Druk 3D w motoryzacji

Druk 3D w motoryzacji
Drukarka 3D to urządzenie, które znacznie usprawniło prace, związane z projektowaniem, produkcją, naprawą pojazdów mechanicznych. Dla kolekcjonerów i miłośników motoryzacji również znajdują się zastosowania drukarki 3D. Dzięki temu urządzeniu można “przywrócić do życia” wiele zabytkowych modeli, spersonalizować swój pojazd, tworząc niespotykane rozwiązania. Druk 3D to nieograniczone możliwości tworzenia rozwiązań, które rewolucjonizują motoryzację, przy stosunkowo niedużych kosztach.
Drukarki 3D – jak to działa?
Urządzenie do drukowania w technologii trójwymiarowej nie wykorzystuje tuszu. To, co jest czynnikiem tworzącym wydruk, określamy nie inaczej, jak poprzez surowce termoplastyczne, czyli filamenty. Do surowców, które wykorzystuje najczęściej urządzenie, zaliczamy plastik, szkło, metal, żywicę, ceramikę oraz surowce drewnopodobne i gumopodobne. Znaczną zaletą drukarki 3D jest możliwość łączenia materiałów, krótki czas wykonania – drukowanie elementu trwa od kilku, do kilkudziesięciu godzin, w zależności od stopnia skomplikowania oraz wielkości. Drukarka 3D jest precyzyjna, części, powstałe w procesie drukowania nie są wykorzystywane jedynie w jednostkach badawczych i edukacyjnych. Rozwój trójwymiarowego druku pozwala na zastosowanie tej technologii w działach projektowych oraz w produkcji. Użytkownicy prywatni, mogą indywidualnie skorzystać z możliwości wydruku prototypu lub potrzebnej części.
Zobacz wideo z modelem silnika wydrukowanym w technologii druku 3D

Od projektu, po gotowy element
Pierwszym etapem powstania części pojazdu jest stworzenie jej projektu w programie z rodzaju CAD. Projektanci oraz inżynierowie wspólnymi siłami tworzą element, który odpowiednio się prezentuje oraz działa wspólnie z pozostałymi, jako jeden z elementów całości pojazdu. Możliwość skorzystania z wydruku części przyspiesza proces wytworzenia, pozwalając na szybkie wyeliminowanie błędów na wydrukowanym modelu. Często tworzone są prototypy części oraz całe zespoły elementów, które wykorzystuje się w produkcji. Rozwój prowadzi do coraz częstszego drukowania elementów, wykorzystywanych w produkcji pojazdów do sprzedaży. Chwytliwe hasła reklamowe przekonują, iż całe pojazdy powstają w oparciu o druk 3D.
W praktyce są to zespoły części nadwozia, deski rozdzielczej, zderzaka, zarówno w samochodach osobowych, jak i w motocyklach. Dzięki drukarce 3D można stworzyć stuningowaną maszynę, dostosowując elementy do własnych upodobań. Popularne staje się projektowanie własnego wzoru deski rozdzielczej, co również możliwe jest do wykonania w technologii druku 3D.
Drukarki 3D rewolucjonizują motoryzację. Niektóre modele samochodów posiadają już możliwość pobrania projektu ze strony producenta, jednak obecnie nie ma jeszcze drukarek 3D takiej wielkości, by wytworzyć cały model. Precyzyjne, rozsądne cenowo, umożliwiające wydruk precyzyjnych elementów, drukarki 3D sprawdzają się w prototypach i modelach sprzedażowych, są również dostępne dla jednostek, które chcą spróbować swoich sił w branży motoryzacyjnej.