top of page
Szukaj
  • lcyran

5 czynników, po których poznasz dobrą drukarnię 3D

Ostatnio rynek usług druku 3D mocno się rozwinął. Nowe drukarnie 3D powstają jak grzyby po deszczu w różnych regionach Polski, oferując różne warunki i technologie wykonania druku 3D dla Twojego zamówienia. W dzisiejszym wpisie poruszymy pięć przesłanek, które podpowiedzą Ci jak poznać solidną drukarnię 3D.


Czynnik 1: Dobra drukarnia 3D szybko reaguje na Twoje zapytanie ofertowe

Pozornie jest to element każdego biznesu – szybka reakcja na zapytanie Klienta – przekłada się na jego zadowolenie z obsługi. W wypadku druku 3D – ten czynnik ma jednak szczególne znaczenie. Wynika to z samego zastosowania druku 3D – który często służy jako element procesu prototypowania, lub produkcji małoseryjnej. W takich sytuacjach jest istotny nie tylko jakościowy efekt (choć jest on również kluczowy) ale także czas wykonania. Szybki kontakt ze strony przedstawiciela drukarni 3D skraca więc czas realizacji zamówienia.

Na stronach internetowych dobrych drukarni 3D, często można znaleźć funkcje przyspieszające kontakt z Przedstawicielem. Są to różnego rodzaju czaty oraz aplikacje do pozostawiania numeru telefonu, które powodują, że czas oczekiwania na kontakt jest wielokrotnie niższy, niż w przypadku klasycznego formularza kontaktowego. Warto wiec z nich skorzystać

Czynnik 2: Wycena druku 3D jest rzetelna i kompletna, a Przedstawiciel drukarni 3D jest z Tobą w ciągłym kontakcie

Gdy już nawiążemy kontakt z Przedstawicielem drukarni 3D następuje etap przekazania projektu do wyceny. Dobra drukarnia 3D przeprowadzi wstępną wycenę stosunkowo szybko – wykorzystując nabyte w przeszłości doświadczenie. Co do zasady czas oczekiwania na orientacyjną wycenę nie powinien przekroczyć jednego dnia roboczego, a w praktyce kilku godzin.

Ważnym czynnikiem jest również stała komunikacja z opiekunem. Mając ciągłą informację o realizacji zamówienia, ewentualnych trudnościach bądź zmianach terminów produkcji na skutek nieprzewidzianych czynników, mamy pełną kontrolę nad procesem i nie musimy snuć domysłów na temat sposobu realizacji naszego zamówienia. To ważny czynnik w procesie budowy długotrwałego zaufania do drukarni 3D, realizującej nasze zlecenia.

Czynnik 3: Park maszynowy drukarni 3D

Jeden z najbardziej kluczowych czynników świadczących o profesjonalizacji danej drukarni 3D. Jednym z kluczowych wyznaczników zaawansowanego parku maszynowego, posiadanego przez daną drukarnię 3D są ograniczenia wynikające z wielkości pola roboczego, na którym możemy drukować nasze detale. Często mniejsze drukarnie 3D, nie mając dostępu do kosztowniejszych drukarek 3D o dużym polu roboczym proponują podział obiektu na mniejsze, a następnie łączenie ich we właściwy detal przy pomocy np. kleju.


druk 3d cena

Metoda ta ma kilka wad. Najważniejszą z nich jest trwałość integralności samego obiektu, który złożony z wielu elementów może po prostu deformować się, a następnie po prostu rozdzielić np. ze względu na słabą jakość użytego spoiwa. O ile w wypadku mniejszych detali nie ma to szczególnego znaczenia, to większe modele, lub np. części mechaniczne będą miały ograniczoną trwałość w przypadku zastosowania takiej techniki.

Czynnik 4: Czas realizacji druku 3D jest adekwatny do poziomu jego skomplikowania

Kolejny ważny czynnik, o którym pisaliśmy już w jednym z wcześniejszych punktów. W profesjonalnie funkcjonującej drukarni 3D termin powinien być powiązany z bezwzględnym czasem wydruku, a nie z kolejką wykonywania prac. Drukarnia 3D powinna poinformować nas o dacie rozpoczęcia projektu oraz jej zakończeniu. Złą praktyką jest przyjmowanie zleceń na wydruk 3D bez wskazywania realnego terminu rozpoczęcia prac – to naraża Klienta na potencjalne ryzyka wynikającego z jego wewnętrznych terminach projektu.

W związku z powyższym zawsze warto dopytać drukarnię 3D o realny termin wykonania danej pracy – szczera odpowiedź, wraz z podaniem harmonogramu będzie stanowiła o wysokiej jakości obsługi Klienta, oraz transparentności w komunikacji. Warto w takich sytuacjach budować relację właśnie z takimi drukarniami 3D.

Czynnik 5: Drukarnia 3D umożliwia odbiór druku 3D lub wysyłkę przy pomocy kuriera

Ostatnim, ale bardzo ważnym czynnikiem jest odbiór wykonanych przez drukarnię 3D prac. Sam fakt umożliwienia odbioru osobistego pracy, oznacza, że drukarnia 3D nie obawia się pokazać swojego zaplecza pracy i świadczy usługi na profesjonalnym poziomie, posiadając jednocześnie biuro. Oczywiście wiele mniejszych podmiotów odbije ten argument mówiąc, że inwestuje w sprzęt, a nie powierzchnie biurowe. Jednak dla Klienta, możliwość odwiedzenia wykonawcy w jego realnej siedzibie, to dodatkowy czynnik budujący realne zaufanie biznesowe.

Poza odbiorem osobistym, drukarnia 3D powinna mieć podpisaną umowę z firmą kurierską, która we właściwy sposób zabezpieczy nasze wydruk 3D w taki sposób, by dotarły do nas w nienaruszonym stanie, przy zachowaniu ustalonego wcześniej terminu.

Podsumowanie – jak wybrać dobrą drukarnię 3D?

Podsumowując, tak jak wykazaliśmy powyżej – jest wiele czynników, które pozwalają stwierdzić, czy mamy do czynienia z dobrą drukarnią 3D, która zagwarantuje wysoką jakość druku 3D. Polecamy, szczególnie w wypadku większych projektów poza ceną druku 3D sprawdzić kilka z powyższych punktów, by mieś pewność, że wybrany przez nas partner, do wykonania druku 3D zapewni nam właściwy poziom obsługi oraz wykonania.

#drukarnia3dwarszawa #wydruki3D #zaletydruku3d #drukarnia3d #druk3D

0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie