Biorąc pod uwagę konieczność utrzymania w służbie coraz starszych elementów uzbrojenia – często takie elementy, wykonywane na różnego rodzaju drukarkach 3D wydają się jedynym sposobem na osiągnięcie tego celu.

Podsumowanie – druk 3D broni palnej – nieuchronny element rozwoju druku 3D

Druk 3D broni palnej to kontrowersyjne wykorzystanie technologii wydruków 3D. Biorąc jednak pod uwagę, że technologia wydruków 3D dotyczy coraz szerszych dziedzin życia oraz technologii, proces taki jak ten będzie niezwykle trudny do zatrzymania. Jednakże samo zjawisko, które powoduje, że druk 3D można wykorzystać do wytworzenia każdego przedmiotu, lub mechanizmu – również takiego jak broń palna – powoduje, że stajemy przez trudnym dylematem.

Wprowadzenie regulacji dotyczących druku 3D w obecnej sytuacji, gdy na skutek nielegalnego użycia a wcześniej wytworzenia broni przy pomocy drukarki 3D na świecie mogą ponieść śmierć pierwsze ofiary, wydaje się wnioskiem dość naturalnym. Jednak z drugiej strony powstaje pytanie – jak skutecznie, biorąc pod uwagę specyfikę tej formy produkcyjnej można zabezpieczyć od strony prawnej nielegalne użycie broni, której sposób produkcji trudno ująć, a tym bardziej wyegzekwować w ramach zapisów kontrolnych. To duże wyzwanie nie tylko dla rządzących, ale także dla całych społeczeństw.

#drukarnia3dwarszawa #model3D #zaletydruku3d #drukarnia3d #druk3D #drukarka3d #cenadruku3D

0 komentarzy