top of page
Szukaj
  • lcyran

Co możemy stworzyć przy pomocy drukarki 3D?

Zaktualizowano: 6 lip 2020

Druk 3D czy też druk przestrzenny to niesamowite możliwości jakie dają nam najnowocześniejsze drukarki 3D. W przeciwieństwie do tego jak do tej pory wyobrażaliśmy sobie drukarkę, w tym wypadku nie przenosimy grafiki na papier czy inną płaszczyznę. Dzięki drukarkom 3D jesteśmy w stanie tworzyć rzeczywiste modele i obiekty a mogą to być zarówno proste figurki a także skomplikowane elementy maszyn.

Nie ulega więc wątpliwości, że druk 3D znacząco wpłynął na rozwój produkcji na całym świecie, niezależnie od branży.


Druk 3D, drukarka 3D podczas pracy
Drukarka 3D podczas pracy

Co drukuje drukarka 3D?


Możliwości są niezliczone a ogranicza je tylko i wyłącznie wyobraźnia projektantów. Pierwszym etapem do jakiego należy przystąpić chcąc rozpocząć pracę z drukiem 3D, jest zaprojektowanie pożądanego modelu za pomocą oprogramowania komputerowego. Jeżeli nie mamy do tego smykałki, możemy zlecić wykonanie projektu lub skorzystać z gotowych plików dostępnych w sieci. Mając gotowy projekt, przepuszczamy nasz plik przez oprogramowanie "tłumaczące" na język programowania zrozumiały do drukarki, teraz jesteśmy gotowi do druku. Czeka nas jeszcze wybór materiału z którego chcielibyśmy stworzyć nasz model, a do wyboru jest na prawdę wiele. Poczynając od najtańszych i najpopularniejszych tworzyw sztucznych, takich jak plastik czy guma, poprzez szkło, ceramikę, tworzywa drewnopochodne, żywice, glinę, na metalach kończąc.

Dzięki temu za pomocą drukarki 3D jesteśmy w stanie stworzyć niemal każdy element użytkowy czy dekoracyjny: Biżuterię, maseczki ochronne, elementy dekoracji wnętrz, meble, podzespoły samochodowe, elementy maszyn, formy do odlewów a nawet całe silniki. To tylko kilka z przykładów bo jak już wspomnieliśmy wcześniej, ograniczeniem jest tylko wyobraźnia. Drukarnia 3D może stworzyć niemal każdy model na podstawie projektu lub załączonej specyfikacji. Należy wspomnieć, że drukarki 3D umożliwiają tworzenie pojedynczych elementów do indywidualnych potrzeb ale także na masową skalę dla wielkich przedsiębiorstw.

Koszt druku 3D zawsze będzie tańszym rozwiązaniem niż wdrożenie produkcji w tradycyjny sposób, ponieważ nie wiąże się z ustawieniem linii produkcyjnej i stworzeniem form pod jeden, konkretny element, serwis i obsługa drukarek jest również nieporównywalnie łatwiejszy niż w przypadku ogromnych maszyn produkcyjnych.


Wydruki 3D wciąż zdobywają popularność a same drukarki są na bieżąco rozwijane. Jest to technologia, która wciąż odnosi sukcesy i sprawdza się niemal w każdej dziedzinie, potwierdzeniem może być fakt, że liczba urządzeń tylko na polskim rynku wzrosła o prawie 25% a należy pamiętać, że drukarki 3D są doceniane na całym świecie.


0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie