top of page
Szukaj
  • lcyran

Biżuteria, a druk 3D – czy możliwe jest uzyskiwanie ozdób przy pomocy drukarki 3D?

Technika przyrostowa jaką jest druk 3D umożliwia wykonanie wielu, często skomplikowanych kształtów przy użyciu przygotowanego wcześniej projektu 3D. Jedną z dziedzin, która wymaga wysokiej kreatywności i niestandardowego podejścia do projektowania jest biżuteria. Na rynku oczywiście istnieje wiele jej odmian, natomiast czy druk 3D i biżuteria to właściwy adres do wykonania czegoś niezwykłego? Zapraszamy do lektury!


Druk 3D i biżuteria – czy druk 3D pierścionka jest możliwy?

Druk 3D jest techniką przyrostową, która pozwala na tworzenie niezliczonych i nieograniczonych (poza wymiarem pola roboczego drukarki 3D, co oczywiście da się rozwiązać w pewnych okolicznościach) kształtów i obiektów, które następnie mogą pełnić takie same funkcje, jak ich przedmioty wykonane klasycznymi metodami wytwórczymi, takimi jak produkcja masowa lub rękodzieło. Do takich przedmiotów należy biżuteria, która z powodzeniem może być wykonywana przy pomocy druku 3D. Oczywiście pierwszą nasuwającą się myślą, przy takim stwierdzeniu jest niewielki kształt i wysoki poziom szczegółowości takiego obiektu.

Niemniej nie stanowi to przeszkody w stworzeniu swojej wymarzonej biżuterii właśnie przy pomocy drukarki 3D. Zachowując odpowiednie zasady przy wykonywaniu projektu do druku 3D w kontekście biżuterii jesteśmy w stanie uzyskać wysokiej jakości efekty. Dodatkowo późniejsza obróbka druku 3D pozwala na uzyskanie różnorodnych efektów związanych z polerowaniem, szlifowaniem czy malowaniem. Powoduje to, że drukując w 3D nawet kilka egzemplarzy tego samego obiektu, ich późniejsze wykończenie może powodować, że każdy egzemplarz biżuterii z druku 3D będzie różnił się od siebie. To jedna z wielu zalet druku 3D, o których napiszemy poniżej.

Zalety druku 3D w projektowaniu biżuterii

Najważniejszą zaletą druku 3D w kontekście produkcji biżuterii jest możliwość wyprodukowania nawet jednej, unikatowej sztuki, bez konieczności uruchamiania produkcji seryjnej. Ten komfort pozwala na pełną swobodę w procesie projektowania do druku 3D, który jest szczególnie istotny w kontekście tak artystycznego produktu jakim jest biżuteria w formie wydruku 3D. Dodatkowym argumentem w kontekście niskiego nakładu druku 3D jest możliwość eksperymentowania w zakresie kształtu, ergonomii lub nawet rozmiaru danej biżuterii. To ważna zaleta w kontekście projektowania obiektów, które docelowo mają być noszone przez człowieka (dotyczy to także np. ortez o których pisaliśmy w jednym z naszych poprzednich artykułów)

Inną zaletą druku 3D w kontekście biżuterii jest szybki czas wykonania. Porównując druk 3D do klasycznego rękodzieła, sam proces wytworzenia detalu jest relatywnie niski. (trwa średnio od kilku do kilkunastu godzin dla przeciętnego druku 3D) Dzięki temu czas oczekiwania na finalny produkt jest niski, a co za tym idzie w tym samym czasie możliwe jest wytworzenie więcej niż jednego detalu.

Największe wyzwania dla druku 3D i biżuterii

Poza oczywistymi zaletami druku 3D biżuterii istnieje także kilka wyzwań, o których należy pamiętać, podejmując takie wyzwanie. Pierwszym z nich są niewielkie wymiary finalnych detali. Poza szczególnym podejściem do samego projektu do druku 3D, który uwzględnia tę okoliczność, należy wziąć pod uwagę samą jakość drukarki 3D. Im wyższej klasy drukarka 3D i precyzyjniejsza głowica, oraz sam ekstruder –który odpowiada za precyzję samego przyrostu tworzywa, z którego wykonywany będzie finalny detal do druku 3D. W wypadku tak niewielkich obiektów jak biżuteria jest to jeden z kluczowych czynników, który gwarantuje sukces druku 3D biżuterii.

Inną kwestią jest odpowiedni sposób wykonania modelu 3D na poziomie koncepcyjnym. Przemyślane projekty, posiadające dobrze zaplanowaną geometrię i dokładność modelu 3D wygenerują wydruk 3D wysokiej jakości. Jeżeli podczas projektowania pominiemy wygenerowanie właściwej geometrii na poszczególnych, może to skutkować niedokładnym efektem w postaci druku 3D. W takiej sytuacji jakość i klasa drukarki 3D nie będzie przyczyną, a nieprawidłowo wykonany model druku 3D. Aby ominąć tego typu frustracje, proponujemy dużą uwagę przyłożyć do samego wykonania modelu 3D do druku 3D. W ten sposób powinniśmy uzyskać satysfakcjonujący nas efekt.

Jak przygotować się do druku 3D biżuterii

Najważniejszym elementem, który będzie docelowo stanowił o jakości końcowego obiektu wykonanego z druku 3D, jest projekt dostosowany do wymogów druku 3D. W wypadku biżuterii o niewielkim gabarycie kluczowe będzie zachowanie odpowiedniego poziomu szczegółowości, który będzie odpowiadał za końcową efektowność takiej biżuterii. Jest to szczególnie ważne przy pierścionkach lub nawet kolczykach z druku 3D, które będą cechowały się odpowiednim poziomem szczegółów, niezbędnych do osiągnięcia wymaganej jakości wizualnej biżuterii z druku 3D.

Drugim ważnym elementem jest wybór właściwej techniki druku 3D. Przyjmuje się, że w wypadku precyzyjnych detali z druku 3D stosuje się technologię SLA&DLP – czyli druk 3D przy użyciu żywicy utwardzanej światłem. Ta technika pozwala na uzyskanie wysokiej dokładności druku 3D, przy jednoczesnej wysokiej trwałości takiego obiektu. Wadą jest wyższa niż standardowo cena druku 3D – kwota nie będzie zależna od wielkości wydruku, a zapłacimy za jeden cykl pracy drukarki 3D drukującej w tej technologii. Alternatywą będzie tutaj klasyczny druk 3D przy pomocy tworzywa sztucznego – filamentu. W tej technice również możemy uzyskać wysoką dokładność detalu, jednak wtedy czas druku 3D będzie wyższy.

Podsumowanie – czy warto wykorzystać druk 3D do produkcji biżuterii?

Podsumowując, druk 3D jest szansą dla wszystkich, poszukujących nieszablonowych rozwiązań w dziedzinie produkcji biżuterii. Dzięki charakterystyce tej techniki przyrostowej – mamy możliwość wytwarzania nawet pojedynczych egzemplarzy projektowanych przez nas pierścionków, naszyjników czy bransoletek. Pozbawienie ograniczeń związanych z koniecznością masowej produkcji, jak również swoboda w podejściu do projektowania pozwala na wykonywanie najbardziej wymyślnych kształtów bez ponoszenia dodatkowych nakładów finansowych.

Druk 3D i biżuteria pozwala na osiąganie spektakularnych efektów w dziedzinie produkcji nisko seryjnej pierścionków, bransolet i innych elementów jubilerskich, których projekty mogą przybierać niesamowite kształty i formy. Dodatkowo, tak jak wspomnieliśmy powyżej, detal wydrukowany przy pomocy druku 3D podlega możliwościom obróbki. Są to między innymi szlifowanie i malowanie. Sprawia to, że taka biżuteria, wykonana z druku 3D, może przybierać dowolny kolor, a także imitować wykończenia metalowe lub z kamieni szlachetnych (oczywiście do pewnego stopnia). Te możliwości powodują, że warto rozważyć próbę druku 3D biżuterii i sprawdzić jej wygląd w praktyce.

#drukarnia3dwarszawa #druk3dbiżuteria #zaletydruku3d #drukarnia3d #druk3Dcena #druk3D

0 komentarzy